Test :D

Pagina 1 din 2
1   2   »

stefanoski

Expert member
1927 mesaje

Test :D

scris pe 7 oct 2007 14:25 de stefanoski

PREZUMTII:

1. exista 5 case, fiecare de alta culoare.
2. in fiecare casa locuieste o singura persoana, fiecare de alta nationalitate
3. fiecarui locatar ii place o anumita bautura, fumeaza un anumit tip de tigari si detine un anumit animal de casa
4. nici una din cele 5 persoane nu bea aceesi bautura, nu fumeaza aceesi marca de tigari, si nu detine acelasi animal de casa

SE DAU URMATOARELE:

a) britanicul locuieste in casa rosie
b) suedezul are un caine
c) danezul bea cu placere ceai
d) casa verde se afla in stanga casei albe
e) locatarul casei verzi bea cafea
f) persoana care fumeaza pall mall are pasare
g) locatarul casei din mijloc bea lapte
h) locatarul casei galbene fumeaza Dunhill
i) norvegianul locuieste in prima casa
j) fumatorul de Marlboro locuieste langa cel care are o pisica
k) locatarul care are un cal locuieste langa cel care fumeaza Dunhill
l) fumatorul de Winfield bea bere
m) norvegianul locuieste langa casa albastra
n) germanul fumeaza Rothmans
o) fumatorul de Marlboro are un vecin care bea apa.

INTREBARE: Cine are acvariu cu pesti???

Einstein a conceput acest test in secolul trecut. El sustinea ca 98% din populatia globului nu sunt in stare sa resolve acest test…

Cine e destept ?



http://stefanoski.wordpress.com/
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Test :D

scris pe 7 oct 2007 14:31 de ExoticDream

Cine e destept ?


Adorabil testul de inteligenta al lui Einstein, dar, din pacate, l-am mai rezolvat aici, pe site.... Cauta probleme similare si redeschidem clubul celor inteligenti, OK? Uite, promit sa caut si eu.... sa vedem daca matematica distractiva mai tenteaza pe cineva astazi....




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

stefanoski

Expert member
1927 mesaje

Re: Test :D

scris pe 7 oct 2007 15:49 de stefanoski

Adorabil testul de inteligenta al lui Einstein, dar, din pacate, l-am mai rezolvat aici pe site


Oricum eu nu stiu raspunsul si sunt sigur ca mai sunt si altii ca mine...



http://stefanoski.wordpress.com/
sus

Nekunoskuta

Expert member
3987 mesaje

Re: Test :D

scris pe 7 oct 2007 15:53 de Nekunoskuta

Einstein a conceput acest test in secolul trecut. El sustinea ca 98% din populatia globului nu sunt in stare sa resolve acest test…


Poate in secolul trecut oamenii eram mai putin destepti (sa nu zic prosti ). Pun pariu ca acum acel procent este prea mare.


Am fost candva la un interviu pentru un post de secretara. Poate nu o sa credeti dar acest test a fost una din "probe". Noi credeam ca dam o proba scrisa de corespondenta de afaceri sau de cultura generala si cand colo ne-am ales cu cate o foaie cu acest test.



Nimic...
sus

stefanoski

Expert member
1927 mesaje

Re: Re: Test :D

scris pe 7 oct 2007 19:51 de stefanoski

Am fost candva la un interviu pentru un post de secretara. Poate nu o sa credeti dar acest test a fost una din "probe". Noi credeam ca dam o proba scrisa de corespondenta de afaceri sau de cultura generala si cand colo ne-am ales cu cate o foaie cu acest test.

Si ai stiut raspunsul ?



http://stefanoski.wordpress.com/
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Test :D

scris pe 8 oct 2007 00:05 de ExoticDream


Oricum eu nu stiu raspunsul si sunt sigur ca mai sunt si altii ca mine...


Uite linkul:

http://www.sexpert.ro/forum/forum_display.php?fid=21&mid=30295

Ar fi preferabil sa incerci sa rezolvi singur... este un exercitiu interesant!




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Test :D

scris pe 8 oct 2007 00:10 de ExoticDream


Am fost candva la un interviu pentru un post de secretara. Poate nu o sa credeti dar acest test a fost una din "probe". Noi credeam ca dam o proba scrisa de corespondenta de afaceri sau de cultura generala si cand colo ne-am ales cu cate o foaie cu acest test.


Cred ca mi-ar fi placut sa lucrez la o firma unde se dau asemenea teste! La unul din interviurile la care am fost eu, am primit spre rezolvare o "cartulie" intreaga compusa din teste de specialitate, engleza, logica, management si cultura generala! Dupa 1-2 ore din cele 4 pe care le-am avut la dispozitie, ramasesera in sala doar cativa candidati, cei "grabiti" returnasera foile aproape goale!




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

stefanoski

Expert member
1927 mesaje

Re: Re: Re: Test :D

scris pe 8 oct 2007 10:40 de stefanoski

Exotic draga, da-mi voie sa te felicit pentru inteligenta ta. Parerea mea este ca aceasta problema este grea, iar tu meriti felicitari pentru ca stii sa o rezolvi


http://stefanoski.wordpress.com/
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Re: Re: Test :D

scris pe 8 oct 2007 17:07 de ExoticDream

Exotic draga, da-mi voie sa te felicit pentru inteligenta ta. Parerea mea este ca aceasta problema este grea, iar tu meriti felicitari pentru ca stii sa o rezolvi


Stefanoski (Eugene) draga, nu ca sa ma feliciti am dat linkul, ci pentru a-ti furniza solutia problemei. De altfel, mai multi useri au afirmat acolo (si sunt de acord cu ei) ca problema nu este nemaipomenit de dificila, dar simpatica. Daca mai gasesti altele in acelasi stil, te rog posteaza-le.




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

Nekunoskuta

Expert member
3987 mesaje

Re: Re: Re: Test :D

scris pe 8 oct 2007 18:12 de Nekunoskuta


Si ai stiut raspunsul ?


Nu l-am stiu, am rezolvat problema in 45 de munite si l-am aflat Pana atunci auzisem de acest test insa nu am avut curiozitatea sa-l rezolv. Atunci de nervi ca pentru un post de secretara au astfel de "probe" mi-am pus ambitia si l-am dat gata.

Apropo...nu am luat interviul pentru ca le era frica de faptul ca aveam facultate si dupa o perioada era posibil sa plec de la ei pe vreun post de jurist. Atunci am ajuns la concluzia ca este un handicap sa ai facultate in ziua de azi.

Cea mai buna varianta pe care am auzit-o pana acum era cea in care raspunsul il gaseai intr-un fisier parolat a carei parola era formata din niste litere luate dintr-un tabel pe care trebuia sa-l completezi cu toate raspunsurile corecte. Deci nu era deajuns sa afli ca germanul are acvariul ci trebuia sa stii toate raspunsurile ca sa-l afli pe acesta.



Nimic...
sus

Danny_DaBoss

Expert member
2005 mesaje

Re: Re: Re: Re: Test :D

scris pe 9 oct 2007 10:17 de Danny_DaBoss

GERMANU il areeeee !!!! Sau stay.. nu-s germani p-aici ?
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Testul 2

scris pe 10 oct 2007 01:10 de ExoticDream

Ana, Barbu, Cristina, Dan, Emil, Felicia si Gabi se cearta in privinta zilei saptamanii. Ei afirma urmatoarele:

Ana: Poimaine va fi miercuri.
Barbu: Nu, astazi este miercuri.
Cristina: Amandoi va inselati: maine va fi miercuri.
Dan: Aiurea. Astazi nu este nici luni, nici marti, nici miercuri.
Emil: Sunt sigur ca ieri a fost joi.
Felicia: Nu, maine va fi joi.
Gabi: Tot ce stiu este ca ieri nu a fost sambata.

Daca doar una dintre afirmatii este adevarata, ce zi a saptamanii este?




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Testul 3

scris pe 10 oct 2007 01:13 de ExoticDream

Avem 64 de monede, aparent identice, insa una dintre ele este mai grea decat celelalte. Daca avem la dispozitie o balanta cu doua talere (fara greutati), care este cel mai mic numar de cantariri prin care putem determina moneda mai grea? Explicati procedeul!




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

Nekunoskuta

Expert member
3987 mesaje

Re: Testul 3

scris pe 10 oct 2007 20:13 de Nekunoskuta

Avem 64 de monede, aparent identice, insa una dintre ele este mai grea decat celelalte. Daca avem la dispozitie o balanta cu doua talere (fara greutati), care este cel mai mic numar de cantariri prin care putem determina moneda mai grea? Explicati procedeul!



6.

Se impart cele 64 in doua gramezi de 32 care se cantareac (1). Gramada cea mai grea se imparte in gramezi de cate 16 care se cantareac (2). Gramada cea mai grea se imparte in gramezi de 8 care se cantareac (3). Gramada cea mai grea in gramezi de 4 (4). Gramada cea mai grea in gramezi de 3 (5). Rezulta o "gramada" de 2 monede mai grea. Prin cantarirea cu numarul 6 se afla moneda mai grea.

Corect?



Nimic...
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Testul 3

scris pe 11 oct 2007 00:58 de ExoticDream


6.
Corect?


Nu.... Sunt mai putine! Try again!



"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

stefanoski

Expert member
1927 mesaje

Re: Testul 2

scris pe 11 oct 2007 11:13 de stefanoski

Ana, Barbu, Cristina, Dan, Emil, Felicia si Gabi se cearta in privinta zilei saptamanii. Ei afirma urmatoarele:

Ana: Poimaine va fi miercuri.
Barbu: Nu, astazi este miercuri.
Cristina: Amandoi va inselati: maine va fi miercuri.
Dan: Aiurea. Astazi nu este nici luni, nici marti, nici miercuri.
Emil: Sunt sigur ca ieri a fost joi.
Felicia: Nu, maine va fi joi.
Gabi: Tot ce stiu este ca ieri nu a fost sambata.


Daca doar una dintre afirmatii este adevarata, ce zi a saptamanii este?


Si care dintre ei spune adevarul ?



http://stefanoski.wordpress.com/
sus

stefanoski

Expert member
1927 mesaje

Atentie ! :D

scris pe 11 oct 2007 11:46 de stefanoski

Se da un text :

"Citeam deunăzi la pagina 18 a unei mici brosuri cu mult text si fără nici o ilustratie că, în preajma orasului Miercurea Ciuc, unde se înregistrează de obicei temperaturile cele mai scăzute din tara noastră, pe la începuturile lunii mai, cu toate că temperatura fusese în timpul zilei relativ moderată, noaptea s-a lăsat deodată un frig si a început să ningă, asternându-se un covor de zăpadă destul de gros. Am întors repede fila, pentru a afla ce e atât de curios în asta. Si, astfel, am putut citi pe pagina următoare că exact peste 72 de ore de la scăderea pronuntată a temperaturii, un soare arzător a topit zăpada în câteva ore!".

Care sunt cele două greseli din această scurtă povestire ??




http://stefanoski.wordpress.com/
sus

Nekunoskuta

Expert member
3987 mesaje

Re: Atentie ! :D

scris pe 11 oct 2007 18:11 de Nekunoskuta

1. Citeam la pagina 18...am intors repede fila = imposibil pentru ca daca citesti o pagina de carte cu numar par nu trebuie sa dai foaia. Cartile incep cu un numar impar (3,5,7) pe pagina din dreapta. Automat, pagina din stanga va avea un numai par. Deci daca citesti la pagina 18 nu dai foaia la 19.

2. Noaptea s-a lasat frig...exact peste 72 de ore...un soare arzator a topit-o = imposibil pentru ca exact 72 de ore de la noapte este tot noapte.



Nimic...
sus

stefanoski

Expert member
1927 mesaje

Re: Re: Atentie ! :D

scris pe 11 oct 2007 22:23 de stefanoski

Felicitari


http://stefanoski.wordpress.com/
sus

Danny_DaBoss

Expert member
2005 mesaje

Re: Re: Re: Atentie ! :D

scris pe 12 oct 2007 00:29 de Danny_DaBoss

ma ia ameteala de cap..
sus

rowanna

Junior member
28 mesaje

Re: Re: Re: Re: Atentie ! :D

scris pe 18 oct 2007 10:52 de rowanna

[vreau si eu raspunsul la testul 1 va rog ca am innebunit si au mai innebunit si alte persoane pe langa mine cautand raspunsul
sus

rowanna

Junior member
28 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Atentie ! :D

scris pe 18 oct 2007 15:12 de rowanna

am descoperit!in sfarsit!cam multa bataie de cap insa interesnta chestie
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Atentie ! :D

scris pe 19 oct 2007 00:41 de ExoticDream

am descoperit!in sfarsit!cam multa bataie de cap insa interesnta chestie


Ai rezolvat tu problema? E draguta, merita bataia de cap.... Am mai dat linkul o data:

http://www.sexpert.ro/forum/forum_display.php?fid=21&mid=30295




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Testul 3

scris pe 19 oct 2007 00:42 de ExoticDream



6.

Se impart cele 64 in doua gramezi de 32 care se cantareac (1). Gramada cea mai grea se imparte in gramezi de cate 16 care se cantareac (2). Gramada cea mai grea se imparte in gramezi de 8 care se cantareac (3). Gramada cea mai grea in gramezi de 4 (4). Gramada cea mai grea in gramezi de 3 (5). Rezulta o "gramada" de 2 monede mai grea. Prin cantarirea cu numarul 6 se afla moneda mai grea.


Indicatie (vad ca doar pe tine te pasioneaza problema): incepe impartind monedele in 3 gramezi....




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

verdiuc

Expert member
1138 mesaje

Re: Re: Re: Testul 3

scris pe 19 oct 2007 07:26 de verdiuc


Un om este gasit mort in desert,doar cu un bat mic langa el.De ce a murit omul?




Fericirea este ceva care nu se atinge,dar in cautarea careia merita sa alergi toata viata.
sus

Danny_DaBoss

Expert member
2005 mesaje

Re: Re: Re: Re: Testul 3

scris pe 19 oct 2007 14:12 de Danny_DaBoss



de singuratate ?
sus

LoooooL

Guest

Re: Re: Re: Re: Re: Testul 3

scris pe 19 oct 2007 18:04 de LoooooL



de singuratate ?




:
sus

Nekunoskuta

Expert member
3987 mesaje

Re: Re: Re: Re: Testul 3

scris pe 19 oct 2007 21:57 de Nekunoskuta

Un om este gasit mort in desert,doar cu un bat mic langa el.De ce a murit omul?



Mai misto era intr-un episod din CSI Miami cand a fost gasita o fata inecata in desert


Cat despre monedele alea....pricepui 4

Intrebare: Daca un paznic de noapte moare ziua mai are dreptul la pensie?



Nimic...
sus

rowanna

Guest

Re: Re: Re: Re: Re: Testul 3

scris pe 21 oct 2007 16:48 de rowanna



pai dak moare eu stiu ca nu mai ia pensie!
sus

Spyder

Junior member
11 mesaje

Re: Re: Re: Re: Testul 3

scris pe 28 nov 2007 08:22 de Spyder


Un om este gasit mort in desert,doar cu un bat mic langa el.De ce a murit omul?


A murit din cauza deshidratarii,>probabil cu batul ala cauta apa.



Pt. mine toate femeile sunt la fel.
sus
Pagina 1 din 2
1   2   »


loading...


Ai probleme sexuale si nu ai la cine sa apelezi? Sunt Doina Panait, consilierul seXpert.ro, si iti stau la dispozitie!

spune-mi problema ta!
seXpert.ro iti pune la dispozitie o baza de date completa despre dragoste, sex, viata sexuala, sanatate si probleme sexuale!

vezi lista de articole!
 
Citeste manualele
originale Sexpert.ro
         

DragosteAdolescentaSeductieViata sexualaFamilieSanatate / probleme Cautare 
    Nu esti logat!

Login | Nu ai cont? Creeaza cont nou
 
    Ai o problema? Noi avem raspunsul

Citeste sfaturile consilierului!
MARIREA PENISULUI

Membri on-line:

21 vizitatori si 0 membri sunt online:


Vezi toti membrii online
Cauta membri
Despre noi:

seXpert.ro este un produs HTD.

Despre seXpert.ro

Adauga site-ul la favorite

Termeni si conditii de utilizare

Harta site-ului
Parteneri / publicitate:

seXpert.ro va recomanda:

EroticToys - Magazin sex shop

Singur.ro - Gaseste-ti jumatatea!


site-ul tau aici!
copyright © 2002-2024 seXpert.ro v.4.0   |   Toate drepturile rezervate