Fara titlu

Pagina 1 din 1
1

ally

Guest

Fara titlu

scris pe 27 iul 2004 22:14 de ally

daca fac avort care pot fi urmarile asupra mea
sus

Alinutzzza

Veteran member
298 mesaje

Re:

scris pe 27 iul 2004 22:56 de Alinutzzza

daca fac avort care pot fi urmarile asupra mea


in primul rand psihice.....



caut lumina
sus

FireSoul

Expert member
751 mesaje

Re:

scris pe 28 iul 2004 16:11 de FireSoul

daca fac avort care pot fi urmarile asupra mea

Urmarile depind de medicul care face "operatia". Daca nimeresti la un medic bun, nu apar infectii, nu raman resturi shi nu esti in pericolul de a nu mai avea copii. Daca vrei sa te duci unde e mai ieftin, gandeste-te bine la consecinte. Mai bine dai nishte bani da' stii ca nu ramai cu sechele. Cat despre uramrile psihice...yo nu m-as stresa din cauza asta. Consider ca nu e bine sa fac un copil atat timp cat nu-l doresc sau nu am posibilitati de a-l creste. Stiu...posibilitati s-ar gasi, dar yo nu as sta pe ganduri daca as ramane insarcinata; l-as avorta fara discutii.
Oricum, cauta un doctor bun shi nu vei avea probleme. Daca asrcina nu e avansata, poti fae avort medicamentos.



Save water! drink beer!!!
sus

dualis

Guest

Re: Re:

scris pe 28 iul 2004 16:19 de dualis


Urmarile depind de medicul care face "operatia". Daca nimeresti la un medic bun, nu apar infectii, nu raman resturi shi nu esti in pericolul de a nu mai avea copii. Daca vrei sa te duci unde e mai ieftin, gandeste-te bine la consecinte. Mai bine dai nishte bani da' stii ca nu ramai cu sechele. Cat despre uramrile psihice...yo nu m-as stresa din cauza asta. Consider ca nu e bine sa fac un copil atat timp cat nu-l doresc sau nu am posibilitati de a-l creste. Stiu...posibilitati s-ar gasi, dar yo nu as sta pe ganduri daca as ramane insarcinata; l-as avorta fara discutii.
Oricum, cauta un doctor bun shi nu vei avea probleme. Daca asrcina nu e avansata, poti fae avort medicamentos.


sus

FireSoul

Expert member
751 mesaje

Re: Re: Re:

scris pe 28 iul 2004 16:22 de FireSoul




Cred ca ai lamurit-o!



Save water! drink beer!!!
sus

dualis

Guest

Fara titlu

scris pe 28 iul 2004 20:54 de dualis

daca fac avort care pot fi urmarile asupra mea


- leziunea colului uterin, perforatia uterului, hemoragii, lezarea intestinelor sau a altor organe abdominale, inflamatia uterului,a trompelor, a pelvisului si a întregii cavitãti abdominale, starea septicã (otrãvirea sângelui), tromboembolie (cheaguri de sânge care astupã vasele sanguine);

- obturarea trompelor uterine, sterilitatea, hemoragii uterine neregulate, endometriozã, cresterea frecventei sarcinilor extrauterine, cicatrici si îngustarea colului uterin, placenta previa, atonia uterului, izoimunizarea, insuficienta placentei, mortalitatea perinatalã crescutã;

Depresii, sentiment de vinovãtie, tristete, insomnii si cosmaruri, atacuri de anxietate, frustrare, pierderea respectului de sine, distrugerea psihicului propriu, aparitia rãcelii emotionale, pesimismul, pierderea motivatiei, dereglãri sexuale.

Pot apãrea si reactii psihotice acute, reactii schizofrenice, psihozã afectivã (depresie, pierderea memoriei, dificultãti de concentrare, pierderea interesului pentru activitãti desfãsurate si predispozitie pentru bolile de dependentã, schimbãri dramatice ale persoanei, predispozitie pentru plâns).

Dereglãri ale relatiilor dintre membrii familiei. Chiar si copiii nãscuti resimt rãceala emotionalã, dezamãgirile si alte stãri nevrotice sau psihotice cauzate de omor.

Persoanele care au sãvârsit aceastã crimã cum ar fi medicii, surorile medicale, farmacistii, sunt afectati de tulburãrile psihice deja enumerate. Toate acestea se rãsfrâng negativ si asupra familiilor lor dupã cum recunosc ei însisi.

Treziti-vã, oameni, din aceastã betie a vãrsãrii sângelui fiintelor nevinovate, cãci altfel nici oameni nu vã mai puteti numi!

Cea mai oribilã crimã este avortul, când mama îsi omoarã propriul copil. Nici animalele nu fac asa ceva, dimpotrivã nasc câti pui le dã Dumnezeu si îi iubesc foarte mult. Toate pãcatele se pot ierta, spun Sfintii Pãrinti, dar pãcatul acesta al avortului, al crimei asupra unui suflet nevinovat poate fi iertat doar cu pretul unor osteneli, nevointe, al unei pocãinte care pot dura viata întreagã. Sângele acelui prunc nevinovat strigã din pãmânt. Acei prunci avortati plâng înaintea lui Dumnezeu si cer rãzbunarea sângelui vãrsat de mamã.

Atunci când nu avem credintã în Dumnezeu se produce nefirescul, nenaturalul. Atunci când cineva avorteazã nu are credintã în Bunul Dumnezeu, în faptul cã El este deasupra si va ocroti acel copil; lipsind credinta în Dumnezeu se ajunge la pãcatul pruncuciderii, adicã al avortului.

sus

ursu

Veteran member
188 mesaje

Re:

scris pe 28 iul 2004 22:44 de ursu

Si pana la urma cum ramane ? Suntem pro sau contra avortului ?
sus

dualis

Guest

Re: Re:

scris pe 28 iul 2004 23:20 de dualis

Si pana la urma cum ramane ? Suntem pro sau contra avortului ?


Ursu, tu ori ai baut in seara asta, ori faci misto, ori asa esti tu, nu te poti pronunta pana nu auzi glasul multimii.
sus

ursu

Veteran member
188 mesaje

Re: Re: Re:

scris pe 28 iul 2004 23:37 de ursu



Ursu, tu ori ai baut in seara asta, ori faci misto, ori asa esti tu, nu te poti pronunta pana nu auzi glasul multimii.


Eu sunt impotriva avortului . Nu e chiar crima , asa cum scrie in citatul ala pe care l-ai dat dar ... Ma pronunt contra . Intrebarea era de fapt adresata fetelor , ca pana la urma ele decid nu ? Noi ce putem sa facem e sa le oferim suportul nostru in orice decizie ar lua .
sus

dualis

Guest

Re: Re: Re: Re:

scris pe 29 iul 2004 00:02 de dualis

Eu sunt impotriva avortului . Nu e chiar crima , asa cum scrie in citatul ala pe care l-ai dat dar ... Ma pronunt contra . Intrebarea era de fapt adresata fetelor , ca pana la urma ele decid nu ? Noi ce putem sa facem e sa le oferim suportul nostru in orice decizie ar lua .


Dupa mine e crima.
Ele decid, intr-adevar, insa nu au dreptul asta. Sa nu mai faca dragoste daca le este frica de minunatia numita copilas.
Daca partenera mea ar decide sa avorteze, mi-as lua traista si as pleca in lume.
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Re: Re:

scris pe 29 iul 2004 12:29 de ExoticDream



Eu sunt impotriva avortului . Nu e chiar crima , asa cum scrie in citatul ala pe care l-ai dat dar ... Ma pronunt contra . Intrebarea era de fapt adresata fetelor , ca pana la urma ele decid nu ? Noi ce putem sa facem e sa le oferim suportul nostru in orice decizie ar lua .


Chiar daca suna poate cam invechit in mileniul 3, si eu sunt impotriva avortului, in primul rand din punct de vedere psihic (pana la urma lasi sa fie ucisa o fiinta care este sange din sangele tau si nu esti Dumnezeu sa ai drept de viata si de moarte asupra ei), dar si fizic (un avort e ceva impotriva naturii si poate lasa sechele la nivel de uter, trompe etc).

Nu sunt de acord cu tine in privinta deciziei: nu fata decide, ci cuplul! Copilul nu a fost conceput doar de una din parti, de aceea decizia trebuia luata impreuna. Exista insa mii de situatii in urma carora poate aparea o sarcina si decizia se ia de la caz la caz. Daca sarcina nu este posibila dpdv medical, atunci avortul este necesar. Daca fata a suferit un viol, atunci decizia ii apartine ei...in acest caz e posibil ca acel copil sa-i aminteasca o viata intreaga episodul nefericit care i-a marcat viata. Daca cei doi parintei se iubesc (chiar daca sa zicem ca sarcina nu a fost planificata), atunci firesc e ca impreuna ei sa hotarasca ce e mai bine. Eu cred ca, inainte de a face dragoste cu cineva, trebuie sa fi discutat aceste lucruri...e nevoie ca cei doi sa ajunga la consens in aceasta problema... Tocmai pt a preveni astfel de intamplari nedorite (mai ales la un cuplu necasatorit, aflat la inceputul relatiei, care nu-si poate permite inca sa creasca un copil), e bine sa se dea atentia cuvenita protectiei.



"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

ursu

Veteran member
188 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re:

scris pe 29 iul 2004 12:35 de ursu

Nu sunt de acord cu tine in privinta deciziei: nu fata decide, ci cuplul!


Totusi , este corpul ei . Eu pot sa imi exprim un punct de vedere de care poate sa tina cont sau nu .
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re:

scris pe 29 iul 2004 12:52 de ExoticDream



Totusi , este corpul ei . Eu pot sa imi exprim un punct de vedere de care poate sa tina cont sau nu .


Daca nu tine cont de ceea ce gandesti tu, inseamna ca nu te iubeste si atunci chiar ca nu vad de ce ati avea un copil impreuna! Mi se pare grav ca doi oameni care au ajuns sa faca dragoste sa nu se cunoasca suficient de bine si sa nu se respecte unul pe celalalt!



"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

FireSoul

Expert member
751 mesaje

Re:

scris pe 29 iul 2004 15:35 de FireSoul



- leziunea colului uterin, perforatia uterului, hemoragii, lezarea intestinelor sau a altor organe abdominale, inflamatia uterului,a trompelor, a pelvisului si a întregii cavitãti abdominale, starea septicã (otrãvirea sângelui), tromboembolie (cheaguri de sânge care astupã vasele sanguine);

- obturarea trompelor uterine, sterilitatea, hemoragii uterine neregulate, endometriozã, cresterea frecventei sarcinilor extrauterine, cicatrici si îngustarea colului uterin, placenta previa, atonia uterului, izoimunizarea, insuficienta placentei, mortalitatea perinatalã crescutã;

Depresii, sentiment de vinovãtie, tristete, insomnii si cosmaruri, atacuri de anxietate, frustrare, pierderea respectului de sine, distrugerea psihicului propriu, aparitia rãcelii emotionale, pesimismul, pierderea motivatiei, dereglãri sexuale.

Pot apãrea si reactii psihotice acute, reactii schizofrenice, psihozã afectivã (depresie, pierderea memoriei, dificultãti de concentrare, pierderea interesului pentru activitãti desfãsurate si predispozitie pentru bolile de dependentã, schimbãri dramatice ale persoanei, predispozitie pentru plâns).

Dereglãri ale relatiilor dintre membrii familiei. Chiar si copiii nãscuti resimt rãceala emotionalã, dezamãgirile si alte stãri nevrotice sau psihotice cauzate de omor.

Persoanele care au sãvârsit aceastã crimã cum ar fi medicii, surorile medicale, farmacistii, sunt afectati de tulburãrile psihice deja enumerate. Toate acestea se rãsfrâng negativ si asupra familiilor lor dupã cum recunosc ei însisi.

Treziti-vã, oameni, din aceastã betie a vãrsãrii sângelui fiintelor nevinovate, cãci altfel nici oameni nu vã mai puteti numi!

Cea mai oribilã crimã este avortul, când mama îsi omoarã propriul copil. Nici animalele nu fac asa ceva, dimpotrivã nasc câti pui le dã Dumnezeu si îi iubesc foarte mult. Toate pãcatele se pot ierta, spun Sfintii Pãrinti, dar pãcatul acesta al avortului, al crimei asupra unui suflet nevinovat poate fi iertat doar cu pretul unor osteneli, nevointe, al unei pocãinte care pot dura viata întreagã. Sângele acelui prunc nevinovat strigã din pãmânt. Acei prunci avortati plâng înaintea lui Dumnezeu si cer rãzbunarea sângelui vãrsat de mamã.

Atunci când nu avem credintã în Dumnezeu se produce nefirescul, nenaturalul. Atunci când cineva avorteazã nu are credintã în Bunul Dumnezeu, în faptul cã El este deasupra si va ocroti acel copil; lipsind credinta în Dumnezeu se ajunge la pãcatul pruncuciderii, adicã al avortului.


Textul de mai sus reprezinta un mod de a convinge femeia sa nu ami faca avort. Ceea ce scris mai sus nu se aplica tuturor shi nu este general valabil. E adevarat, in unele cazuri se poate intampla "otravirea sangelui" shi alte alea, dar asta doar daca doctorul respectiv e incompetent sau persoana respectiva are anumite afectiuni
Consider ca a invoca chestii precum d-zeu inr-oproblema de-asta e aiurea. Pe mine, care nu am d-zeu, nu ma convinge.
In fine, nu era vorba despre avort pro-contra, dar a vedea asemenea aiureli scrise parca de mana unui preot senil imi repugna.
Cel mai bine
WHEN HAVE SEX USE PROTECTION!!!
P.S. Dualis, sa ne povestesti cum va decurge primul tau avort



Save water! drink beer!!!
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re:

scris pe 29 iul 2004 16:34 de ExoticDream


Textul de mai sus reprezinta un mod de a convinge femeia sa nu ami faca avort. Ceea ce scris mai sus nu se aplica tuturor shi nu este general valabil. E adevarat, in unele cazuri se poate intampla "otravirea sangelui" shi alte alea, dar asta doar daca doctorul respectiv e incompetent sau persoana respectiva are anumite afectiuni
Consider ca a invoca chestii precum d-zeu inr-oproblema de-asta e aiurea. Pe mine, care nu am d-zeu, nu ma convinge.
In fine, nu era vorba despre avort pro-contra, dar a vedea asemenea aiureli scrise parca de mana unui preot senil imi repugna.
Cel mai bine
WHEN HAVE SEX USE PROTECTION!!!
P.S. Dualis, sa ne povestesti cum va decurge primul tau avort


Ca Dumnezeu exista sau nu, ca credem in el sau nu, totusi in tine se naste o viata si oricum ai intoarce-o tot se cheama ca o ucizi. Ca sa nu ajungi sa iei o asemenea decizie, sa te gandesti la casatorie la o varsta nepotrivita, sa ai cosmare cu orfelinate, pensii alimentare etc, cel mai bine e sa te feresti sa ramai insarcinata daca nu te simti pregatita sa aduci pe lume un copil si sa-i oferi un camin fericit. Asa ca.....PROTECTIA E DE BAZA!!!



"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

dualis

Veteran member
478 mesaje

Re: Re:

scris pe 29 iul 2004 21:33 de dualis


Textul de mai sus reprezinta un mod de a convinge femeia sa nu ami faca avort. Ceea ce scris mai sus nu se aplica tuturor shi nu este general valabil. E adevarat, in unele cazuri se poate intampla "otravirea sangelui" shi alte alea, dar asta doar daca doctorul respectiv e incompetent sau persoana respectiva are anumite afectiuni
Consider ca a invoca chestii precum d-zeu inr-oproblema de-asta e aiurea. Pe mine, care nu am d-zeu, nu ma convinge.
In fine, nu era vorba despre avort pro-contra, dar a vedea asemenea aiureli scrise parca de mana unui preot senil imi repugna.
Cel mai bine
WHEN HAVE SEX USE PROTECTION!!!
P.S. Dualis, sa ne povestesti cum va decurge primul tau avort


"Pentru porci, totul este porc !"

Imi pare nespus de rau pentru tine.. stiu, stiu, nu ai nevoie.. dar tu nu intelegi.. nu intelegi parerea mea de rau.. tu razi..
Tot ce pot face e sa am grija macar de acel "man in the mirror"...



Câinii tãi sãlbatici vor sã fie liberi
I want you to hit me as hard as you can !
sus

Teo

Veteran member
175 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

scris pe 30 iul 2004 04:00 de Teo



Daca nu tine cont de ceea ce gandesti tu, inseamna ca nu te iubeste si atunci chiar ca nu vad de ce ati avea un copil impreuna! Mi se pare grav ca doi oameni care au ajuns sa faca dragoste sa nu se cunoasca suficient de bine si sa nu se respecte unul pe celalalt!


Sunt impotriva avortului in cazul meu - adica nu as putea face asa ceva, si nici nu as avea de ce , pt ca bebe-ul meu ar avea un tata iubitor si n-ar duce-o rau nici din pdv material. Dar, in general, consider ca o femeie stie cel mai bine ce are de facut. Daca s-a hotarat ca nu-si permite, dintr-un motiv sau altul, sa aiba un copil in momentul ala, probabil ca e cel mai bine sa nu-l aiba. Stiu, de exemplu, un cuplu in care el isi dorea f mult un copil, dar ea nu - nu pt ca nu iubeste copiii, ci pt ca nu era momentul etc. S-a intamplat sa ramana insarcinata, a pastrat copilul, in special pt ca el a insistat fff mult si a convins-o ca totul o sa fie bine. Acum e o mama extraordinara, isi iubeste enorm copilul, dar el se poarta mizerabil, sta numai "cu baietzii", keltuie toti banii casei numai pe bautura, excursii (cu baietzii, ea sta cu bebe-ul) si componente de calculator si a decretat ca a fost greseala vietzii lui sa se insoare cu ea si sa faca un bebe. Nici bani de mancare pt copil nu-i da, tipa se descurca si ea cum poate. Ironia sortii - nu poate sa divortzeze, pt ca in cazul asta el ar pastra copilul, pt ca ea nu are casa ei si nici vreo sursa de venit, el e singurul cu salariu, ea nu poate sa munceasca, pt ca nu are cu cine sa lase copilul... In concluzie, daca o femeie (in toate mintile etc) hotaraste ca nu e momentul sa aiba un copil, probabil ca are dreptate.



"Le plus lâche des assassins, c'est celui qui a des remords" (J.P. Sartre)
sus

fetitza

Junior member
23 mesaje

Re:

scris pe 30 iul 2004 10:23 de fetitza

daca fac avort care pot fi urmarile asupra mea


cred ca mai amri urmari vei avea daca nu faci... depinde de clinica unde ti-l faci...si de medic...as zice sa cauti o clinica particulara...vei avea urmari psihice asta daca iti va parea rau de ceeea ce ai facut...si cel mai important vei trage o foloasa dupa aceasta experienta
sus

FireSoul

Expert member
751 mesaje

Re: Re: Re:

scris pe 30 iul 2004 17:30 de FireSoul



"Pentru porci, totul este porc !"

Imi pare nespus de rau pentru tine.. stiu, stiu, nu ai nevoie.. dar tu nu intelegi.. nu intelegi parerea mea de rau.. tu razi..
Tot ce pot face e sa am grija macar de acel "man in the mirror"...

Ya, ya, whatever... Oricum, tine minte: USE PROTECTION because fucking without protection is BAD, BAD, BAD!
P.S. Sa nu te aud ca te plangi daca ramai insarcinata!



Save water! drink beer!!!
sus

ursu

Veteran member
188 mesaje

Re: Re: Re: Re:

scris pe 30 iul 2004 18:57 de ursu


P.S. Sa nu te aud ca te plangi daca ramai insarcinata!


Nu cred ca dualis o sa ramana insarciata pentru ca este baiat . Cel putin asa scrie in profilul dansului .
sus

FireSoul

Expert member
751 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re:

scris pe 30 iul 2004 19:03 de FireSoul



Nu cred ca dualis o sa ramana insarciata pentru ca este baiat . Cel putin asa scrie in profilul dansului .

Faza din profil e doar...un artificiu, if you know what i mean



Save water! drink beer!!!
sus
Pagina 1 din 1
1


loading...


Ai probleme sexuale si nu ai la cine sa apelezi? Sunt Doina Panait, consilierul seXpert.ro, si iti stau la dispozitie!

spune-mi problema ta!
seXpert.ro iti pune la dispozitie o baza de date completa despre dragoste, sex, viata sexuala, sanatate si probleme sexuale!

vezi lista de articole!
 
Citeste manualele
originale Sexpert.ro
         

DragosteAdolescentaSeductieViata sexualaFamilieSanatate / probleme Cautare 
    Nu esti logat!

Login | Nu ai cont? Creeaza cont nou
 
    Ai o problema? Noi avem raspunsul

Citeste sfaturile consilierului!
MARIREA PENISULUI

Membri on-line:

34 vizitatori si 0 membri sunt online:


Vezi toti membrii online
Cauta membri
Despre noi:

seXpert.ro este un produs HTD.

Despre seXpert.ro

Adauga site-ul la favorite

Termeni si conditii de utilizare

Harta site-ului
Parteneri / publicitate:

seXpert.ro va recomanda:

EroticToys - Magazin sex shop

Singur.ro - Gaseste-ti jumatatea!


site-ul tau aici!
copyright © 2002-2024 seXpert.ro v.4.0   |   Toate drepturile rezervate