Sunt insarcinata?

Pagina 1 din 1
1

Marisela

Guest

Sunt insarcinata?

scris pe 11 aug 2009 15:10 de Marisela

Am facut dragoste cu sotul meu, si a terminat in mine. Ciclul menstrual mi-a venit pe 20 iulie. Iar in perioada 25 iulie-03 august el a terminat in mine. Pot fi insarcinata? Pe internet scria ca as fi fertila incepand 1 aug. CM este regulat, imi vine cam la 29-30 zile, si dureaza cam 3 zile. Cred ca ne-am intins cam mult luna aceasta, din oboseala am uitat ca am depasit cateva zile. Insa nu prea m-as lua dupa net, acolo parerile cu privire la perioada fertila sunt diferite. Va rog, cateva sfaturi...
sus

sweetgirl16

Expert member
512 mesaje

Re: Sunt insarcinata?

scris pe 11 aug 2009 16:18 de sweetgirl16

Am facut dragoste cu sotul meu, si a terminat in mine. Ciclul menstrual mi-a venit pe 20 iulie. Iar in perioada 25 iulie-03 august el a terminat in mine. Pot fi insarcinata? Pe internet scria ca as fi fertila incepand 1 aug. CM este regulat, imi vine cam la 29-30 zile, si dureaza cam 3 zile. Cred ca ne-am intins cam mult luna aceasta, din oboseala am uitat ca am depasit cateva zile. Insa nu prea m-as lua dupa net, acolo parerile cu privire la perioada fertila sunt diferite. Va rog, cateva sfaturi...
nu ma prea pricep eu la perioada fertila dar iti zic altceva,fa-ti un test de sarcina...e mai sigur asa



Amprentele digitale si fulgii de zapada nu sunt singurele elemente caracterizate prin unicitate absoluta...
sus

marisela

Guest

Re: Re: Sunt insarcinata?

scris pe 11 aug 2009 16:26 de marisela

nu ma prea pricep eu la perioada fertila dar iti zic altceva,fa-ti un test de sarcina...e mai sigur asa


Cam la cate zile dupa contact e bine sa-l fac, pentru ca si aici parerile sunt impartite?


Mai vreau si alte pareri. Multumesc
sus

SORIN28

Expert member
3805 mesaje

Re: Re: Re: Sunt insarcinata?

scris pe 12 aug 2009 09:21 de SORIN28



Cam la cate zile dupa contact e bine sa-l fac, pentru ca si aici parerile sunt impartite?


Mai vreau si alte pareri. Multumesc


Dupa 10-12 zile



Radio Greu de difuzat

http://radio-host.ro:8012/
sus

metaforic

Veteran member
161 mesaje

Re: Re: Re: Sunt insarcinata?

scris pe 12 aug 2009 18:42 de metaforic



Cam la cate zile dupa contact e bine sa-l fac, pentru ca si aici parerile sunt impartite?


Mai vreau si alte pareri. Multumesc


Dupa 14 zile.



Nu?
sus

sweetgirl16

Expert member
512 mesaje

Re: Re: Sunt insarcinata?

scris pe 12 aug 2009 19:42 de sweetgirl16

cel mai sigur e sa il faci dupa 15 zile,bafta


Amprentele digitale si fulgii de zapada nu sunt singurele elemente caracterizate prin unicitate absoluta...
sus

marisela

Guest

Re: Re: Re: Sunt insarcinata?

scris pe 13 aug 2009 10:50 de marisela

cel mai sigur e sa il faci dupa 15 zile,bafta



Multumesc pentru raspunsuri, as fi vrut sa aflu mai multe despre perioada fertila, insa e bine si asa, o sa va tin la curent cu ce se intampla, ne dorim un copil si va fi binevenit oricand.
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Sunt insarcinata?

scris pe 14 aug 2009 03:11 de ExoticDream

Am facut dragoste cu sotul meu, si a terminat in mine. Ciclul menstrual mi-a venit pe 20 iulie. Iar in perioada 25 iulie-03 august el a terminat in mine. Pot fi insarcinata? Pe internet scria ca as fi fertila incepand 1 aug. CM este regulat, imi vine cam la 29-30 zile, si dureaza cam 3 zile. Cred ca ne-am intins cam mult luna aceasta, din oboseala am uitat ca am depasit cateva zile. Insa nu prea m-as lua dupa net, acolo parerile cu privire la perioada fertila sunt diferite. Va rog, cateva sfaturi...


In privinta calculului perioadei fertile (in cazul unei femei are are ciclu menstrual regulat), pe site-ul nostru zice asa:

"Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia iar ultima zi este cea dinaintea urmatoarei menstruatii. Astfel, un ciclu menstrual este intervalul cuprins intre prima zi a unei menstruatii si prima zi a urmatorului ciclu. Ciclul menstrual poate varia intre 25 si 35 de zile.

Din ciclul cel mai scurt se scade cifra 18 si se obtine ziua in care incepe perioada fertila.

Din ciclul cel mai lung se scade cifra 11 si se obtine ziua in care se termina perioada fertila.

Exemplu: o femeie care in ultimele 6 luni a avut cicluri menstruale cu durata cuprinsa intre 26 si 31 de zile va calcula astfel:
26-18=8; 31-11=20. Asadar, din cea de-a 8-a zi a ciclului menstrual si pana in cea de-a 20-a femeia trebuie sa evite raporturile sexuale, in caz contrar va fi nevoie sa apeleze la o alta metoda contraceptiva."

Calculeaza si vezi...



"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

marisela

Guest

Re: Re: Sunt insarcinata?

scris pe 14 aug 2009 13:29 de marisela



In privinta calculului perioadei fertile (in cazul unei femei are are ciclu menstrual regulat), pe site-ul nostru zice asa:

"Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia iar ultima zi este cea dinaintea urmatoarei menstruatii. Astfel, un ciclu menstrual este intervalul cuprins intre prima zi a unei menstruatii si prima zi a urmatorului ciclu. Ciclul menstrual poate varia intre 25 si 35 de zile.

Din ciclul cel mai scurt se scade cifra 18 si se obtine ziua in care incepe perioada fertila.

Din ciclul cel mai lung se scade cifra 11 si se obtine ziua in care se termina perioada fertila.

Exemplu: o femeie care in ultimele 6 luni a avut cicluri menstruale cu durata cuprinsa intre 26 si 31 de zile va calcula astfel:
26-18=8; 31-11=20. Asadar, din cea de-a 8-a zi a ciclului menstrual si pana in cea de-a 20-a femeia trebuie sa evite raporturile sexuale, in caz contrar va fi nevoie sa apeleze la o alta metoda contraceptiva."

Calculeaza si vezi...



Ok, mersi mult!!
sus

Zyspar

Newbie
1 mesaje

Re: Re: Re: Sunt insarcinata?

scris pe 7 sep 2010 09:45 de Zyspar

Imi cer scuze ca pun intrebarea aici dar nu am gasit unde si sunt putin cam disperata.

Am un ciclu destul de regulat, dar lua asta ar fi trebuit sa imi vina in primele zile ale lunii, adica maxim 3 septembrie. Si totusi nu mi-a venit nici astazi. In perioana dinaintea ciclului sunt balonata si uneori mi se intaresc sfarcurile si la atingere ma dor sau pur si simplu deranjeaza. Zilele astea am fost cam racita, stranut, tusesc, iar cand mai ales stranut ma inteapa ovarul drept. Este posibil sa imi intarzie doar pentru ca sunt putin racita? Sau schimbarea de anotimp?

Va rog din suflet sa imi raspundeti si mie. Sunt disperata. Un copil nu este ceva ce as avea nevoie in acest moment.

Va mu,ltumesc frumos si mii de scuze daca nu am postat unde trebuie.
sus

Nekunoskuta

Expert member
3987 mesaje

Re: Re: Re: Re: Sunt insarcinata?

scris pe 8 sep 2010 12:36 de Nekunoskuta

Da, poate sa-ti intarzie daca ai fost racita "la burta".


Nimic...
sus

maria

Guest

Re: Re: Re: Re: Sunt insarcinata?

scris pe 8 sep 2010 13:23 de maria

Imi cer scuze ca pun intrebarea aici dar nu am gasit unde si sunt putin cam disperata.

Am un ciclu destul de regulat, dar lua asta ar fi trebuit sa imi vina in primele zile ale lunii, adica maxim 3 septembrie. Si totusi nu mi-a venit nici astazi. In perioana dinaintea ciclului sunt balonata si uneori mi se intaresc sfarcurile si la atingere ma dor sau pur si simplu deranjeaza. Zilele astea am fost cam racita, stranut, tusesc, iar cand mai ales stranut ma inteapa ovarul drept. Este posibil sa imi intarzie doar pentru ca sunt putin racita? Sau schimbarea de anotimp?

Va rog din suflet sa imi raspundeti si mie. Sunt disperata. Un copil nu este ceva ce as avea nevoie in acest moment.

Va mu,ltumesc frumos si mii de scuze daca nu am postat unde trebuie.
Inearca pe ro-mamma o sa gasesti acolo rasunsu pe care il cauti
sus
Pagina 1 din 1
1


loading...


Ai probleme sexuale si nu ai la cine sa apelezi? Sunt Doina Panait, consilierul seXpert.ro, si iti stau la dispozitie!

spune-mi problema ta!
seXpert.ro iti pune la dispozitie o baza de date completa despre dragoste, sex, viata sexuala, sanatate si probleme sexuale!

vezi lista de articole!
 
Citeste manualele
originale Sexpert.ro
         

DragosteAdolescentaSeductieViata sexualaFamilieSanatate / probleme Cautare 
    Nu esti logat!

Login | Nu ai cont? Creeaza cont nou
 
    Ai o problema? Noi avem raspunsul

Citeste sfaturile consilierului!
MARIREA PENISULUI

Membri on-line:

28 vizitatori si 0 membri sunt online:


Vezi toti membrii online
Cauta membri
Despre noi:

seXpert.ro este un produs HTD.

Despre seXpert.ro

Adauga site-ul la favorite

Termeni si conditii de utilizare

Harta site-ului
Parteneri / publicitate:

seXpert.ro va recomanda:

EroticToys - Magazin sex shop

Singur.ro - Gaseste-ti jumatatea!


site-ul tau aici!
copyright © 2002-2024 seXpert.ro v.4.0   |   Toate drepturile rezervate