Intrebare

Pagina 1 din 1
1

unknown

Newbie
1 mesaje

Intrebare

scris pe 5 apr 2005 22:07 de unknown

Am 30 de ani si e cam ciudat ce scriu aici ..dar asta e.La 6 ani am fost abuzat sexual.Pe la 11-12 ani cosmarurile care le aveam am inceput sa le constientizez si am realizat ce mi sa intamplat atunci.Am suferit si in adolescenta si tinerete de un puternic sentiment de inferioritate si de ganduri de suicid.Pana la 30 de ani nu am reusit sa-mi fac niciodata o prietena nu mai vorbesc de sex.
As vrea sa stiu daca exista o rezolvare la problema asta?



fara semnatura
sus

Bozgoru

Expert member
3081 mesaje

Re: Intrebare

scris pe 5 apr 2005 22:21 de Bozgoru

Da frate..sa nu te mai gandesti la ce ti-i s-a intamplat... si sa te privesti ca un om matur...si experimentat intr-o viata sexuala..chiar daca nu esti asa...e o posibilitate..
sus

Guest

Guest

Re: Intrebare

scris pe 5 apr 2005 23:56 de Guest

Am 30 de ani si e cam ciudat ce scriu aici ..dar asta e.La 6 ani am fost abuzat sexual.Pe la 11-12 ani cosmarurile care le aveam am inceput sa le constientizez si am realizat ce mi sa intamplat atunci.Am suferit si in adolescenta si tinerete de un puternic sentiment de inferioritate si de ganduri de suicid.Pana la 30 de ani nu am reusit sa-mi fac niciodata o prietena nu mai vorbesc de sex.
As vrea sa stiu daca exista o rezolvare la problema asta?

Imi dau cu parerea, desi nu ma pricep...
Ca orice agresiune cred ca trebuie sa scapi in primul rand de sentimentul de vinovatie, daca exista.
Sau de cel de ofensa.
Sa te gandesti ca esti matur si ca nimeni nu iti poate face rau fara sa-si ia un pumn in gura.
Si gaseste motivul pentru care te bantuie inca amintirea.
sus

Guest

Guest

Re: Re: Intrebare

scris pe 6 apr 2005 00:00 de Guest


Imi dau cu parerea, desi nu ma pricep...
Ca orice agresiune cred ca trebuie sa scapi in primul rand de sentimentul de vinovatie, daca exista.
Sau de cel de ofensa.
Sa te gandesti ca esti matur si ca nimeni nu iti poate face rau fara sa-si ia un pumn in gura.
Si gaseste motivul pentru care te bantuie inca amintirea.

Incearca sa ierti persoana care te-a agresat; e prea tarziu pentru razbunare.
Bafta!
sus

valentine

Expert member
6465 mesaje

Re: Intrebare

scris pe 6 apr 2005 12:40 de valentine

Am 30 de ani si e cam ciudat ce scriu aici ..dar asta e.La 6 ani am fost abuzat sexual.Pe la 11-12 ani cosmarurile care le aveam am inceput sa le constientizez si am realizat ce mi sa intamplat atunci.Am suferit si in adolescenta si tinerete de un puternic sentiment de inferioritate si de ganduri de suicid.Pana la 30 de ani nu am reusit sa-mi fac niciodata o prietena nu mai vorbesc de sex.
As vrea sa stiu daca exista o rezolvare la problema asta?



Daca nu iti esti "rusine" consulta un psiholog. Intradevar ce ti sa intamplat tie, duce la a avea "sechele din copilarie". De acest lucru nu te poti vindeca decat tu, poate cu ajutorul unui psiholog. Incearca sa uiti de acest lucru, gaseste ceva care sa iti ocupe timpul si sa ceara concetrarea ta totala pt a nu mai avea timp sa te gandesti la acel lucru din copilarie. Cat despre relatii cu partenere...la 30 de poate pt unele o sa pari ciudat dar cauta si o sa gasesti si destule care o sa te accepte.
sus

Cezara

Guest

Re: Intrebare

scris pe 6 apr 2005 14:43 de Cezara

Am 30 de ani si e cam ciudat ce scriu aici ..dar asta e.La 6 ani am fost abuzat sexual.Pe la 11-12 ani cosmarurile care le aveam am inceput sa le constientizez si am realizat ce mi sa intamplat atunci.Am suferit si in adolescenta si tinerete de un puternic sentiment de inferioritate si de ganduri de suicid.Pana la 30 de ani nu am reusit sa-mi fac niciodata o prietena nu mai vorbesc de sex.
As vrea sa stiu daca exista o rezolvare la problema asta?


Daca pana acum n-ai reusit sa treci peste asta ar fi indicata apelarea la un psiholog. Ce trebuie sa ai tu tot timpul in minte este ca ntu nu esti vinovat cu nimic si nu trebuie sa te simti inferior.
Alt sfat nu stiu sa-ti dau. Este un caz delicat.
Dar daca iti faci o prietena nu lasa sa te afecteze acest lucru. Daca ai incredere in ea e bine sa-i povestesti si daca te iubeste cu adevarat ea va fi cea mai in masura sa te ajute sa treci peste asta fiind langa tine nu doar ca iubita ci in primul rand ca prieten.
Parerea mea e ca nu poti trece peste ceva ignorand ci analizand obiectiv de aceea un psiholog este recomandat daca tu nu poti trece singur peste asta si nici nu ai un prieten adevarat care sa te inteleaga.

sus

Alida

Senior member
67 mesaje

Re: Intrebare

scris pe 7 apr 2005 01:28 de Alida

Am 30 de ani si e cam ciudat ce scriu aici ..dar asta e.La 6 ani am fost abuzat sexual.Pe la 11-12 ani cosmarurile care le aveam am inceput sa le constientizez si am realizat ce mi sa intamplat atunci.Am suferit si in adolescenta si tinerete de un puternic sentiment de inferioritate si de ganduri de suicid.Pana la 30 de ani nu am reusit sa-mi fac niciodata o prietena nu mai vorbesc de sex.
As vrea sa stiu daca exista o rezolvare la problema asta?

Si eu spun sa mergi la un psiholog iar daca simti ca el nu te ajuta asa cum ai vrea sa mergi la un psihiatru, nu e nici o rusine, daca vrei sa-ti continui viata ca un om normal trebuie sa iei anumite decizii si inca rapid!
sus

necunoscutaS

Guest

Re: Intrebare

scris pe 7 apr 2005 11:48 de necunoscutaS

Am 30 de ani si e cam ciudat ce scriu aici ..dar asta e.La 6 ani am fost abuzat sexual.Pe la 11-12 ani cosmarurile care le aveam am inceput sa le constientizez si am realizat ce mi sa intamplat atunci.Am suferit si in adolescenta si tinerete de un puternic sentiment de inferioritate si de ganduri de suicid.Pana la 30 de ani nu am reusit sa-mi fac niciodata o prietena nu mai vorbesc de sex.
As vrea sa stiu daca exista o rezolvare la problema asta?

A merge la psiholog,nu inmseamna a fi nebun.Cred ca un psiholog,si cativa prieteni adevarati care sa te inteleaga,sunt cele mai bune "medicamente"pentru problema ta.Oricum,ceea ce ti se intampla,se intampla in mintea ta,iar acolo numai tu poti intra,si numai tu potzi schimba ceva...totul depinde de tine,si trebuie sa te gandesti ca fiecare dintre noi a trait in viatza ceva neplacut,indiferent de natura acelei intamplari,asa ca toti suntem la fel,si tu nu esti inferior,ba chiar sunt sigura ca esti mai deosebit decat altzii...stii bine ca viatza nu poate fi roza,ci sunt si lucruri urate,pe care trebuie sa le ingropam in trecut,si sa ne gandim ca vom castiga mai mult pe alte partzi...Cat despre viatza ta sentimentala...nu stiu ce sa-ti spun...dar nu cred ca aceasta intamplare(pe care trebuie sa o lasi in trecut)nu trebuie sa iti influenteze relatiile.Deja nu mai esti un copil...la 30 de ani esti un barbat in toata firea,sunt sigura ca esti un barbat dragutz,care are ceva in cap,si care este capabil sa iubeasca o femeie si sa ii ofere o viatza buna.Asa ca gandeste-te ca esti cel mai bun,si ca vei avea noroc.Fii sigur pe tine,cucereste o fata,iubeste-o si las-o sa te faca si ea pe tine fericit.Succes in continuare si daca mai ai nevoie de sfaturi eu sunt aici si te pot ajuta
sus

inuendo

Veteran member
497 mesaje

Re: Re: Intrebare

scris pe 8 apr 2005 02:33 de inuendo

terapie e cea mai buna solutie fara indoiala... s-ar putea sa te coste ceva...dar e cea mai buna optiune...si nu incerca sa te gandesti..lasa ca depasesc eu singur asta...findca e evident ca nu prea ai succes..


Sunt aici sa ajut, nu sa judec
sus
Pagina 1 din 1
1


loading...


Ai probleme sexuale si nu ai la cine sa apelezi? Sunt Doina Panait, consilierul seXpert.ro, si iti stau la dispozitie!

spune-mi problema ta!
seXpert.ro iti pune la dispozitie o baza de date completa despre dragoste, sex, viata sexuala, sanatate si probleme sexuale!

vezi lista de articole!
 
Citeste manualele
originale Sexpert.ro
         

DragosteAdolescentaSeductieViata sexualaFamilieSanatate / probleme Cautare 
    Nu esti logat!

Login | Nu ai cont? Creeaza cont nou
 
    Ai o problema? Noi avem raspunsul

Citeste sfaturile consilierului!
MARIREA PENISULUI

Membri on-line:

47 vizitatori si 0 membri sunt online:


Vezi toti membrii online
Cauta membri
Despre noi:

seXpert.ro este un produs HTD.

Despre seXpert.ro

Adauga site-ul la favorite

Termeni si conditii de utilizare

Harta site-ului
Parteneri / publicitate:

seXpert.ro va recomanda:

EroticToys - Magazin sex shop

Singur.ro - Gaseste-ti jumatatea!


site-ul tau aici!
copyright © 2002-2024 seXpert.ro v.4.0   |   Toate drepturile rezervate