Sotul meu vrea bebe iar eu nu ma simt pregatita!

Pagina 1 din 1
1

yoana

Guest

Sotul meu vrea bebe iar eu nu ma simt pregatita!

scris pe 16 iul 2010 19:24 de yoana

Sunt casatorita de un an si jumatate(m-am casatorit un pic mai tanara cei drept). Dupa ce ne-am casatorit o perioda niciunul dintre noi nu a adus in discutie acest subiect,stim ca inca nu e momentul si gata,pana intr-o zi cand i-am spus sotului ca banuiesc ca sunt insarcinata(trecusera 31 de zile de la ultimul c.m si tot nu imi venise). Eu eram foarte speriata si ii spuneam ca nu vreau si nu vreau,el incerca sa ma calmeze spunandu-mi ca o sa ne descurcam ca o sa ma ajute si el...ca o sa fie bine... pe cand aproape ma impacasem cu ideea,sa dovedit a fi doar o alarma falsa. Si de atunci am inceput,oarecum, sa ne dorim un copil,dar nu eram inca siguri. A trecut o perioada de incertitudine .... vrem....nu vrem,apoi am incercat sa raman insarcinata si timp de 5 luni nu am ramas.Acum m-am razgandit,nu stiu nici eu sigur de ce,stiu doar ca nu vereau.Poate pare absurd,inainte ma simteam pregatita si acum dintr-o data nu ma mai vreau,dar asta e adevarul.Sotul meu spune ca "ma intelge" dar stiu ca nu e asa pt isi doreste foarte mult un copil iar eu simt ca nu pot sa il ofer inca.Cred ca atunci as fi oarecum "legata" de casa in permanenta.Nici la prieteni si rude nu am mai putea merge ca acum(cara dupa tine lapte,pampers....)pana iti faci lista te razgandesti si stai acasa,nici vorba de mare ,munte.....ca acum... As vrea cateva sfaturi.Ce sa fac?Nu vreau sa ne certam pentru asta deorece ne iubim mult si ne intelegem foarte bine.Voi ce ati face in locul meu?
sus

baby

Expert member
3569 mesaje

Re: Sotul meu vrea bebe iar eu nu ma simt pregatit

scris pe 16 iul 2010 20:41 de baby

Varsta?

Daca ai ajuns pe la 24-25 de ani e bine sa faci o gogoasa

Daca esti mai mica parerea mea e sa mai astepti putin.

Trebuie sa te inteleaga.

Nici eu nu ma vad facand un bebe in urmatorii 4 ani





http://www.youtube.com/watch?v=pBUxuyYC96o

sus

dorinda

Expert member
3383 mesaje

Re: Re: Sotul meu vrea bebe iar eu nu ma simt preg

scris pe 16 iul 2010 22:48 de dorinda

Varsta?

Daca ai ajuns pe la 24-25 de ani e bine sa faci o gogoasa

Daca esti mai mica parerea mea e sa mai astepti putin.

Trebuie sa te inteleaga.

Nici eu nu ma vad facand un bebe in urmatorii 4 ani



Pentru mine si la 25 ar fi devreme...eu am in plan ceva mai tarziu, ca pana atunci mai trebuie si altele.
sus

deea88

Guest

Re: Re: Re: Sotul meu vrea bebe iar eu nu ma simt

scris pe 17 iul 2010 11:52 de deea88

pai tu nu ai specificat cati ani ai...daca ai 20-21 mai asteapta, ar fi destul de aiurea un bb la varsta asta, iti spun eu din proprie experienta. vezi k ceilalti se distreza si ii doare in 14 sa zic asa, si u schimbi pampersi si te internezi cu copilu la pediatrie cand se imbolnaveste. e cam nasol, sau te simti cel putin ciudat nici de acasa nu mai poti sa pleci oricand si oriunde, tr sa vezi cu cine lasi bebele, te rogi de mama, soacra, ma rog, fiecare pe cine are alaturi...un copil e o responsabiliate mare pt urmatorii cel putin 20 de ani, asa k gandeste-te bine inainte
sus

baby

Expert member
3569 mesaje

Re: Re: Re: Re: Sotul meu vrea bebe iar eu nu ma s

scris pe 17 iul 2010 13:51 de baby

pai tu nu ai specificat cati ani ai...daca ai 20-21 mai asteapta, ar fi destul de aiurea un bb la varsta asta, iti spun eu din proprie experienta. vezi k ceilalti se distreza si ii doare in 14 sa zic asa, si u schimbi pampersi si te internezi cu copilu la pediatrie cand se imbolnaveste. e cam nasol, sau te simti cel putin ciudat nici de acasa nu mai poti sa pleci oricand si oriunde, tr sa vezi cu cine lasi bebele, te rogi de mama, soacra, ma rog, fiecare pe cine are alaturi...un copil e o responsabiliate mare pt urmatorii cel putin 20 de ani, asa k gandeste-te bine inainte


Intr-o zi tot trebuie facute si astea.

Intr-o zi trebuie sa incetam sa ne mai gandim doar la fundul nostru.

Daca ai bani cresti un copil cu usurinta.





http://www.youtube.com/watch?v=pBUxuyYC96o

sus

yoana

Guest

Re: Re: Re: Re: Re: Sotul meu vrea bebe iar eu nu

scris pe 18 iul 2010 19:35 de yoana


La noi bani nu reprezinta o problema.Sotul are un servici destul de bun si un salar la fel de bun,nu ne putem plange deloc. Problema e ca sotul are perioade cand lucreaza peste program,se deplaseaza,ajunge destul de tarziu,poate si la 12 noaptea(sau mai doarme la hotel),nu tot timpul dar se intampla din cand in cand,sunt zile cand nu lucreaza decat 5 ore pe zi.In tot acest timp sunt singura acasa si implicit as fi singura si cu copilul,asta ma sperie cel mai tare.Daca exact cand o sa am eu nevoie sa ma ajute cu copilul o sa aiba multa treaba la servici??Ce fac?Nu o am nici pe mama,nici pe soacra aproape sa ma ajute.Intr-un fel si eu as vrea pt ca sunt toata ziua singura acasa,imi plac foarte mult copiii si asa as avea o ocupatie,pe alta parte mi se pare o responsabilitate prea mare.Chiar nu stiu sunt tare nehotarata!!
sus

yoana

Guest

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sotul meu vrea bebe iar eu

scris pe 18 iul 2010 19:42 de yoana

Eu am 21 iar sotul 28 de ani.
sus

dorinda

Expert member
3383 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sotul meu vrea bebe ia

scris pe 18 iul 2010 20:18 de dorinda

Eu am 21 iar sotul 28 de ani.


Zi-i sa mai astepte un pic, ai doar 21 de ani! El nu se gandeste si la tine? Mi se pare ca esti cam tanara sa faci un copil la varsta asta. Minte, responsabilitate sa-l cresti si sa-l educi ai? Dar sotul tau? Macar mai asteptati vreo 2 ani. Sotul tau vrea copil, dar nu cred ca stie si faptul ca si el trebuie sa se ocupe de cresterea si educatia lui, nu numai tu. Barbatilor le este usor, dar noua nu. Ca doar nu el se chinuie 9 luni cu copilul in burta, nu el il naste si nici nu-i da de mancare din 3 in 3 ore ( sau 4 ) in primele luni de viata. Mai ales cand incepe sa urle abia cand ai reusit sa atipesti si tu un pic. Zi-i astea si sa vedem daca ii mai arde de asa ceva.
sus

dorinda

Expert member
3383 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Sotul meu vrea bebe iar eu nu

scris pe 18 iul 2010 20:25 de dorinda



Intr-o zi tot trebuie facute si astea.

Intr-o zi trebuie sa incetam sa ne mai gandim doar la fundul nostru.

Daca ai bani cresti un copil cu usurinta.



Il cresti usor cu bani, dar daca nu are cine sa se ocupe de nevoile si de educatia lui, degeaba l-ai facut. Te vaiti cand face 13-14 ani ca fumeaza, ia droguri sau te bate. Iar daca e fata, te pomenesti ca te face bunica la 35 de ani. Sunt destui parinti care prefera sa le dea bani copiilor sa faca ce vor ei sau ii platesc pe altii (asta e caz fericit) decat sa se ocupe de copil mai mult decat un pupic pe obraz sau mangaiat pe cap. Si te miri de ce copiii de bani gata fac atatea prostii de la varste fragede. Mai sunt si unele exceptii, dar mult prea putine.
Trebuie sa recunosc, responsabilitatea unui copil ma sperie.
sus

Nekunoskuta

Expert member
3987 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sotul meu vrea bebe iar eu

scris pe 19 iul 2010 13:16 de Nekunoskuta

Daca astepti un moment PERFECT sa faceti un copil s-ar putea sa nu-l mai faceti niciodata sau cand va hotarati sa nu mai puteti face. Faptul ca el lipseste destul de mult de acasa nu este un impediment, nu-i poti cere sa stea non-stop cu tine si copilul, ar insemna sa-i ceri sa renunte la locul de munca si...cine va mai intretine?

Eu spun sa te gandesti mai bine, varsta ta, job-ul lui nu sunt piedici, pot fi chiar puncte "pro": cand esti tanara duci sarcina mai usor, va fi diferenta de varsta mica intre voi si copil si-l veti intelege mai bine, el castiga bine si va veti descurca...etc.



Nimic...
sus

yoana

Guest

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sotul meu vrea bebe ia

scris pe 19 iul 2010 16:56 de yoana

Daca astepti un moment PERFECT sa faceti un copil s-ar putea sa nu-l mai faceti niciodata sau cand va hotarati sa nu mai puteti face.

Sa sti ca m-am gandit mult la asta.Intrebarea asta nu imi da pace(mai ales de cand am aflat de o prietena.Are 29 de ani iar sotul ei 30 si ceva.Pana acum tot au asteptat si s-au simtit prea tineri pt un copil iar acum de aproape un an incearca si nu reuseste sa ramana insarcinata).Si cum nici eu nu am ramas in cele 5 luni de incercari.Ma cam pune pe ganduri.
sus

baby

Expert member
3569 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sotul meu vrea bebe ia

scris pe 19 iul 2010 19:07 de baby

Eu am 21 iar sotul 28 de ani.


Uite...si in cazul meu e cam la fel.
Eu am 21 si el 20 si ceva....


La noi nu e vorba inca de copii....dar daca ar fi la fel m-as speria.

Dar te inveti cu bebe.

Sa vezi ca ai sa inveti imediat sa il speli,sa il hranesti si ai sa il iubesti mai mult decat pe tine

Sunteti casatoriti...e ceva stabil,va iubiti.....plangaciosu lipseste....si curajul tau





http://www.youtube.com/watch?v=pBUxuyYC96o

sus

Nekunoskuta

Expert member
3987 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sotul meu vrea beb

scris pe 20 iul 2010 16:13 de Nekunoskuta

...(mai ales de cand am aflat de o prietena.Are 29 de ani iar sotul ei 30 si ceva.Pana acum tot au asteptat si s-au simtit prea tineri pt un copil iar acum de aproape un an incearca si nu reuseste sa ramana insarcinata)...


Eu am o cunostinta de 37 de ani cu sot de 38 care au decis acum ca vor copii. Dupa un an de incercari, tratamente peste tratamente au reusit insa sarcina a tinut doar 7 luni, numai la pat, cu serclaj din prima luna. Acum au o fetita frumoasa si sanatoasa...insa ei sunt partea fericita a povestii...

Mie mi-a venit mintea la cap dupa ce am aflat de ei



Nimic...
sus

baby

Expert member
3569 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sotul meu vrea

scris pe 20 iul 2010 16:21 de baby




Mie mi-a venit mintea la cap dupa ce am aflat de ei



Te-ai pus pe treaba?





http://www.youtube.com/watch?v=pBUxuyYC96o

sus
Pagina 1 din 1
1


loading...


Ai probleme sexuale si nu ai la cine sa apelezi? Sunt Doina Panait, consilierul seXpert.ro, si iti stau la dispozitie!

spune-mi problema ta!
seXpert.ro iti pune la dispozitie o baza de date completa despre dragoste, sex, viata sexuala, sanatate si probleme sexuale!

vezi lista de articole!
 
Citeste manualele
originale Sexpert.ro
         

DragosteAdolescentaSeductieViata sexualaFamilieSanatate / probleme Cautare 
    Nu esti logat!

Login | Nu ai cont? Creeaza cont nou
 
    Ai o problema? Noi avem raspunsul

Citeste sfaturile consilierului!
MARIREA PENISULUI

Membri on-line:

14 vizitatori si 0 membri sunt online:


Vezi toti membrii online
Cauta membri
Despre noi:

seXpert.ro este un produs HTD.

Despre seXpert.ro

Adauga site-ul la favorite

Termeni si conditii de utilizare

Harta site-ului
Parteneri / publicitate:

seXpert.ro va recomanda:

EroticToys - Magazin sex shop

Singur.ro - Gaseste-ti jumatatea!


site-ul tau aici!
copyright © 2002-2024 seXpert.ro v.4.0   |   Toate drepturile rezervate