Cei mai inteligenti oameni din lume!

Pagina 1 din 1
1

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Cei mai inteligenti oameni din lume!

scris pe 5 mai 2010 02:31 de ExoticDream

Valentine mi-a semnalat un articol interesant:

"Cel mai inteligent om de pe Pamant este un barbat din Coreea in varsta de 48 de ani pe nume Kim Ung Yonga.

S-a nascut pe data de 8 martie 1962, din parinti profesori. La varsta de numai 3 ani vorbea fluent japoneza, germana si engleza. La 4 ani rezolva integrale.

12 ani mai tarziu, la varsta de 16 ani, obtinea primul doctorat, in fizica, la Universitatea de Stat din Colorado.

Dupa ce termina universitatea in SUA, se intoarce in tara natala unde incepe sa studieze ingineria si obtine un doctorat si in acest domeniu.

Dupa ce a sustinut testul de inteligenta Stantford-Binet, IQ-ul i-a fost calculat la 210.

Printre cei mai inteligenti oameni de pe Pamant se numara si o femeie din SUA, Marilyn vos Savant, nascuta in 11 august 1946. Stramosii lui Marilyn sunt de origine germana, dar si italiana.

IQ-ul ei a fost calculat la 167, 180, 195, 215 si 230, de-a lungul timpului.

La fel de inteligent este si americanul Christopher Michael Langan, al carui IQ a fost calculat de la 195 la 210. Nascut in 1952, acesta are propria teorie despre relatia dintre creierul uman si realitate, pe care a numit-o “Modelul cognitivo-teoretic al Universului”.

CEI MAI INTELIGENTI OAMENI DIN ISTORIE

1. William James Sidis - IQ de 200 pana la 300

2. Philip Emeagwali - IQ de 190

3. Garry Kasparov (campion mondial la sah) - IQ de 190

4. Sir Isaac Newton - IQ de 190

5. Francois-Marie Arouet (Voltaire) - IQ de 190

6. Ludwig Wittgenstein - IQ de 190

7. Leonardo da Vinci - IQ de 180

8. James Woods - IQ de 180

9. Buonarroti Michelangelo - IQ de 180

10. David Hume - IQ de 180

11. Benjamin Netanyahu - IQ de 180

12. Blaise Pascal - IQ de 171

13. Paul Allen (fondatorul Microsoft) - IQ de 160

14. Martin Luther - IQ de 170

15. Michael Faraday - IQ de 170

16. Galileo Galilei - IQ de 165

17. Albert Einstein - IQ de 160

18. Charles Darwin - IQ de 150

19. George Washington - IQ de 140"

P.S. Valentine zice ca frumos si destept nu se poate, eu va sugerez sa cautati fotografia lui Marilyn vos Savant....




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

Bozgoru

Expert member
3081 mesaje

Re: Cei mai inteligenti oameni din lume!

scris pe 5 mai 2010 02:58 de Bozgoru

Valentine mi-a semnalat un articol interesant:

"Cel mai inteligent om de pe Pamant este un barbat din Coreea in varsta de 48 de ani pe nume Kim Ung Yonga.

S-a nascut pe data de 8 martie 1962, din parinti profesori. La varsta de numai 3 ani vorbea fluent japoneza, germana si engleza. La 4 ani rezolva integrale.

12 ani mai tarziu, la varsta de 16 ani, obtinea primul doctorat, in fizica, la Universitatea de Stat din Colorado.

Dupa ce termina universitatea in SUA, se intoarce in tara natala unde incepe sa studieze ingineria si obtine un doctorat si in acest domeniu.

Dupa ce a sustinut testul de inteligenta Stantford-Binet, IQ-ul i-a fost calculat la 210.

Printre cei mai inteligenti oameni de pe Pamant se numara si o femeie din SUA, Marilyn vos Savant, nascuta in 11 august 1946. Stramosii lui Marilyn sunt de origine germana, dar si italiana.

IQ-ul ei a fost calculat la 167, 180, 195, 215 si 230, de-a lungul timpului.

La fel de inteligent este si americanul Christopher Michael Langan, al carui IQ a fost calculat de la 195 la 210. Nascut in 1952, acesta are propria teorie despre relatia dintre creierul uman si realitate, pe care a numit-o “Modelul cognitivo-teoretic al Universului”.

CEI MAI INTELIGENTI OAMENI DIN ISTORIE

1. William James Sidis - IQ de 200 pana la 300

2. Philip Emeagwali - IQ de 190

3. Garry Kasparov (campion mondial la sah) - IQ de 190

4. Sir Isaac Newton - IQ de 190

5. Francois-Marie Arouet (Voltaire) - IQ de 190

6. Ludwig Wittgenstein - IQ de 190

7. Leonardo da Vinci - IQ de 180

8. James Woods - IQ de 180

9. Buonarroti Michelangelo - IQ de 180

10. David Hume - IQ de 180

11. Benjamin Netanyahu - IQ de 180

12. Blaise Pascal - IQ de 171

13. Paul Allen (fondatorul Microsoft) - IQ de 160

14. Martin Luther - IQ de 170

15. Michael Faraday - IQ de 170

16. Galileo Galilei - IQ de 165

17. Albert Einstein - IQ de 160

18. Charles Darwin - IQ de 150

19. George Washington - IQ de 140"

P.S. Valentine zice ca frumos si destept nu se poate, eu va sugerez sa cautati fotografia lui Marilyn vos Savant....

faza tare care ma face sa ma simt bine e ca dupa calculele astea as fi al 18 om ca inteligenta de pe pamant.. desi eram sigur ca-s in primii 10 mii nici chiar in primii 20.... totul e relativ... sunt mai multe tipuri de inteligenta.. deobicei un om care stie doar o anumita stiinta nu poate fii considerat un geniu.. un om care stie 10 limbi nu poate fi considerat geniu( uitati-va la giovani becali stie vreo 4 limbi dar e complet retard..)..un om inteligent este acel om care stie un pic din toate.. de la cultura generala.. pana la trairi si decizii luate in timpul vietii.. Cu adevarat singurul om geniu a fost Leonardo Da Vinci. deoarece din pct meu de vedere este imposbil.. sa stii perfect arhitectura... anatomie.. matematica .. fizica etc...
sus

Bozgoru

Expert member
3081 mesaje

Re: Cei mai inteligenti oameni din lume!

scris pe 5 mai 2010 03:01 de Bozgoru



P.S. Valentine zice ca frumos si destept nu se poate, eu va sugerez sa cautati fotografia lui Marilyn vos Savant....

e cel mult normala femeia asta... in nici un caz frumoasa.. si s epoate si frumos si destept.. numai ca nu ma cunoasteti voi destul de bine
sus

baby

Expert member
3569 mesaje

Re: Cei mai inteligenti oameni din lume!

scris pe 5 mai 2010 09:55 de baby



P.S. Valentine zice ca frumos si destept nu se poate, eu va sugerez sa cautati fotografia lui Marilyn vos Savant....



Doar au fost anuntati sa ma treaca si pe mine in top

Au omis





http://www.youtube.com/watch?v=pBUxuyYC96o

sus

McLove

Expert member
3587 mesaje

Re: Cei mai inteligenti oameni din lume!

scris pe 5 mai 2010 13:24 de McLove

Multe date sunt false... Multi dintre acestia nu au avut un test de IQ, majoritatea oamenilor incearcand sa ajunga la o valoare cat de cat reala...

Eu cred ca topul asta e o simpla, aiureala...



Cei ce se tem de prafuri, iarbă şi seringi să reţină
Droguri tari ţi se injectează prin timpan şi retină.
sus

onlyforgod

Veteran member
398 mesaje

Re: Re: Cei mai inteligenti oameni din lume!

scris pe 5 mai 2010 13:36 de onlyforgod

[.. totul e relativ... sunt mai multe tipuri de inteligenta.. deobicei un om care stie doar o anumita stiinta nu poate fii considerat un geniu..

cat se poate de adevarat, unii au inclinatii spre anumite domenii gen matematici altii spre stiinte sociale/umane...etc...din cate imi amintesc in cartea mea de psihologie de clasa 12 inteligenta era de mai multe tipuri(lingvistica, logica, matematica, spatiala , muzicala etc.) sa le ai pe toate la un nivel inalt inseamna sa fi cu-adevarat geniu...
putini dintre noi au capacitatea de a stapani toate domeniile, deci pentru un randament bun ar trebui sa activam in domeniu care ne reprezinta cel mai bine, si acolo bineinteles sa incercam a excela...(drumul maiestriei)...
oricum inteligenta este SUBIECTIVA , nicidecum OBIECTIVA, avand in vedere ca IQ-ul este egal cu raportul dintre varsta medie si varsta cronologica inmultita cu o 100...varsta medie se calculeaza prin anumite teste de "inteligenta" cele mai multe dintre ele vizand doar o parte a arsenalului cu care este echipata mintea umana...cred ca nici un test nu poate fi atat de complet incat sa defineasca gradul de inteligenta...ma rog cred ca is mai multi factori...
IN alta ordine de idei putem spune ca IQ-ul n-are valoare decat pana la varsta de 18 ani (adica pana cand personalitatea se defineste si nu se mai schimba)...nu putem spune din definitie ca un OM LA 50 de ani gandeste ca UNU DE 70 dar putem spune ca un copil de 5 ani gandeste ca unul de 10 ani



"I believe that unarmed truth and unconditional love will have the final word in reality".-Dr. Martin Luther King Jr.
"We must become the change we want to see in the world".-Mohandas Gandhi.
sus

Natalya

Senior member
110 mesaje

Re: Cei mai inteligenti oameni din lume!

scris pe 7 mai 2010 17:15 de Natalya

Valentine mi-a semnalat un articol interesant:

"Cel mai inteligent om de pe Pamant este un barbat din Coreea in varsta de 48 de ani pe nume Kim Ung Yonga.

S-a nascut pe data de 8 martie 1962, din parinti profesori. La varsta de numai 3 ani vorbea fluent japoneza, germana si engleza. La 4 ani rezolva integrale.

12 ani mai tarziu, la varsta de 16 ani, obtinea primul doctorat, in fizica, la Universitatea de Stat din Colorado.

Dupa ce termina universitatea in SUA, se intoarce in tara natala unde incepe sa studieze ingineria si obtine un doctorat si in acest domeniu.

Dupa ce a sustinut testul de inteligenta Stantford-Binet, IQ-ul i-a fost calculat la 210.

Printre cei mai inteligenti oameni de pe Pamant se numara si o femeie din SUA, Marilyn vos Savant, nascuta in 11 august 1946. Stramosii lui Marilyn sunt de origine germana, dar si italiana.

IQ-ul ei a fost calculat la 167, 180, 195, 215 si 230, de-a lungul timpului.

La fel de inteligent este si americanul Christopher Michael Langan, al carui IQ a fost calculat de la 195 la 210. Nascut in 1952, acesta are propria teorie despre relatia dintre creierul uman si realitate, pe care a numit-o “Modelul cognitivo-teoretic al Universului”.

CEI MAI INTELIGENTI OAMENI DIN ISTORIE

1. William James Sidis - IQ de 200 pana la 300

2. Philip Emeagwali - IQ de 190

3. Garry Kasparov (campion mondial la sah) - IQ de 190

4. Sir Isaac Newton - IQ de 190

5. Francois-Marie Arouet (Voltaire) - IQ de 190

6. Ludwig Wittgenstein - IQ de 190

7. Leonardo da Vinci - IQ de 180

8. James Woods - IQ de 180

9. Buonarroti Michelangelo - IQ de 180

10. David Hume - IQ de 180

11. Benjamin Netanyahu - IQ de 180

12. Blaise Pascal - IQ de 171

13. Paul Allen (fondatorul Microsoft) - IQ de 160

14. Martin Luther - IQ de 170

15. Michael Faraday - IQ de 170

16. Galileo Galilei - IQ de 165

17. Albert Einstein - IQ de 160

18. Charles Darwin - IQ de 150

19. George Washington - IQ de 140"

P.S. Valentine zice ca frumos si destept nu se poate, eu va sugerez sa cautati fotografia lui Marilyn vos Savant....


si eu care credeam ca Einstein e mai destept decat atat



Nu vei sti niciodata ce inseamna binele pana nu cunosti raul!
sus
Pagina 1 din 1
1


loading...


Ai probleme sexuale si nu ai la cine sa apelezi? Sunt Doina Panait, consilierul seXpert.ro, si iti stau la dispozitie!

spune-mi problema ta!
seXpert.ro iti pune la dispozitie o baza de date completa despre dragoste, sex, viata sexuala, sanatate si probleme sexuale!

vezi lista de articole!
 
Citeste manualele
originale Sexpert.ro
         

DragosteAdolescentaSeductieViata sexualaFamilieSanatate / probleme Cautare 
    Nu esti logat!

Login | Nu ai cont? Creeaza cont nou
 
    Ai o problema? Noi avem raspunsul

Citeste sfaturile consilierului!
MARIREA PENISULUI

Membri on-line:

28 vizitatori si 0 membri sunt online:


Vezi toti membrii online
Cauta membri
Despre noi:

seXpert.ro este un produs HTD.

Despre seXpert.ro

Adauga site-ul la favorite

Termeni si conditii de utilizare

Harta site-ului
Parteneri / publicitate:

seXpert.ro va recomanda:

EroticToys - Magazin sex shop

Singur.ro - Gaseste-ti jumatatea!


site-ul tau aici!
copyright © 2002-2024 seXpert.ro v.4.0   |   Toate drepturile rezervate