Parintii

Pagina 1 din 1
1

Farfalla

Veteran member
416 mesaje

Parintii

scris pe 26 mar 2006 19:59 de Farfalla

Am intalnit multe cazuri in care parintii se bagau in relatiile copiilor lor. De exemplu:fata e desteapta, frumoasa si are si bani, iar baiatul e frumos,bun ... dar nu are bani, are un serviciu mai prost ... si parintii fetei nu sunt de acord cu prietenul ei deoarece spun ca ea nu are nici un viitor cu el si ca e un profitor. Sau de exemplu un baiat care are bani e destept si care umbla cu o fata care are o reputatie mai proasta, iar parintii lui nu il lasa sa umble cu fata pentru ca spun ca e "usoara". Ce ar trebui sa faca copii? Sa asculte de parinti ( ca parinti tot timpul "au dreptate" sau sa faca ce vor ei ?


Eu nu sunt altceva decat o pata de sange care vorbeste ...
sus

DICK

Guest

Re: Parintii

scris pe 26 mar 2006 20:07 de DICK

Am intalnit multe cazuri in care parintii se bagau in relatiile copiilor lor. De exemplu:fata e desteapta, frumoasa si are si bani, iar baiatul e frumos,bun ... dar nu are bani, are un serviciu mai prost ... si parintii fetei nu sunt de acord cu prietenul ei deoarece spun ca ea nu are nici un viitor cu el si ca e un profitor. Sau de exemplu un baiat care are bani e destept si care umbla cu o fata care are o reputatie mai proasta, iar parintii lui nu il lasa sa umble cu fata pentru ca spun ca e "usoara". Ce ar trebui sa faca copii? Sa asculte de parinti ( ca parinti tot timpul "au dreptate" sau sa faca ce vor ei ?
Daca sunt majori in nici un caz nu mai trebuie sa asculte de parintiDoar sa i-a in considerare unele sfaturi dar nu sa asculte ordinele ca niste hamali sau catei.Tu ce esti fata sau baiat
sus

Bozgoru

Expert member
3081 mesaje

Re: Re: Parintii

scris pe 28 mar 2006 03:28 de Bozgoru

parintii ar trebui sa stea in banca lor... sa se preocupe de intretinere..chirie...etc...
sus

valentine

Expert member
6465 mesaje

Re: Re: Re: Parintii

scris pe 28 mar 2006 07:03 de valentine

Discutabil...
sus

David21

Expert member
596 mesaje

Re: Re: Re: Parintii

scris pe 28 mar 2006 11:07 de David21

parintii ar trebui sa stea in banca lor... sa se preocupe de intretinere..chirie...etc...

Parintii care nu au cu ce plati ce ai mentionat mai sus... din cauza somajului nu au nimik altceva de facut decat sa se implice in viata copiilor



Legalize_iT_in_Ro
sus

Nekunoskuta

Expert member
3987 mesaje

Re: Re: Re: Parintii

scris pe 28 mar 2006 11:48 de Nekunoskuta

parintii ar trebui sa stea in banca lor... sa se preocupe de intretinere..chirie...etc...


Esti un copil nerecunoscator! Cum adica? Ei te intretin si tu spui ca asta e de fapt "meseria" lor? E adevarat ca e greu sa fii intr-o astfel de situatie dar parintii nu ar trebui tratati doar ca niste sponsori.



Nimic...
sus

bluemoon

Senior member
134 mesaje

Re: Parintii

scris pe 28 mar 2006 13:55 de bluemoon

In general parintii au mult mai multa experienta de viata decat copiii si nu o data s-a intamplat ca vorbele lor sa se adevereasca. Totusi exista si cazuri in care exagereaza asa ca nu exista o regula generala. Parintii intotdeauna vor tot ce e mai bun pt copiii lor si nimeni nu te va sustine neconditionat inafara de ei. O relatie se poate destrama dar parinii ii vei avea mereu alaturi de tine.


Cuget deci exist!
sus

Farfalla

Veteran member
416 mesaje

Re: Re: Parintii

scris pe 28 mar 2006 14:21 de Farfalla

O relatie se poate destrama dar parinii ii vei avea mereu alaturi de tine.
Si daca gasesti femeia/barbatul visurilor tale pe care il iubesti enorm de mult, si el la randul lui la fel, dar parintii nu sunt de acord?Da,pe parinti o sa-i ai alaturi pana la un moment dat,nu toata viata. Trebuie sa iti faci si tu viata ... nu ca in filmul acela "Failure to Launch" care un barbat la 30 si ceva de ani inca statea cu parintii



Eu nu sunt altceva decat o pata de sange care vorbeste ...
sus

bluemoon

Senior member
134 mesaje

Re: Re: Re: Parintii

scris pe 28 mar 2006 14:31 de bluemoon

Si daca gasesti femeia/barbatul visurilor tale pe care il iubesti enorm de mult, si el la randul lui la fel, dar parintii nu sunt de acord?Da,pe parinti o sa-i ai alaturi pana la un moment dat,nu toata viata. Trebuie sa iti faci si tu viata ... nu ca in filmul acela "Failure to Launch" care un barbat la 30 si ceva de ani inca statea cu parintii

Nu era vb de astfel de cazuri. Spuneam ca uneori parintii exagereaza si atunci exemplul de mai sus nu se include. In plus astfel de iubire se gaseste foarte rar. Din punctul meu de vedere cel pe care sa-l iubesc intr-atat de mult trebuie sa-mi dovedeasca ca ar merita sa iau o astfel de decizie. Am fost pusa intr-o astfel de situatie si acum ma bucur ca am ales parintii si nu pe el . Cu toate ca am suferit enorm ma bucur ca am familia aproape.



Cuget deci exist!
sus

Mia

Junior member
48 mesaje

Re: Re: Parintii

scris pe 17 iul 2006 22:40 de Mia

In general parintii au mult mai multa experienta de viata decat copiii si nu o data s-a intamplat ca vorbele lor sa se adevereasca. Totusi exista si cazuri in care exagereaza asa ca nu exista o regula generala. Parintii intotdeauna vor tot ce e mai bun pt copiii lor si nimeni nu te va sustine neconditionat inafara de ei. O relatie se poate destrama dar parinii ii vei avea mereu alaturi de tine.


Ai dreptate!
sus

Mia

Junior member
48 mesaje

Re: Re: Re: Parintii

scris pe 17 iul 2006 22:45 de Mia

parintii ar trebui sa stea in banca lor... sa se preocupe de intretinere..chirie...etc...


Foarte urat sa vorbesti asa despre parinti. Daca se baga in viata ta, o fac pentru ca-ti vor binele si sunt singurii, pe lumea asta, care te-ar ajuta total dezinteresat. Mai mult decat pe oricine trebuie sa-ti respecti parintii si sa incerci sa stabilesti o comunicare cu ei, nu sa-i respingi din start, ca pe niste obiecte vechi de care te-ai folosit la un moment dat, si de care acum nu mai ai nevoie. Foarte urat!!!
sus

SORIN28

Expert member
3805 mesaje

Re: Re: Re: Re: Parintii

scris pe 20 iul 2006 09:27 de SORIN28

Daca se baga in viata ta, o fac pentru ca-ti vor binele si sunt singurii, pe lumea asta, care te-ar ajuta total dezinteresat.



Da, numai ca uneori "binele" pe care ti-l doresc nu prea corespunde cu "binele" pe care il stii tu. Ce faci atunci?! Ce alegi?!



Radio Greu de difuzat

http://radio-host.ro:8012/
sus

Duduia

Expert member
607 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Parintii

scris pe 20 iul 2006 11:02 de Duduia




Da, numai ca uneori "binele" pe care ti-l doresc nu prea corespunde cu "binele" pe care il stii tu. Ce faci atunci?! Ce alegi?!



in cazul meu, binele lor nu a corespuns cu binele pe care il stiam eu. si ce crezi ca am facut? am luat-o pe urmele a ceea ce cunosteam eu. si gata tragedia.



I am a thounsand kisses deep... dar nu azi
sus

Pasaroi_Cuminte

Expert member
2314 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Parintii

scris pe 22 iul 2006 08:34 de Pasaroi_Cuminte


in cazul meu, binele lor nu a corespuns cu binele pe care il stiam eu. si ce crezi ca am facut? am luat-o pe urmele a ceea ce cunosteam eu. si gata tragedia.

Corect.
exista un proverb : "DRUMUL CATRE IAD ESTE BATATORIT CU INTENTII BUNE : proverb fata de care generatia parintilor nostri nu prea tine seama .



http://www.youtube.com/watch?v=3hxO_RB27jk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=E9SmQW2TPgM&feature=related

"A phoenix is a mythical bird with a tail of beautiful gold and red plumage or purple and blue.
The bird was also said to regenerate when hurt or wounded by a foe, thus being almost immortal and invincible — it is also said that it can heal a person with a tear from its eyes and make them temporarily immune to death. The phoenix is a symbol of fire and divinity." ( Greek mythology )



"Creierul=locul geometric al neuronilor egal departati de inteligenta situati pe cercul purtator al centrelor de vointa" (Eu,Pasaroi_Cuminte)
sus

nymok

Junior member
45 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Parintii

scris pe 26 sep 2006 18:34 de nymok


Corect.
exista un proverb : "DRUMUL CATRE IAD ESTE BATATORIT CU INTENTII BUNE : proverb fata de care generatia parintilor nostri nu prea tine seama .



Intr-un cuplu exista 2 persoane, niciodata o a 3 a nu va sti sau va simti ce simt cei ce-si traiesc "povestea de dragoste", daca este vorba de asa ceva. In general parintii, desi bine intentionati,isi indruma copiii pe drumuri pe care ar fi dorit ei sa le strabata sau dimpotriva incearca sa-i fereasca de greselile care le-au marcat lor viata. Indiferent de gradul de rudenie, suntem oameni diferiti , cu caractere diferite si vieti proprii si asta ar trebui sa ne dea siguranta ca e bine sa ne traim viata dupa bunul plac sau dupa propriile greseli. Evitand greselile lor de teama de a nu pati la fel, sau dimpotriva supunandu-ne unor conventii, renuntam la datoria de a na cauta singuri fericirea, de a fi liberi si totodata responsabili de propriile vieti. Un om intelept nu poate sa traiasca decat eliberat de "sfaturi la rece" si deplin raspunzator de liberul sau arbitru .
sus

Duduia

Expert member
607 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Parintii

scris pe 23 oct 2006 08:57 de Duduia


Corect.
exista un proverb : "DRUMUL CATRE IAD ESTE BATATORIT CU INTENTII BUNE : proverb fata de care generatia parintilor nostri nu prea tine seama .



mda... m-am uitat la data la care am postat aici ultima data. era proaspata dupa plecarea mea de acasa. ce lucru trist: neintelegerea parintilor fata de alegerile tale te pot determina sa iti faci bagajele si sa ii parasesti. insa dupa acest fel de incidente, deciziile pe care le iau imi sunt respectate ca atare.



I am a thounsand kisses deep... dar nu azi
sus

Pasaroi_Cuminte

Expert member
2314 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Parintii

scris pe 23 oct 2006 09:58 de Pasaroi_Cuminte


, deciziile pe care le iau imi sunt respectate ca atare.

Asta pentru ca ai dovedit mai multa maturitare decat parintii.



http://www.youtube.com/watch?v=3hxO_RB27jk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=E9SmQW2TPgM&feature=related

"A phoenix is a mythical bird with a tail of beautiful gold and red plumage or purple and blue.
The bird was also said to regenerate when hurt or wounded by a foe, thus being almost immortal and invincible — it is also said that it can heal a person with a tear from its eyes and make them temporarily immune to death. The phoenix is a symbol of fire and divinity." ( Greek mythology )



"Creierul=locul geometric al neuronilor egal departati de inteligenta situati pe cercul purtator al centrelor de vointa" (Eu,Pasaroi_Cuminte)
sus

o_fata

Guest

Re: Parintii

scris pe 23 oct 2006 17:32 de o_fata

Am intalnit multe cazuri in care parintii se bagau in relatiile copiilor lor. De exemplu:fata e desteapta, frumoasa si are si bani, iar baiatul e frumos,bun ... dar nu are bani, are un serviciu mai prost ... si parintii fetei nu sunt de acord cu prietenul ei deoarece spun ca ea nu are nici un viitor cu el si ca e un profitor. Sau de exemplu un baiat care are bani e destept si care umbla cu o fata care are o reputatie mai proasta, iar parintii lui nu il lasa sa umble cu fata pentru ca spun ca e "usoara". Ce ar trebui sa faca copii? Sa asculte de parinti ( ca parinti tot timpul "au dreptate") sau sa faca ce vor ei ?
.......daca u simti si sti ca te iubeste cu adevarat aceea persoana...nu te lua dupa parinti....nu conteaza ca ala are bani si celalt nu are.....conteaza sa va iubiti ....o fata de 15 anni
sus

DarkAngel

Expert member
1098 mesaje

Re: Re: Parintii

scris pe 24 oct 2006 02:45 de DarkAngel

.......daca u simti si sti ca te iubeste cu adevarat aceea persoana...nu te lua dupa parinti....nu conteaza ca ala are bani si celalt nu are.....conteaza sa va iubiti ....o fata de 15 anni
Mda fetele la 15 ani care sa zica asta is pe cale de disparitie.bv tie
sus

Duduia

Expert member
607 mesaje

Re: Parintii

scris pe 26 oct 2006 08:58 de Duduia


Asta pentru ca ai dovedit mai multa maturitare decat parintii.


sa fi fost maturitate? nu stiu. poate doar alegerea corecta. ei ar fi vrut sa fiu cu un biat dupa ce terminam facultatea. ceea ce e aberant, nu te poti pune in calea evenimentelor. iar daca totusi te pui, esti dat la o parte. ce chestie... aparitia unui nou sentiment puternic conduce la distorsionarea altuia mai vechi.



I am a thounsand kisses deep... dar nu azi
sus
Pagina 1 din 1
1


loading...


Ai probleme sexuale si nu ai la cine sa apelezi? Sunt Doina Panait, consilierul seXpert.ro, si iti stau la dispozitie!

spune-mi problema ta!
seXpert.ro iti pune la dispozitie o baza de date completa despre dragoste, sex, viata sexuala, sanatate si probleme sexuale!

vezi lista de articole!
 
Citeste manualele
originale Sexpert.ro
         

DragosteAdolescentaSeductieViata sexualaFamilieSanatate / probleme Cautare 
    Nu esti logat!

Login | Nu ai cont? Creeaza cont nou
 
    Ai o problema? Noi avem raspunsul

Citeste sfaturile consilierului!
MARIREA PENISULUI

Membri on-line:

40 vizitatori si 0 membri sunt online:


Vezi toti membrii online
Cauta membri
Despre noi:

seXpert.ro este un produs HTD.

Despre seXpert.ro

Adauga site-ul la favorite

Termeni si conditii de utilizare

Harta site-ului
Parteneri / publicitate:

seXpert.ro va recomanda:

EroticToys - Magazin sex shop

Singur.ro - Gaseste-ti jumatatea!


site-ul tau aici!
copyright © 2002-2024 seXpert.ro v.4.0   |   Toate drepturile rezervate