Noaptea muzeelor: 19 mai 2007!

Pagina 1 din 1
1

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Noaptea muzeelor: 19 mai 2007!

scris pe 19 mai 2007 18:04 de ExoticDream

Amatorii de cultura se pot bucura in aceasta noapte de vizite gratuite la principalele muzee din Romania. Ce ii asteapta la fata locului? Expozitiile inscrise in programul lunii mai si, eventual, evenimente speciale pentru aceasta noapte.

In Bucuresti sunteti invitati la urmatoarele lacase de cultura:

Muzeul National de Arta
Muzeul hartiilor si cartilor vechi
Muzeul National de Istorie
Muzeul Taranului Roman
Muzeul Satului
Muzeul "Grigore Antipa"
Muzeul Bucurestiului

La editiile trecute, se spune ca singurul muzeu din Bucuresti care a meritat efortul de a alege o noapte la muzeu in defavoarea unei iesiri cu prietenii in club a fost Muzeul National de Arta Contemporana, perfect adaptat conceptului initial al proiectului. Din nefericire, anul acesta, din cauza raliului organizat de Adrian Videanu in jurul Casei Poporului, MNAC este obligat sa-si tina portile inchise in aceasta perioada!

Muzeul National de Arta ofera posibilitatea de a vizita in nocturna (pana la 23:30 totusi) Galeria Nationala si expozitia "Mobilier provincial francez". Un eveniment interesant este spectacolul instalatie de dans contemporan insotit de un montaj video proiectat pe cladirea muzeului.

See you there and... have fun!



"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Noaptea muzeelor: 19 mai 2007!

scris pe 21 mai 2007 15:07 de ExoticDream

Nu prea v-am vazut pe-acolo! Pacat, la Muzeul de arta a fost chiar dragut spectacolul-instalatie de dans contemporan si video art "Corpuri in oglinda".... Cinci tineri coregrafi si-au ales ca sursa de inspiratie cate o lucrare din muzeu si au creat cate un dans modern... Acestea au fost lucrarile "inspiratoare":

"Nud" si "Nud culcat" - Nicolae Tonitza
"Maternitate" - Dimitrie Paciurea
"Nud cu val" - Max Herman Maxy
"Madona electrica" - Max Herman Maxy
"Compozitie" - Hans Mattis Teutsch

Salile muzeului au fost pline pana spre miezul noptii.... Cativa pasi mai incolo, presedintele proaspat reales a trecut cateva clipe prin popor...




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

verdiuc

Expert member
1138 mesaje

Re: Re: Noaptea muzeelor: 19 mai 2007!

scris pe 21 mai 2007 22:31 de verdiuc

Nu prea v-am vazut pe-acolo! Pacat, la Muzeul de arta a fost chiar dragut spectacolul-instalatie de dans contemporan si video art "Corpuri in oglinda".... Cinci tineri coregrafi si-au ales ca sursa de inspiratie cate o lucrare din muzeu si au creat cate un dans modern... Acestea au fost lucrarile "inspiratoare":

"Nud" si "Nud culcat" - Nicolae Tonitza
"Maternitate" - Dimitrie Paciurea
"Nud cu val" - Max Herman Maxy
"Madona electrica" - Max Herman Maxy
"Compozitie" - Hans Mattis Teutsch

Salile muzeului au fost pline pana spre miezul noptii.... Cativa pasi mai incolo, presedintele proaspat reales a trecut cateva clipe prin popor...



Serios?
Nici eu nu te-am vazut! Ti-am urmat sfatul si am fost. Totul a fost cu bun gust. Mai ales tipa aia care dansa aparent haotic, pe varful picioarelor..a fost experienta ciresii de pe tort.
Cu toate ca tin sa iti multumesc pentru sfat,iti reamintesc ca tragi concluzii pripite: unii din noi am fost; unora din noi ne place cultura.




Fericirea este ceva care nu se atinge,dar in cautarea careia merita sa alergi toata viata.
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Re: Noaptea muzeelor: 19 mai 2007!

scris pe 22 mai 2007 01:32 de ExoticDream


Serios?
Nici eu nu te-am vazut!


Ce coincidenta! Ti-am spus eu ca e mai bine sa nu ne stim din vedere! Oricum, stai linistit, am fost acolo aproape de la inceput (am ratat doar o parte din primul dans), nu obisnuiesc sa vorbesc aiurea, daca vrei dovezi, anunta-ma si iti trimit cateva poze si filmulete facute la fata locului.

Ti-am urmat sfatul si am fost. Totul a fost cu bun gust. Mai ales tipa aia care dansa aparent haotic, pe varful picioarelor..a fost experienta ciresii de pe tort.


Te referi la piesa "Compozitie", in care fata aceea imbracata in negru excela in balans cu genunchiul indoit, in timp ce pe perete se derulau imagini cu fel de fel de fierastraie, dinti si alte minuni, sau la ultimul dans, in care fata era in picioarele goale?

Cu toate ca tin sa iti multumesc pentru sfat,iti reamintesc ca tragi concluzii pripite: unii din noi am fost; unora din noi ne place cultura.


Nu trag concluzii pripite, am remarcat doar faptul ca postul nu a starnit interes. Bravo tie daca te-ai dus, a meritat! Ai vizitat cumva si muzeul?

In aceeasi ordine de idei, acei "unii" carora le place cultura ar trebui sa citeasca mai mult de doua carti pe an, ce zici?




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

verdiuc

Expert member
1138 mesaje

Re: Re: Re: Re: Noaptea muzeelor: 19 mai 2007!

scris pe 22 mai 2007 09:02 de verdiuc



Ce coincidenta! Ti-am spus eu ca e mai bine sa nu ne stim din vedere! Oricum, stai linistit, am fost acolo aproape de la inceput (am ratat doar o parte din primul dans), nu obisnuiesc sa vorbesc aiurea, daca vrei dovezi, anunta-ma si iti trimit cateva poze si filmulete facute la fata locului.



Te referi la piesa "Compozitie", in care fata aceea imbracata in negru excela in balans cu genunchiul indoit, in timp ce pe perete se derulau imagini cu fel de fel de fierastraie, dinti si alte minuni, sau la ultimul dans, in care fata era in picioarele goale?



Nu trag concluzii pripite, am remarcat doar faptul ca postul nu a starnit interes. Bravo tie daca te-ai dus, a meritat! Ai vizitat cumva si muzeul?

In aceeasi ordine de idei, acei "unii" carora le place cultura ar trebui sa citeasca mai mult de doua carti pe an, ce zici?



Eu am sa incerc sa refac acest lucru.Pe vremea liceului citeam si eu mult, cam 50 pe an,insa acum,din diverese motive(scoala,jocuri in retea,fete) lucrurile s-au schimbat,spre rusinea mea.
Vacanta se apropie,tentatiile enumerate anterior(nu si invatatul) incep sa isi scada din influenta,astfel incat curand iti voi cere o bibliografie,mie,in general neplacandu-mi sa citesc ce imi pica in mana, ci doar carti recomandate.
Cat despre filmuletele cu fata aceea as vrea sa mi le trimiti,sunt interesante(poti adormi uitandu-te la ea).




Fericirea este ceva care nu se atinge,dar in cautarea careia merita sa alergi toata viata.
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Noaptea muzeelor: 19 mai 2007!

scris pe 24 mai 2007 02:15 de ExoticDream


Cat despre filmuletele cu fata aceea as vrea sa mi le trimiti,sunt interesante(poti adormi uitandu-te la ea).


Intr-adevar.... pentru unii, cultura are efect de somnifer.... Incantator!

Noapte buna, copii!



"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

verdiuc

Expert member
1138 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Noaptea muzeelor: 19 mai 2

scris pe 24 mai 2007 10:10 de verdiuc



Intr-adevar.... pentru unii, cultura are efect de somnifer.... Incantator!

Noapte buna, copii!


Te mai potolesti odata??????
Nici nu am de gand sa iti raspund la prostiile de genul asta.Ce, pe muzica pe clasica,simfonica,nu poti adormi?
Cultura are un efect linistitor asupra creierului uman, spre deosebire de muzica kitch sau rock spre exemplu,care iti creste adrenalina.
Tot ce e cultural iti da o stare de linistire,de inaltare.
Dar nu! Tu citesti o biblioteca pe an ca sa ai energie.(Ce Redbull,cartea Domne!)
Te rog sa incetezi cu acuzatiile.Seara a fost ok,iar eu percep cultura ca fiind ceva pentru suflet,care sa iti aduca o stare de impacare cu tine insuti,de linistire.




Fericirea este ceva care nu se atinge,dar in cautarea careia merita sa alergi toata viata.
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Noaptea muzeelor: 19 m

scris pe 25 mai 2007 02:05 de ExoticDream


Te mai potolesti odata??????
Nici nu am de gand sa iti raspund la prostiile de genul asta.


Ai dreptate, nici eu! La un eventual eveniment cultural viitor la care vom asista impreuna, am sa te recunosc dupa cascat!

Tot ce e cultural iti da o stare de linistire,de inaltare.


Not exactly! Cultura nu este somnifer, dimpotriva. Dupa parerea mea, cele mai multe "chestii" culturale inseamna cunoastere, sunt menite sa-ti straneasca imaginatia, sa-ti trezeasca intrebari, sa te faca sa gandesti... Mult timp dupa ce ai inchis o carte, ai vazut un film sau un spectacol de teatru, ai ascultat muzica sau ai vizitat un muzeu continui sa ramai in acel univers....

Dar nu! Tu citesti o biblioteca pe an ca sa ai energie.(Ce Redbull,cartea Domne!)


Nu numai energie (pentru aia ai nevoie, in principal, de mancare si somn), ci exercitiu mental si desfatare sufleteasca. Inca ceva: cultura inseamna mai mult decat literatura. Nu te mai chinui sa ii acuzi pe cei care nu-ti seamana, intelege ca oamenii sunt foarte diferiti ca personalitate, educatie si aspiratii, tocmai de aceea niciodata un amorezat de baruri/discoteci nu va face casa buna cu un pasionat de cultura.

Sa-ti dau un exemplu: in noaptea aceea, la muzeu, am vazut tineri urmarind spectacolul de dans si apoi vizitand expozitiile permanente, i-am auzit comentand, erau sinceri interesati sa inteleaga ceea ce vedeau, isi impartaseau trairile induse de imagini... La cateva zeci de metri dincolo de muzeu, in fata unui club/bar, am trecut pe langa un alt grup de tineri.... nu pot sa le reproduc cuvintele.... nu-i interesau decat tigara din coltul gurii, aerul de smecher degajat si agatatul unei pustoaice "marfaaaaa"! O diferenta imensa....!




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus
Pagina 1 din 1
1


loading...


Ai probleme sexuale si nu ai la cine sa apelezi? Sunt Doina Panait, consilierul seXpert.ro, si iti stau la dispozitie!

spune-mi problema ta!
seXpert.ro iti pune la dispozitie o baza de date completa despre dragoste, sex, viata sexuala, sanatate si probleme sexuale!

vezi lista de articole!
 
Citeste manualele
originale Sexpert.ro
         

DragosteAdolescentaSeductieViata sexualaFamilieSanatate / probleme Cautare 
    Nu esti logat!

Login | Nu ai cont? Creeaza cont nou
 
    Ai o problema? Noi avem raspunsul

Citeste sfaturile consilierului!
MARIREA PENISULUI

Membri on-line:

23 vizitatori si 0 membri sunt online:


Vezi toti membrii online
Cauta membri
Despre noi:

seXpert.ro este un produs HTD.

Despre seXpert.ro

Adauga site-ul la favorite

Termeni si conditii de utilizare

Harta site-ului
Parteneri / publicitate:

seXpert.ro va recomanda:

EroticToys - Magazin sex shop

Singur.ro - Gaseste-ti jumatatea!


site-ul tau aici!
copyright © 2002-2024 seXpert.ro v.4.0   |   Toate drepturile rezervate