Decembrie 1989

Pagina 1 din 2
1   2   »

Machiavelli

Expert member
1640 mesaje

Decembrie 1989

scris pe 2 iul 2010 03:54 de Machiavelli

Stiu ca nu are legatura cu ceea ce sugereaza acest site dar pe mine unul "ma macina" anumite ganduri deoarece ma simt mintit in ultimul hal.
Va recomand urmatorul articol pe care daca vreti bineinteles as vrea sa-l dezbatem.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/e-foarte-greu-ca-romanii-sa-inteleaga-ati-castigat-in-comunism-doar-ce-au-pierdut-alti.html
Poate asa impreuna reusim sa ajungem la un "numitor comun".
Simt ca trebuie facut ceva dar totodata cu cat incerci sa intrii mai mult in amanunt cu atat situatia devine mai imposibila.
Este un articol destul de lung care nu trebuie citit tot ci doar trebuiesc retinute ideile principale.
Va astept la dezbateri



Mie mi-e somn, mi-e lene, n-am chef sa discut- mie mi-e foame, mi-e sete si vreau sa f*t!
sus

Danny_DaBoss

Expert member
2005 mesaje

Re: Decembrie 1989

scris pe 2 iul 2010 08:19 de Danny_DaBoss

"De câți oameni este nevoie pentru a executa 2000 de persoane zilnic"

interesant spus..
sus

SORIN28

Expert member
3805 mesaje

Re: Decembrie 1989

scris pe 2 iul 2010 08:22 de SORIN28

Stiu ca nu are legatura cu ceea ce sugereaza acest site dar pe mine unul "ma macina" anumite ganduri deoarece ma simt mintit in ultimul hal.
Va recomand urmatorul articol pe care daca vreti bineinteles as vrea sa-l dezbatem.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/e-foarte-greu-ca-romanii-sa-inteleaga-ati-castigat-in-comunism-doar-ce-au-pierdut-alti.html
Poate asa impreuna reusim sa ajungem la un "numitor comun".
Simt ca trebuie facut ceva dar totodata cu cat incerci sa intrii mai mult in amanunt cu atat situatia devine mai imposibila.
Este un articol destul de lung care nu trebuie citit tot ci doar trebuiesc retinute ideile principale.
Va astept la dezbateri

Super articol si in mare parte sunt de acord cu ce este scris.
...si sunt 1000% de acord ca Ceausescu nu putea sa faca asta de unul singur.
Arhivele sunt tinute secrete pentru ca, cel putin teoretic, multi s-ar duce la puscarie.
Desi nu se afla vreodata, am o presimtire ca U.R.S.S.(ca asa era la vremea aia) si S.U.A. au pregatit lovitura dar probabil nu se asteptau sa fie asa sangeroasa.
Sa nu uitam masacrul de la Otopeni. Din cate stiu eu, in armata ordinele merg in jos, de la superior la subaltern. S-a aflat cine a dat ordinul? Generalul Ghita(probabil cel care a dat ordinul) spune ca a fost : "O greseala" ...o greseala care a costat 34 de vieti in p**** ma-tii.
Cum sa dai ordin: " Spre obiectiv se indreapta un grup de teroristi", la ceilalti le spui " Aeroportul a fost cucerit de teroristi" si dupa asta vii si "a fost o greseala".
Am facut armata si stiu ca "Ordinul se executa, nu se discuta" dar daca as fi primit ordin sa trag in roman, probabil ca ori dezertam ori singurul mort era ala care mi-a dat ordinul.

Sunt multe de vorbit, multe nestiute iar acum e prea dimineata si eu nu mi-am terminat cafeaua.



Radio Greu de difuzat

http://radio-host.ro:8012/
sus

Bozgoru

Expert member
3081 mesaje

Re: Decembrie 1989

scris pe 2 iul 2010 14:40 de Bozgoru

Stiu ca nu are legatura cu ceea ce sugereaza acest site dar pe mine unul "ma macina" anumite ganduri deoarece ma simt mintit in ultimul hal.
Va recomand urmatorul articol pe care daca vreti bineinteles as vrea sa-l dezbatem.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/e-foarte-greu-ca-romanii-sa-inteleaga-ati-castigat-in-comunism-doar-ce-au-pierdut-alti.html
Poate asa impreuna reusim sa ajungem la un "numitor comun".
Simt ca trebuie facut ceva dar totodata cu cat incerci sa intrii mai mult in amanunt cu atat situatia devine mai imposibila.
Este un articol destul de lung care nu trebuie citit tot ci doar trebuiesc retinute ideile principale.
Va astept la dezbateri
in partidul Comunist care a ajuns la putere in 45.. si pana in 89 s-au inscris mlioane de oameni din tara asta.. asta e clar.. iar intrebarea aia :" cati au fost de fapt care au pus la cale toate astea in 89?".. pai ganditi-va ca din milioanele de activisti de partid cateva sute de mii erau securisti.. adica oameni care-si dadeau in gat vecinii famlia si prietenii.. deci iti dai seama ca cu asemenea oameni.. si mai ales dintr-un numar asa mare avea de unde sa se aleaga.. oameni care nu aveau nici o demnitate.. care-si vindeau mama pt 300 de grame de unt in plus si 3 kile de lapte... asa ca nu e nimic surprinzator.. draqu 2000 de securisti infecti ii stiti cu totii.. sunt aia din TOP CAPITAL 500 + inca 1500 care-i urmeaza...
sus

Nekunoskuta

Expert member
3987 mesaje

Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 2 iul 2010 15:48 de Nekunoskuta

..."cati au fost de fapt care au pus la cale toate astea in 89?"...


In primul rand, sa fie clar, a fost lovitura de stat NU revolutie. Eu sunt curioasa cine sunt aia care au strigat primii "Jos Ceausescu" si daca acum au mustrari de constiinta!



Nimic...
sus

McLove

Expert member
3587 mesaje

Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 2 iul 2010 19:58 de McLove


Eu sunt curioasa cine sunt aia care au strigat primii "Jos Ceausescu" si daca acum au mustrari de constiinta!

De ce? Au facut ceea ce trebuia... nu stau sa spun de ce e mai bine acum, ne dam singuri seama, chiar daca negam.

Multi dintre voi (nu ma adresez cuiva, in mod special), sunteti suparati ca vi se ia din salariu, si gasiti motive cu inundatiile, ca e vina lui Basescu.

Un om nu moare de foame, decat daca vrea...

Daca, pentru voi, era bine pe vremea lui Ceausescu, sunt niste probleme grave, pentru ca nu stiti ce viata era atunci. Doar parintii, stiu cate au indurat.

Atata timp, cat vorbim despre revolutie, din auzite... nu rezolvam nimic. Nu am fost, nu comentam!

PS: nu iau aparerea nimanui... numai ca nu suport un roman care isi plange de mila toata ziua. Traiti-va viata, si ocupati-va timpul cu ceva folositor, nu cu tampeniile care duc spre nimic.

Altii raman fara case, si noi stam sa discutam despre copaci, gen Basescu, gen Ceausescu.



Cei ce se tem de prafuri, iarbă şi seringi să reţină
Droguri tari ţi se injectează prin timpan şi retină.
sus

Machiavelli

Expert member
1640 mesaje

Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 3 iul 2010 02:13 de Machiavelli

"De câți oameni este nevoie pentru a executa 2000 de persoane zilnic"

interesant spus..

Nu ma pot gandii decat la constiinta pe care o pot avea acei "calai" in zilele noastre.
Cred ca foloseau un mecanism gen "banda rulanta".



Mie mi-e somn, mi-e lene, n-am chef sa discut- mie mi-e foame, mi-e sete si vreau sa f*t!
sus

Machiavelli

Expert member
1640 mesaje

Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 3 iul 2010 05:22 de Machiavelli


Super articol si in mare parte sunt de acord cu ce este scris.
...si sunt 1000% de acord ca Ceausescu nu putea sa faca asta de unul singur.
Arhivele sunt tinute secrete pentru ca, cel putin teoretic, multi s-ar duce la puscarie.
Desi nu se afla vreodata, am o presimtire ca U.R.S.S.(ca asa era la vremea aia) si S.U.A. au pregatit lovitura dar probabil nu se asteptau sa fie asa sangeroasa.
Sa nu uitam masacrul de la Otopeni. Din cate stiu eu, in armata ordinele merg in jos, de la superior la subaltern. S-a aflat cine a dat ordinul? Generalul Ghita(probabil cel care a dat ordinul) spune ca a fost : "O greseala" ...o greseala care a costat 34 de vieti in p**** ma-tii.
Cum sa dai ordin: " Spre obiectiv se indreapta un grup de teroristi", la ceilalti le spui " Aeroportul a fost cucerit de teroristi" si dupa asta vii si "a fost o greseala".
Am facut armata si stiu ca "Ordinul se executa, nu se discuta" dar daca as fi primit ordin sa trag in roman, probabil ca ori dezertam ori singurul mort era ala care mi-a dat ordinul.

Sunt multe de vorbit, multe nestiute iar acum e prea dimineata si eu nu mi-am terminat cafeaua.

Foarte bine ca ai adus in discutie "Masacrul de la Otopeni".De altfel a fost si in Brasov un caz asemanator.
In fine,lucrul cel mai important este ca toate acestea au avut un singur scop:"Varsarea de sange" in traducere productia de crime a asazisei "revolutii".
Au fost mult mai multe victime decat 34.Acestea s-au inregistrat decat in autobuz(in caz ca ai cunostinta de cauza) dar au mai fost inca 3 camioane trimise de la unitatea de transmisii Campina care practic erau "carne de tun".
"Revolutia" avea nevoie de crime si milioane de cartuse consumate.
Au fost persoane care se predau cu mainile la cap si in genunchi,care au fost executati fara drept de apel.
Si acesti soldati in termen care erau inrolati in septembrie CUM SA II TRIMITI SA ITI PROTEJEZE SAU SA ITI CUCEREASCA (nici ei nu stiu) UN AEROPORT MILITAR ASA CA OTOPENI???
Ei erau teroristi si securisti.Am inteles domn general Militaru.
Imi pare rau ca exista persoane in Romania care nu sunt interesate de ce au trait "fratii" nostrii in noaptea de 22 decembrie 1989 in care visau sa isi apere tara.Poate de fapt au ajutat-o creeand un morman de cadavre ce au ajutat la "Mascarea Revolutiei".

In ceea ce priveste colaboratorii loviturei de stat sau revolutiei cum spun unii s-ar putea sa ai dreptate.
Cum Ceausescu era un nationalist convins care vroia sa-si apere tara lui Gorbaciov automat nu ii era deloc simpatic.
Eu unul cred ca ar putea fii un pion principal al evenimentelor din decembrie "89.
Cat despre americani am putea tine cont de relatarile generalului Stanculescu care la timpul oportun pomeneste de ceva informatii americane ce prevedeau atacuri in masa a populatiei dupa aceste "jocuri politice" ce au facut destule crime cred eu si din pacate niciunul nu a fost tras la raspundere ci doar au tras in copii(ma refer la Masacrele binecunoscute)...



Mie mi-e somn, mi-e lene, n-am chef sa discut- mie mi-e foame, mi-e sete si vreau sa f*t!
sus

Machiavelli

Expert member
1640 mesaje

Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 3 iul 2010 07:56 de Machiavelli

iar intrebarea aia :" cati au fost de fapt care au pus la cale toate astea in 89?"..

O intrebare ce nu va primii niciodata raspunsul atat timp dupa cum spunea si Sorin arhivele v-or ramane sigilate .
Parerea mea este ca acele arhive contin documente si atestari ce pot pune in dificultate si alte state in afara de Romania.
Daca era vorba doar de noi,romanii,stai linistit ca se deschideau mult mai usor.



Mie mi-e somn, mi-e lene, n-am chef sa discut- mie mi-e foame, mi-e sete si vreau sa f*t!
sus

Machiavelli

Expert member
1640 mesaje

Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 3 iul 2010 08:00 de Machiavelli



In primul rand, sa fie clar, a fost lovitura de stat NU revolutie. Eu sunt curioasa cine sunt aia care au strigat primii "Jos Ceausescu" si daca acum au mustrari de constiinta!

Draga mea acum nu trebuie sa nu fim de acord cu asasinarea lui Ceausescu,putem spune INTR-UN FEL ca am scapat de comunism (ceea ce nu cred ) dar adevaratele crime si organizatii au urmat in anii urmatori.
Tin sa mentionez ca Ceausescu era unul dintre cei mai buni conducatori pe care ii puteam avea dar regimul a fost de asa natura.
Hotii mari au fost totdeauna langa el si tot ei "i-au dat in cap" bineinteles cu ajutorul catorva personalitati si grupari.



Mie mi-e somn, mi-e lene, n-am chef sa discut- mie mi-e foame, mi-e sete si vreau sa f*t!
sus

Machiavelli

Expert member
1640 mesaje

Re: Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 3 iul 2010 08:14 de Machiavelli


PS: nu iau aparerea nimanui... numai ca nu suport un roman care isi plange de mila toata ziua. Traiti-va viata, si ocupati-va timpul cu ceva folositor, nu cu tampeniile care duc spre nimic.

Nimeni nu plange de mila nimanui (aici pe forum)
Eu unul nu pot intelege cum au ramas mii de crime neelucidate pana acum.Totusi vorbim de vieti omenesti si nu trebuiesc evitate.
Suntem oameni si trebuie sa ne dam seama ca cineva a vrut sa lupte pentru tara asta si au fost macelariti practic de catre gloantele patriei sale (in anumite cazuri).
Eu unul nu pot ramane indiferent.
Tu poti face ce vrei



Mie mi-e somn, mi-e lene, n-am chef sa discut- mie mi-e foame, mi-e sete si vreau sa f*t!
sus

SORIN28

Expert member
3805 mesaje

Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 3 iul 2010 09:11 de SORIN28


Foarte bine ca ai adus in discutie "Masacrul de la Otopeni".De altfel a fost si in Brasov un caz asemanator.
In fine,lucrul cel mai important este ca toate acestea au avut un singur scop:"Varsarea de sange" in traducere productia de crime a asazisei "revolutii".
Au fost mult mai multe victime decat 34.Acestea s-au inregistrat decat in autobuz(in caz ca ai cunostinta de cauza) dar au mai fost inca 3 camioane trimise de la unitatea de transmisii Campina care practic erau "carne de tun".
"Revolutia" avea nevoie de crime si milioane de cartuse consumate.
Au fost persoane care se predau cu mainile la cap si in genunchi,care au fost executati fara drept de apel.
Si acesti soldati in termen care erau inrolati in septembrie CUM SA II TRIMITI SA ITI PROTEJEZE SAU SA ITI CUCEREASCA (nici ei nu stiu) UN AEROPORT MILITAR ASA CA OTOPENI???
Ei erau teroristi si securisti.Am inteles domn general Militaru.
Imi pare rau ca exista persoane in Romania care nu sunt interesate de ce au trait "fratii" nostrii in noaptea de 22 decembrie 1989 in care visau sa isi apere tara.Poate de fapt au ajutat-o creeand un morman de cadavre ce au ajutat la "Mascarea Revolutiei".

In ceea ce priveste colaboratorii loviturei de stat sau revolutiei cum spun unii s-ar putea sa ai dreptate.
Cum Ceausescu era un nationalist convins care vroia sa-si apere tara lui Gorbaciov automat nu ii era deloc simpatic.
Eu unul cred ca ar putea fii un pion principal al evenimentelor din decembrie "89.
Cat despre americani am putea tine cont de relatarile generalului Stanculescu care la timpul oportun pomeneste de ceva informatii americane ce prevedeau atacuri in masa a populatiei dupa aceste "jocuri politice" ce au facut destule crime cred eu si din pacate niciunul nu a fost tras la raspundere ci doar au tras in copii(ma refer la Masacrele binecunoscute)...

"Otopeni" a fost doar un exemplu, peste tot unde s-a tras a fost masacru.
Sa nu uitam nici Timisoara, leaganul "revolutiei". Probabil ca aici a gresit sistemul. Daca ii arestau, in loc sa-i impuste o mai tineam cativa ani in comunism.
Comunismul oricum cadea, din moment ce i-am suparat pe rusi si americani, si ne-am aliat cu China.
La aeroport(unitatea care era acolo si cei din autobuz) eru de la unitati de securitate, deci sigur cineva "a gresit" intentionat.
Unitatile de la Campina, sunt unitati de transmisiuni, rachete si anti-aeriana(am fost transmisionist) :P, cel mai inalt esalon(pana si unitatile din Bucuresti dau raportul acolo) si probabil ca au fost "zgomote" in unitati de asta au fost trimise. Armata a fost bagata la inaintare pentru ca au refuzat sa traga in populatie..."si daca refuzati ordinul de a trage in civili, lasa ca va facem noi sa va impuscati intre voi".



Radio Greu de difuzat

http://radio-host.ro:8012/
sus

SORIN28

Expert member
3805 mesaje

Re: Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 3 iul 2010 09:25 de SORIN28

Altii raman fara case, si noi stam sa discutam despre copaci, gen Basescu, gen Ceausescu.

Altii raman fara case pentru ca si-au furat singuri craca de sub picioare.
Cand au furat si au vandut nu s-au gandit ca o sa le plece casa? Sau poate au crezut ca merge ca inainte?...rezolva statul.
Iar casele nu "pleaca" de anul asta...ce au facut EI pentru casa lor?
N-au facut nimic dar vor sa faca altii pentru ei...multa...sanatate



Radio Greu de difuzat

http://radio-host.ro:8012/
sus

McLove

Expert member
3587 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 3 iul 2010 11:11 de McLove


Altii raman fara case pentru ca si-au furat singuri craca de sub picioare.
Cand au furat si au vandut nu s-au gandit ca o sa le plece casa? Sau poate au crezut ca merge ca inainte?...rezolva statul.
Iar casele nu "pleaca" de anul asta...ce au facut EI pentru casa lor?
N-au facut nimic dar vor sa faca altii pentru ei...multa...sanatate

Acum sa nu fim rai... crezi ca toti au posibilitatea sa aiba casa nu stiu pe unde, sa se mute cand vor ei?

Cine credea ca un parau de cativa cm se poate transforma intr-un rau de cativa metri?

Acolo sunt oameni care abia traiesc dupa o zi pe alta... nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla acum, ca au ramas fara un acoperis deasupra capului.

Asa pot spune si eu ca sunt o persoana norocoasa. Slatina, chiar daca e langa Olt, e cel mai bine situat oras din Romania. (in cazul inundatiilor)



Cei ce se tem de prafuri, iarbă şi seringi să reţină
Droguri tari ţi se injectează prin timpan şi retină.
sus

SORIN28

Expert member
3805 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 3 iul 2010 14:44 de SORIN28


Acum sa nu fim rai... crezi ca toti au posibilitatea sa aiba casa nu stiu pe unde, sa se mute cand vor ei?

Cine credea ca un parau de cativa cm se poate transforma intr-un rau de cativa metri?

Acolo sunt oameni care abia traiesc dupa o zi pe alta... nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla acum, ca au ramas fara un acoperis deasupra capului.

Asa pot spune si eu ca sunt o persoana norocoasa. Slatina, chiar daca e langa Olt, e cel mai bine situat oras din Romania. (in cazul inundatiilor)

Hai sa nu stricam subiectul...deschide altul si vorbim acolo.
Aici vorbim despre masacrul din '89.



Radio Greu de difuzat

http://radio-host.ro:8012/
sus

Machiavelli

Expert member
1640 mesaje

Re: Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 4 iul 2010 02:06 de Machiavelli



La aeroport(unitatea care era acolo si cei din autobuz) eru de la unitati de securitate, deci sigur cineva "a gresit" intentionat.


Scuza-ma dar nu inteleg o chestie.
Tu spui ca soldatii din cele 3 camioane si autobuz erau securisti?



Mie mi-e somn, mi-e lene, n-am chef sa discut- mie mi-e foame, mi-e sete si vreau sa f*t!
sus

Machiavelli

Expert member
1640 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 4 iul 2010 08:35 de Machiavelli



Scuza-ma dar nu inteleg o chestie.
Tu spui ca soldatii din cele 3 camioane si autobuz erau securisti?

Hmmda...ca tot vorbeam noi...o alta stire importanta spun eu :
http://www.cotidianul.ro/118921-PCR_reinvie_dupa_20_de_ani
Ce spui Sorin?



Mie mi-e somn, mi-e lene, n-am chef sa discut- mie mi-e foame, mi-e sete si vreau sa f*t!
sus

SORIN28

Expert member
3805 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 4 iul 2010 10:56 de SORIN28



Scuza-ma dar nu inteleg o chestie.
Tu spui ca soldatii din cele 3 camioane si autobuz erau securisti?

Erau soldati in termen care apartineau de unitati de securitate (M.I.), nu ca erau securisti.



Radio Greu de difuzat

http://radio-host.ro:8012/
sus

Machiavelli

Expert member
1640 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 4 iul 2010 23:55 de Machiavelli


Erau soldati in termen care apartineau de unitati de securitate (M.I.), nu ca erau securisti.

Aha corect.
Dar intrebarea ramane aceeasi:
Cine au fost cei care AU PLANUIT acest masacru ????
Raspunsul este greu de dat si foarte usor de presupus.

Sa spunem ca evenimentele au fost planificate de "straini" care vroiau sa-l dea jos pe Ceausescu stii si tu la cine ma refer.
Treaba este "cine s-a pus capra" respectand aceste "indicatii".
Ca deocamdata singurul personajul malefic al anului 1989 pe care il stim este "Ceausescu" care de fapt nu era asa idiot sa-si taie singur craca de sub picioare.



Mie mi-e somn, mi-e lene, n-am chef sa discut- mie mi-e foame, mi-e sete si vreau sa f*t!
sus

SORIN28

Expert member
3805 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 5 iul 2010 10:08 de SORIN28

Sa spunem ca evenimentele au fost planificate de "straini" care vroiau sa-l dea jos pe Ceausescu stii si tu la cine ma refer.
Treaba este "cine s-a pus capra" respectand aceste "indicatii".
Ca deocamdata singurul personajul malefic al anului 1989 pe care il stim este "Ceausescu" care de fapt nu era asa idiot sa-si taie singur craca de sub picioare.

Pai, oare cum de a aparut Ilievici(el si cu buruienile de pe steagul F.S.N.) imediat ce a inceput "revolutia" ca salvatorul Romaniei in timp de "razboi"? Unde a facut o parte din studii? (sper sa nu ma insel dar...)Prima calatorie in calitate de presedinte, nu cumva a fost la Moscova?



Radio Greu de difuzat

http://radio-host.ro:8012/
sus

Nekunoskuta

Expert member
3987 mesaje

Re: Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 5 iul 2010 16:51 de Nekunoskuta

...Atata timp, cat vorbim despre revolutie, din auzite... nu rezolvam nimic. Nu am fost, nu comentam!...


De-asta eu comentez si tu trebuie sa taci



Nimic...
sus

McLove

Expert member
3587 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 5 iul 2010 18:13 de McLove



De-asta eu comentez si tu trebuie sa taci

Oare?

Ce stiai tu la 8 ani? Abia aflasei de scoala, si incepi sa spui din auzite, cum era... La varsta aia, nici macar nu ai simtit dezavantajele comunismului.

In fine, tac! Daca tu zici ca era bine, asa sa fie.

PS: data viitoare, abtine-te de la cuvinte gen "taci" ca nu vorbesti cu un prieten din fata blocului.



Cei ce se tem de prafuri, iarbă şi seringi să reţină
Droguri tari ţi se injectează prin timpan şi retină.
sus

Nekunoskuta

Expert member
3987 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 5 iul 2010 20:14 de Nekunoskuta

...PS: data viitoare, abtine-te de la cuvinte gen "taci" ca nu vorbesti cu un prieten din fata blocului.


Nu vreau sa caut posturi in care jignesti gratuit vorbind mult-mult mai urat decat "taci". Dar daca ma provoci o sa o fac!

Tu nu-ti amintesti nimic pana la 8 ani? Inseamna ca ai avut o copilarie tare nefericita! Revolutia si perioada dinainte de '89 ocupa cat? 3 pagini in cartile de istorie sau e prea mult? Ce invatati voi, elevii, despre acest subiect, spune-mi, sunt curioasa. Mai spune-mi ce stii tu despre comunism si cum se traia atunci de la rude mai in varsta, de la parinti. Traiti mai bine acum? Sunt tare curioasa ce stie un copil care atunci nici in proiectul parintilor nu era. (nu fac referire strict la tine, ma refer in general, la tinerii de 15-17 ani)

Am mai spus undeva, nu aprob comunismul 100%, nu era rai, dar daca dai de munca absolventului de facultate si locuinta tinerilor casatoriti, daca esti capabil sa construiesti atatea in tara asta nu poate fi totul atat de negru!

Eu stiu un singur lucru: parintii mei atunci imi ofereau si isi permiteau mai multe decat o sa-i pot oferi eu copilului meu acum si decat imi permit eu acum!



Nimic...
sus

McLove

Expert member
3587 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 5 iul 2010 20:27 de McLove



Nu vreau sa caut posturi in care jignesti gratuit vorbind mult-mult mai urat decat "taci". Dar daca ma provoci o sa o fac!

Te-am jignit pe tine? Stai linistita, eu nu jignesc "gratuit", pe cand tu, cel putin, asa faci cu mine. Ti-am vorbit destul de frumos, nu ti-am zis sa taci, te-am respectat, nu ma face sa imi para rau.

Tu nu-ti amintesti nimic pana la 8 ani?Inseamna ca ai avut o copilarie tare nefericita!

Vezi?
Si, cica, eu sunt ala care jigneste, domne!
Nu cred ca te intereseaza pe tine ce copilaria am avut. Imi aduc aminte, dar, crezi ca imi aduc aminte cat de greu era pentru parintii mei, cand nici nu stiam ce e ala leul?
Gandeste logic!

Revolutia si perioada dinainte de '89 ocupa cat? 3 pagini in cartile de istorie sau e prea mult? Ce invatati voi, elevii, despre acest subiect, spune-mi, sunt curioasa. Mai spune-mi ce stii tu despre comunism si cum se traia atunci de la rude mai in varsta, de la parinti. Traiti mai bine acum? Sunt tare curioasa ce stie un copil care atunci nici in proiectul parintilor nu era. (nu fac referire strict la tine, ma refer in general, la tinerii de 15-17 ani)

Nu ma intereseaza ce stie ala la istorie.

Eu, am avut nevoie, si inca am nevoie de istorie. Invat la greu, dar comunismul e cea mai mare tampenie din Istoria Romaniei. (pentru mine, personal)

Nu ma crezi, nu ma intereseaza... dar, sa stai un an intreg, cu nu stiu cate carti si caiete de istorie, langa tine, chiar nu te mai intereseaza cat invata altii. Deci, te rog, nu imi vorbi despre istorie... Vorbeste-mi despre fizica, acolo, sunt praf!



Cei ce se tem de prafuri, iarbă şi seringi să reţină
Droguri tari ţi se injectează prin timpan şi retină.
sus

Nekunoskuta

Expert member
3987 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 5 iul 2010 21:43 de Nekunoskuta

..Eu, am avut nevoie, si inca am nevoie de istorie... Deci, te rog, nu imi vorbi despre istorie...


Hotaraste-te!!!

Si spune-mi totusi ce te rugasem mai sus, ce stii tu despre comunism, de la parinti, cum a fost pentru ei atunci? Sau nu te-a interesat? Cand spui ca a fost o tampenie te bazezi pe niste fapte, niste lucruri pe care le stii concret sau asa crezi tu?



Nimic...
sus

McLove

Expert member
3587 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 5 iul 2010 21:55 de McLove



Hotaraste-te!!!

La ce sa ma hotarasc?
O invat, dar asta nu inseamna ca imi place. Acum, intelegi?

Si spune-mi totusi ce te rugasem mai sus, ce stii tu despre comunism, de la parinti, cum a fost pentru ei atunci? Sau nu te-a interesat? Cand spui ca a fost o tampenie te bazezi pe niste fapte, niste lucruri pe care le stii concret sau asa crezi tu?

Am vorbit eu despre comunism? Am zis eu ca a fost, sau nu, mai bine? Am scos eu vreun cuvant despre '89?

Ti-am zis clar, comunismul in Romania, pentru mine, personal, e o tampenie. Pentru restul, nu ma intereseaza.



Cei ce se tem de prafuri, iarbă şi seringi să reţină
Droguri tari ţi se injectează prin timpan şi retină.
sus

SORIN28

Expert member
3805 mesaje

Decembrie 1989

scris pe 5 iul 2010 23:23 de SORIN28

Hai sa va spun cu frumosul:
Ma pis pe voi si va f** in gura daca stricati subiectul asta.
Ce rahat mancati voi, nu intereseaza pe nimeni atat timp cat nu vorbiti despre "Decembrie '89".
Sper ca am fost destul de subtil incat sa nu fiu nevoit sa mai fac un pis pe voi.
Este un subiect prea sensibil pentru mine incat sa va las pe voi doi sa il futeti cum vreti voi.
Aveti doua variante:
-ori imi faceti o m***
- ori...GURA MICA



Radio Greu de difuzat

http://radio-host.ro:8012/
sus

sgc

Guest

Re: Decembrie 1989

scris pe 5 iul 2010 23:32 de sgc

Cand o sa ai dreptul sa scrii acolo unde eu sunt "seful"...mai stam de vorba.
sus

Machiavelli

Expert member
1640 mesaje

Re: Decembrie 1989

scris pe 6 iul 2010 00:26 de Machiavelli

Hai sa va spun cu frumosul:
Ma pis pe voi si va f** in gura daca stricati subiectul asta.
Ce rahat mancati voi, nu intereseaza pe nimeni atat timp cat nu vorbiti despre "Decembrie '98".
Sper ca am fost destul de subtil incat sa nu fiu nevoit sa mai fac un pis pe voi.
Este un subiect prea sensibil pentru mine incat sa va las pe voi doi sa il futeti cum vreti voi.
Aveti doua variante:
-ori imi faceti o m***
- ori...GURA MICA

Hm total de acord cu tine Sorine...Daca poti rectifica "Decembrie '89"
In fine...
Pai Iliescu daca nu gresesc nu a facut facultatea la Moscova?
El a fost intotdeauna si va ramane "sageata" rusilor...Asta o stim cu totii...Bineinteles sunt si persoane care nu pot reusii sa vada diavolul de sub zambetul acela de " ... " sa nu ii mai spun...



Mie mi-e somn, mi-e lene, n-am chef sa discut- mie mi-e foame, mi-e sete si vreau sa f*t!
sus

SORIN28

Expert member
3805 mesaje

Re: Re: Decembrie 1989

scris pe 6 iul 2010 07:44 de SORIN28


Hm total de acord cu tine Sorine...Daca poti rectifica "Decembrie '89"
In fine...
Pai Iliescu daca nu gresesc nu a facut facultatea la Moscova?
El a fost intotdeauna si va ramane "sageata" rusilor...Asta o stim cu totii...Bineinteles sunt si persoane care nu pot reusii sa vada diavolul de sub zambetul acela de " ... " sa nu ii mai spun...

Modificat...merci.
Ai dreptate, Iliescu a facut facultatea la rusi, era sclavul rusilor.

Imi aduc aminte ca pe 22Decembrie, dimineata pe la 8 eu plecam din Bucuresti, cu o masina TV(duba pentru marfa) si pana sa ajung in Galati deja incepuse "revolutia" si Ceausescu fugea...mama ei de rabla ca faceam 250Km in 6-7ore



Radio Greu de difuzat

http://radio-host.ro:8012/
sus
Pagina 1 din 2
1   2   »


loading...


Ai probleme sexuale si nu ai la cine sa apelezi? Sunt Doina Panait, consilierul seXpert.ro, si iti stau la dispozitie!

spune-mi problema ta!
seXpert.ro iti pune la dispozitie o baza de date completa despre dragoste, sex, viata sexuala, sanatate si probleme sexuale!

vezi lista de articole!
 
Citeste manualele
originale Sexpert.ro
         

DragosteAdolescentaSeductieViata sexualaFamilieSanatate / probleme Cautare 
    Nu esti logat!

Login | Nu ai cont? Creeaza cont nou
 
    Ai o problema? Noi avem raspunsul

Citeste sfaturile consilierului!
MARIREA PENISULUI

Membri on-line:

26 vizitatori si 0 membri sunt online:


Vezi toti membrii online
Cauta membri
Despre noi:

seXpert.ro este un produs HTD.

Despre seXpert.ro

Adauga site-ul la favorite

Termeni si conditii de utilizare

Harta site-ului
Parteneri / publicitate:

seXpert.ro va recomanda:

EroticToys - Magazin sex shop

Singur.ro - Gaseste-ti jumatatea!


site-ul tau aici!
copyright © 2002-2024 seXpert.ro v.4.0   |   Toate drepturile rezervate