Prietenie dupa despartire?

Pagina 2 din 2
«   1   2

Flo

Guest

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 30 iun 2009 16:46 de Flo

Iti dau un exemplu. Am avut o relatie cu o fata si ne-a luat cam o luna sa ne dam seama ca nu are rost sa continuam. SI ne-am despartit de comun acord. Si acum suntem prieteni. Faptul ca am fost candva impreuna, nu ne-a impiedicat sa ne dam sfaturi mai tarziu, sa iesim sa bem un suc sau sa mergem la teatru
Reusiti sa faceti astea pentru ca nu va iubeati atat de mult cat ati fost impreuna de asta va este usor acum sa faceti asta!
sus

kat

Guest

Re: Re: Re: Re: Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 11 iul 2009 22:56 de kat



zau ? si ia zi din ce motive pentru ca eu vad astea peste tot in jurul meu, toata lumea se despart din aceleasi motive : nu se mai suporta, infidelitate, si-a gasit pe altcineva mai bun si tot asa. nu cred ca se despart de comun acord cu pupaturi pe gura si pe obraji.



la mn a fost asha.. kiar ne-am despartzit ku lakrimi ambii shi ku saruturi.. kauza a fost ka el facea unele lukruri de kare la moment nushi dadea seama.. apoi regreta.. shi nu suporta kum eu sufar a preferat sa ne despartzit dekit sa faka persoana draga sa sufere.. e adeavr ce drept ka intre noi nu e prietenie doar, ne vedem, satm impreuna ka in vremurile trekute
sus

luinwe

Veteran member
273 mesaje

Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 15 iul 2009 22:49 de luinwe

sa zicem ca ati avut o relatie lunga cu o anumita persoana , cam 3-4 ani , daca v-ati desparti considerati ca intre voi ar putea ramane o relatie frumoada de prietenie?sau dimpotriva ati rupe orice legatura cu pers candva iubita?


as ramana prieten...e mai elegant asa
sus

tzutzuca

Newbie
4 mesaje

Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 7 aug 2009 02:38 de tzutzuca

nu cred ca exista prietenie dupa despartire...de fapt depinde cat a durat relatia si din ce motiv s-a ajuns la despartire .....oricum in primele 2-3 luni dupa despartire nu cred ca poate fi vorba de o prietenie...insa cu trecerea timpului e posibil
sus

Firefox

Expert member
551 mesaje

Re: Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 10 aug 2009 13:27 de Firefox

nu cred ca exista prietenie dupa despartire...de fapt depinde cat a durat relatia si din ce motiv s-a ajuns la despartire .....oricum in primele 2-3 luni dupa despartire nu cred ca poate fi vorba de o prietenie...insa cu trecerea timpului e posibil
da.. dupa 2 ani in care nu o vezi/nu il vezi.. cred ca poate fi prietenie/..



să nu faci PROSTIA să crezi că bărbatul sau femeia sunt mai buni unul decât celălalt.
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 11 aug 2009 00:46 de ExoticDream



as ramana prieten...e mai elegant asa


Intr-adevar, suna mai elegant sa nu dispari in oceane de lacrimi si torente de vorbe grele, insa ma intreb cum ar fi dupa o luna de la despartire, cand sentimentele nu au ajuns inca la limita 0, cand exista atat de multe amintiri, obisnuinte, lucruri comune.... Mai ales dupa ce ai trait impreuna cu cineva, cum poti sa dai delete imediat, sa nu ii zambesti complice cand cineva spune un cuvant care face click pe o amintire, cum sa uiti urgent tot noianul de lucruri care au insemnat practic viata ta in ultimele luni sau in in ultimii ani? Daca sentimentele au fost puternice si relatia serioasa, nu cred ca poti fi doar amic cu o fiinta cu care ai facut dragoste, care te cunoaste la fel de bine ca tine insuti si careia ii cunosti gesturile, gandurile, ideile, visele, sperantele... Nu poti sa intorci pur si simplu pagina si sa mergi mai departe la brat cu aceeasi fiinta, doar ca in postura noua de amici....




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

sweety16

Expert member
1226 mesaje

Re: Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 11 aug 2009 01:26 de sweety16

Mai dupa o relatie de 3-4 ani e cam greu.Pt daca relatia aia a durat atata timp trebuie sa fie un motiv destul de bn intemeiat pt a se ajunge la despartire, pt ca nu stai 4 ani cu o persoana ca sa realizezi k "nu mai merge".Asa in cazul relatilor scurte gen 2-3 luni unde nu putem vb de sentimente puternice mi se pare ok si se poate sa pastrezi o relatie de prietenie


"Desi barfa facuta de femei e peste tot privita ca fiind ridicola,josnica si triviala,cea facuta de barbati,si mai ales daca e despre femei,se numeste teorie,idee sau fapt"

"Ca sa afli defectele unei fete,laud'o in fata prietenelor ei"
sus

anca

Guest

Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 15 aug 2009 18:24 de anca

neeee...nu merge deloc treaba cu amicitia...eu dupa o relatie de 7 ani nu mai pastrez deloc legatura cu el...nu cred in amicitiile dupa despartiri...fiecare e acum cu viata lui si mi-e mai bine sa nu stiu nimic despre el...pentru ca desi ne-am despartit de comun acord...au ramas sentimente de ambele parti...si nu ar avea nici un rost sa revenim la ce a fost odata
sus

zabulica

Newbie
4 mesaje

Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 15 aug 2009 23:46 de zabulica

sa zicem ca ati avut o relatie lunga cu o anumita persoana , cam 3-4 ani , daca v-ati desparti considerati ca intre voi ar putea ramane o relatie frumoada de prietenie?sau dimpotriva ati rupe orice legatura cu pers candva iubita?


deci e dat stiintific ca dupa o prietenie dragoste poate sa existe dar dupa dragoste prietenie nu exista....
si urasc fetele care au avut relatii... pe urma raman prieteni. ba inca ii si respecta...etc.
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 17 aug 2009 02:12 de ExoticDream



deci e dat stiintific ca dupa o prietenie dragoste poate sa existe dar dupa dragoste prietenie nu exista....


Sa zicem ca A si B s-au despartit dupa o relatie de iubire si ca raman prieteni, sentimentele dintre ei evaporandu-se in timp. Sa mai presupunem ca A intra intr-o noua relatie de iubire cu C. Cat de interesanta vi se pare urmatoarea situatie: din moment ce A si B au ramas prieteni, este normal ca si cercul lor de amici sa fie in continuare (relativ) comun, ceea ce face ca intalniri de grup sa aiba loc destul de des, la ele participand acum si C, intrucat este partener al lui A; ganditi-va ca are loc o conversatie, in care este imposibil sa nu apara lucruri ce activeaza niste amintiri ale lui A si B, cei doi au avut totusi o viata impreuna, intre ei s-au creat o gramada de conexiuni, care nu dispar cat ai bate din palme; cei din grup se prind si ei din cand in cand pentru ca erau amici si pe vremea cand A si B formau un cuplu, dar, data fiind prezenta lui C, toata lumea va incerca sa ascunda aceste flashuri.... mira-m-as ca "intrusul" C sa nu se prinda (si chiar daca nu, tot ar exista gelozia retroactiva, C stie ca A si B au fost impreuna).... In astfel de situatii, nimeni nu poarta o vina anume si totusi... este indusa suferinta inutila.




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

Pasaroi_Cuminte

Expert member
2314 mesaje

Re: Re: Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 17 aug 2009 07:37 de Pasaroi_Cuminte


Sa zicem ca A si B s-au despartit dupa o relatie de iubire

1
Atunci nu a fost relatie de iubire ci doar atractie sexuala si nimic mai mult.

Prin definitie o relatie din iubire=nu moare niciodata. PUNCT.


si ca raman prieteni,

Raman cunostiinte, nu prieteni. Prieteni au fost atunci cand erau impreuna. Si tocmai pt ca au fost DOAR prieteni si nu iubiti de aceea a murit relatia lor. Pt ca nu a fost iubire ( vezi punctul 1 de mai sus)

sentimentele dintre ei evaporandu-se in timp.

Nu are ce sa se evapore, atunci cand nimic nu a existat.PUNCT.

Doar atractia sexuala are caracter eteric => capacitatea de a se evapora.
Iubirea ? Never ever forever.

Sa mai presupunem ca A intra intr-o noua relatie de iubire cu C.

Care de fapt e tot atractie sexuala.
Nu are nimic de a face cu iubirea.

De ce ? Pai despre acelasi A de mai sus este vorba.


Cat de interesanta vi se pare urmatoarea situatie: din moment ce A si B au ramas prieteni, este normal ca si cercul lor de amici sa fie in continuare (relativ) comun, ceea ce face ca intalniri de grup sa aiba loc destul de des, la ele participand acum si C, intrucat este partener al lui A; ganditi-va ca are loc o conversatie, in care este imposibil sa nu apara lucruri ce activeaza niste amintiri ale lui A si B, cei doi au avut totusi o viata impreuna, intre ei s-au creat o gramada de conexiuni, care nu dispar cat ai bate din palme; cei din grup se prind si ei din cand in cand pentru ca erau amici si pe vremea cand A si B formau un cuplu, dar, data fiind prezenta lui C, toata lumea va incerca sa ascunda aceste flashuri.... mira-m-as ca "intrusul" C sa nu se prinda (si chiar daca nu, tot ar exista gelozia retroactiva, C stie ca A si B au fost impreuna).... In astfel de situatii, nimeni nu poarta o vina anume si totusi... este indusa suferinta inutila.


NU este deloc interesanta.Ba este chiar banala ( extrem de banala) situatie intalnita pe toate drumurile. Fiecare isi baga ( ) in borcanul altuia si apoi comenteaza
( a se citi " a barfi " ) cat de dulce este dulceata.

Daca intre A si B ar fi fost iubire, atunci la apartia lui C cel putin , fie A ar sari de 15 metri in sus fie B iar un dialog in limitele rationalului ar fi exclus din start.

De ce ? Pentru ca atunci cand iubesti cu adevarat si te desparti JUMATE din SUFLETUL TAU pleaca iar o confruntare ulterioara starneste o furie de nedescris.

Ideea la baza este simpla:
Furia este direct proportionala cu sentimentul antagonist acesteia: dragostea.

1.Daca tii putin la el => te vei infuria putin in caz ca pleaca. ("ce-ai avut si ce-ai pierdut)

2.Daca tii moderat la el=> te vei supara o perioada buna si apar sentimente de regret.

3.Daca l-ai iubit => pica cerul pe tine, sangele ti se preface in otrava, gustul fierii iti va parea dulce in comparatia cu amaraciunea din suflet, soarele devine gri, norii devin cenusa
sangele-ti devine smoala.
Lacrimi ? Pai nu mai sunt. Focul furiei, le evapora.

In momentul ala devii paralel cu dragostea si instintiv de uiti in gol.
De ce ? Pentru ca doua drepte paralele se intersecteaza la infinit.



http://www.youtube.com/watch?v=3hxO_RB27jk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=E9SmQW2TPgM&feature=related

"A phoenix is a mythical bird with a tail of beautiful gold and red plumage or purple and blue.
The bird was also said to regenerate when hurt or wounded by a foe, thus being almost immortal and invincible — it is also said that it can heal a person with a tear from its eyes and make them temporarily immune to death. The phoenix is a symbol of fire and divinity." ( Greek mythology )



"Creierul=locul geometric al neuronilor egal departati de inteligenta situati pe cercul purtator al centrelor de vointa" (Eu,Pasaroi_Cuminte)
sus

rechinu80

Senior member
62 mesaje

Re: Re: Re: Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 17 aug 2009 14:10 de rechinu80


1
Atunci nu a fost relatie de iubire ci doar atractie sexuala si nimic mai mult.

Prin definitie o relatie din iubire=nu moare niciodata. PUNCT.


Raman cunostiinte, nu prieteni. Prieteni au fost atunci cand erau impreuna. Si tocmai pt ca au fost DOAR prieteni si nu iubiti de aceea a murit relatia lor. Pt ca nu a fost iubire ( vezi punctul 1 de mai sus)

Nu are ce sa se evapore, atunci cand nimic nu a existat.PUNCT.

Doar atractia sexuala are caracter eteric => capacitatea de a se evapora.
Iubirea ? Never ever forever.

Care de fapt e tot atractie sexuala.
Nu are nimic de a face cu iubirea.

De ce ? Pai despre acelasi A de mai sus este vorba.


NU este deloc interesanta.Ba este chiar banala ( extrem de banala) situatie intalnita pe toate drumurile. Fiecare isi baga ( ) in borcanul altuia si apoi comenteaza
( a se citi " a barfi " ) cat de dulce este dulceata.

Daca intre A si B ar fi fost iubire, atunci la apartia lui C cel putin , fie A ar sari de 15 metri in sus fie B iar un dialog in limitele rationalului ar fi exclus din start.

De ce ? Pentru ca atunci cand iubesti cu adevarat si te desparti JUMATE din SUFLETUL TAU pleaca iar o confruntare ulterioara starneste o furie de nedescris.

Ideea la baza este simpla:
Furia este direct proportionala cu sentimentul antagonist acesteia: dragostea.

1.Daca tii putin la el => te vei infuria putin in caz ca pleaca. ("ce-ai avut si ce-ai pierdut)

2.Daca tii moderat la el=> te vei supara o perioada buna si apar sentimente de regret.

3.Daca l-ai iubit => pica cerul pe tine, sangele ti se preface in otrava, gustul fierii iti va parea dulce in comparatia cu amaraciunea din suflet, soarele devine gri, norii devin cenusa
sangele-ti devine smoala.
Lacrimi ? Pai nu mai sunt. Focul furiei, le evapora.

In momentul ala devii paralel cu dragostea si instintiv de uiti in gol.
De ce ? Pentru ca doua drepte paralele se intersecteaza la infinit.



daca cei 2 se iubesc si se despart, cred ca cel mai bine ar fi sa nu se mai vada deloc si sa pastreze distanta( asta o spun dupa ce m-am despartit de o tipa dupa 5 ani) si acum pot spune(dupa alti ani) ca am trecut peste aceasta relatie, caci ochii care nu se vad se uita



broken wings
Pentru oamenii care iubesc pasional, inselatul e mai grav decat un pumnal infipt in inima.

sus

carrie

Expert member
823 mesaje

Re: Re: Re: Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 17 aug 2009 20:52 de carrie


Prin definitie o relatie din iubire=nu moare niciodata. PUNCT.


Nu cred ca se poate afirma asa ceva. Nu exista relatie in care sentimentele sa se pastreze neschimbate mereu, ele se transforma. De unde rezulta ca exista mai multe "stadii" si "grade" ale unei "iubiri" si ale unei relatii. Si pana la urma, cine poate da o definitie exacta a iubirii? Exista relatii calme si linistite, exista relatii cu despartiri si reveniri mai mult sau mai putin furtunoase, gama de sentimente care apar in relatiile oamenilor este nesfarsita.

Cat despre prietenia dupa despartire, tind sa cred ca nu este posibila. Pentru ca dupa o relatie de lunga durata, de cele mai multe ori despartirea nu este de comun acord si intensitatea sentimentelor care raman difera intre cele 2 persoane. Rezulta ca inevitabil unul va pastra relatia pentru ca este singura modalitate de a fi inca aproape de celalalt. Ceea ce, in masura in care relatia nu se mai poate relua ca relatie de cuplu, este deosebit de chinuitor. Poate, daca despartirea survine intr-un anumit moment, iar apoi trece o perioada de timp "la rece", dupa ce sentimentele s-au evaporat suficient de ambele parti, atunci ar putea renaste o relatie, de data asta de prietenie. Dar... cine stie?



"The best way to predict the future is to invent it"

"I'm in love with my lust/Burning angel wings to dust"
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 18 aug 2009 00:54 de ExoticDream

Cat despre prietenia dupa despartire, tind sa cred ca nu este posibila. Pentru ca dupa o relatie de lunga durata, de cele mai multe ori despartirea nu este de comun acord si intensitatea sentimentelor care raman difera intre cele 2 persoane. Rezulta ca inevitabil unul va pastra relatia pentru ca este singura modalitate de a fi inca aproape de celalalt. Ceea ce, in masura in care relatia nu se mai poate relua ca relatie de cuplu, este deosebit de chinuitor. Poate, daca despartirea survine intr-un anumit moment, iar apoi trece o perioada de timp "la rece", dupa ce sentimentele s-au evaporat suficient de ambele parti, atunci ar putea renaste o relatie, de data asta de prietenie. Dar... cine stie?


Sunt de acord cu tine... fara acel "gap" de relatie zero nu cred ca poate exista prietenie dupa despartire si adeseori nici atunci.... Cel putin pentru unul din cei doi (de regula, pentru cel "vinovat" de ruperea relatiei), este dificil de abordat aceaata prietenie... Lucrurile se complica in momentul in care unul din cei doi (si nu amandoi deodata) se implica intr-o noua relatie, cel ramas inca singur se va simti gelos, frustrat, trist.... plus ca a pune fata in fata un fost partener cu cel actual este extrem de delicat.... de ambele parti (chestia asta ma duce cu gandul la un threesome straniu!).




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Re: Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 18 aug 2009 01:23 de ExoticDream


1
Atunci nu a fost relatie de iubire ci doar atractie sexuala si nimic mai mult.

Prin definitie o relatie din iubire=nu moare niciodata. PUNCT.


As fi de acord daca am avea sansa sa intalnim THE ONE de prima data, sa nu fie nevoie sa trecem prin experiente adeseori dureroase pana cand il descoperim. Altfel, si mie mi se pare ca unei fiinte umane ii este suficienta o singura iubire intreaga viata, nu cred ca avem nevoie sa sarim din iubire in iubire pentru a acumula un ditamai guguloiul de experienta de viata, nu sunt de acord cu ideea conform careia omul este o fiinta poligama, cred ca este mai important si mai satisfacator sa fii liber in cadrul cuplului decat sa-ti folosesti libertatea pentru a trece din cuplu in cuplu. Cand ma refer la libertatea in cuplu, nu am in vedere acea relatie "moderna", in care partenerii fac orice cu oricine, ci ma gandesc la libertatea pe care ti-o da o relatie solida, sincera, de iubire impartasita..... Nu cred ca omul are nevoie sa experimenteze sexul cu fel de fel de parteneri pentru a se simti implinit, mult mai profund si de substanta este a prinde aripi si a face o multime de lucruri impreuna si nu numai.... Cuplul pe care il vad eu nu inseamna o cusca in care cei doi parteneri sunt inchisi, suprimandu-li-se aproape toate libertatile in numele "etichetei" de cuplu... vad intrarea intr-o astfel de relatie ca un izvor de energie pentru actiuni viitoare...

Raman cunostiinte, nu prieteni. Prieteni au fost atunci cand erau impreuna. Si tocmai pt ca au fost DOAR prieteni si nu iubiti de aceea a murit relatia lor. Pt ca nu a fost iubire ( vezi punctul 1 de mai sus)

Nu are ce sa se evapore, atunci cand nimic nu a existat.PUNCT.


Se poate sa ai mai mult de o iubire in viata (difera numarul de Amperi), insa, intr-adevar, iubirile care mor prea usor inseamna ca au avut intensitate scazuta....

Doar atractia sexuala are caracter eteric => capacitatea de a se evapora.
Iubirea ? Never ever forever.


Uneori ar fi bine sa fie asa.... Din pacate, cred ca fiinta umana este mult prea slaba, in general.... prea rar are forta sa lupte pentru o iubire, este mai simplu sa renunte, mai ales ca exista acea conceptie ca poate iubi de 15 ori in viata...

NU este deloc interesanta.Ba este chiar banala ( extrem de banala) situatie intalnita pe toate drumurile. Fiecare isi baga ( ) in borcanul altuia si apoi comenteaza
( a se citi " a barfi " ) cat de dulce este dulceata.

Daca intre A si B ar fi fost iubire, atunci la apartia lui C cel putin , fie A ar sari de 15 metri in sus fie B iar un dialog in limitele rationalului ar fi exclus din start.


Si eu tot cam asa zic: oricat de bine ar pastra aparentele, B si C sigur s-ar lua de par inca de la prima intalnire! De ce? Pai B din gelozie (C i l-a "furat" pe B, chiar daca B era despartit de A cand a aparut C), iar C din gelozie retroactiva (B l-a avut pe A, a facut dragoste cu el si, cand iubesti, gandul asta te supara teribil!). In plus, B si C se studiaza reciproc, incercand sa-si gaseasca defecte cu nemiluita... A ar putea privi amuzat scena (mentala!), orgoliul lui fiind bine gadilat la gandul ca B si C se "bat" pentru el sau din cauza lui...

De ce ? Pentru ca atunci cand iubesti cu adevarat si te desparti JUMATE din SUFLETUL TAU pleaca iar o confruntare ulterioara starneste o furie de nedescris.

Ideea la baza este simpla:
Furia este direct proportionala cu sentimentul antagonist acesteia: dragostea.

1.Daca tii putin la el => te vei infuria putin in caz ca pleaca. ("ce-ai avut si ce-ai pierdut)

2.Daca tii moderat la el=> te vei supara o perioada buna si apar sentimente de regret.

3.Daca l-ai iubit => pica cerul pe tine, sangele ti se preface in otrava, gustul fierii iti va parea dulce in comparatia cu amaraciunea din suflet, soarele devine gri, norii devin cenusa
sangele-ti devine smoala.
Lacrimi ? Pai nu mai sunt. Focul furiei, le evapora.


De acord aici.



"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

Pasaroi_Cuminte

Expert member
2314 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 18 aug 2009 17:55 de Pasaroi_Cuminte



Nu cred ca se poate afirma asa ceva. Nu exista relatie in care sentimentele sa se pastreze neschimbate mereu, ele se transforma.

Carrie acestea sunt valentele acestui sentiment


Si pana la urma, cine poate da o definitie exacta a iubirii?

Blake:
"
To see a world in a grain of sand,
And a heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour."

"Auguries of Innocence"



Exista relatii calme si linistite, exista relatii cu despartiri si reveniri mai mult sau mai putin furtunoase, gama de sentimente care apar in relatiile oamenilor este nesfarsita.

Acestea sunt efectele valentelor.


Poate, daca despartirea survine intr-un anumit moment, iar apoi trece o perioada de timp "la rece", dupa ce sentimentele s-au evaporat suficient de ambele parti, atunci ar putea renaste o relatie, de data asta de prietenie. Dar... cine stie?


Este oarecum hilar ( intr-un fel) sa vezi cum omul este perfect convins de faptul ca al sau constient il guverneaza cand de fapt subconstientul este cel care-l manipuleaza ( ca o marioneta).

Acum, omul...are...vointa (cica).
Vointa este o calitate cultivata/educata. In general toate calitatile educate/cultivate precum si principiile educate/cultivate isi au locul in constient.

Sentimentele insa isi au locul in subconstient.

De asemeni instinctele tot in subconstient isi au locul.

Efectele sentimentelor ( bune/rele) sunt stocate intr-o parte a memoriei
si anume in memoria emotionala

Smecheria consta in faptul ca subconstientul are acces mult mai rapid la memoria emotionala si are
capacitatea de a o scrie/rescrie, pe cand constientul are numai capacitatea de a o citi.

Si atunci cand incerci o veche relatie ai de fapt vointa ( esti dispusa) sa reincerci din nou dar daca vointa acceseaza un sector al memoriei emotionale care a fost rescris de subconstient si etichetat ca "Bad memory "(vezi efectele sentimentelor) subconstientul impiedica accesarea informatiilor respective si transmite constientului
"acces denied".
Ceea ce se concretizeaza prin faptul ca in mintea ta apare mesajul " Data trecuta am suferit si m-ai ranit.Nu mai vreau asa ceva.Sorry dar imi pare rau, nu se mai poate".
Tot subconstientul este cel care iti da aceea intuitie feminina si bag mana in foc ca cel putin odata in viata ai observat ca in unele privinte , constientul iti spunea ca totul este ok cu partenerul iar subconstientul iti spunea:" Ceva este in neregula, verifica ".





http://www.youtube.com/watch?v=3hxO_RB27jk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=E9SmQW2TPgM&feature=related

"A phoenix is a mythical bird with a tail of beautiful gold and red plumage or purple and blue.
The bird was also said to regenerate when hurt or wounded by a foe, thus being almost immortal and invincible — it is also said that it can heal a person with a tear from its eyes and make them temporarily immune to death. The phoenix is a symbol of fire and divinity." ( Greek mythology )



"Creierul=locul geometric al neuronilor egal departati de inteligenta situati pe cercul purtator al centrelor de vointa" (Eu,Pasaroi_Cuminte)
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 19 aug 2009 02:15 de ExoticDream


Blake:
"
To see a world in a grain of sand,
And a heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour."

"Auguries of Innocence"


Astea-s versurile mele preferate!



"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

Pasaroi_Cuminte

Expert member
2314 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prietenie dupa despart

scris pe 19 aug 2009 06:51 de Pasaroi_Cuminte



Astea-s versurile mele preferate!

Exotic, Blake este iubit de multe lume.



"The game-cock clipped and armed for fight
Does the rising sun affright.
Every wolf's and lion's howl
Raises from hell a human soul.
The wild deer wandering here and there
Keeps the human soul from care."

.....


"Every night and every morn
Some to misery are born.
Every morn and every night
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight,
Some are born to endless night.
We are led to believe a lie
When we see not through the eye
Which was born in a night to perish in a night,
When the soul slept in beams of light.
God appears, and God is light
To those poor souls who dwell in night,
But does a human form display
To those who dwell in realms of day.
"

Cum sa nu iubesti aceasta simfonie de metafore ?



http://www.youtube.com/watch?v=3hxO_RB27jk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=E9SmQW2TPgM&feature=related

"A phoenix is a mythical bird with a tail of beautiful gold and red plumage or purple and blue.
The bird was also said to regenerate when hurt or wounded by a foe, thus being almost immortal and invincible — it is also said that it can heal a person with a tear from its eyes and make them temporarily immune to death. The phoenix is a symbol of fire and divinity." ( Greek mythology )



"Creierul=locul geometric al neuronilor egal departati de inteligenta situati pe cercul purtator al centrelor de vointa" (Eu,Pasaroi_Cuminte)
sus

nimik_legal

Junior member
20 mesaje

Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 2 sep 2009 13:09 de nimik_legal

sa zicem ca ati avut o relatie lunga cu o anumita persoana , cam 3-4 ani , daca v-ati desparti considerati ca intre voi ar putea ramane o relatie frumoada de prietenie?sau dimpotriva ati rupe orice legatura cu pers candva iubita?



nu cred k ai cum...pt k suspini dupa clipele frumoase... dar nu se stie...



nu ii copia p altii... fi thu insutzi
sus

valutza

Junior member
35 mesaje

Re: Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 8 sep 2009 11:12 de valutza

eu am fost intr-o astfel de situatie...acum 2 any am fost cu un baiat km o luna si o sapt,ne-am despartyt pt ca sa bagat fosta lui prietena,eu tineam mult la el(era primul meu pryeten).....apoi am ramas prieteni,vorbeam mereu la tel,imi spunea tot ce face si eu la fel...zicea k sunt sora lui.......acum vro 2 luni a fost cu una din prietenele mele cele mai bune si aia la lasat pt altu...el chiar a tinut la ea si vroia sa faca tot felu de nebunii iar eu lam ajutat sa treaca peste ele....de aproape o luna suntem impreuna si ne iubim foarte mult........si mai stiu cazuri de genul asta...deci ai grija ce faci cu "prieteni"


valutza
sus

kudica5000

Guest

Re: Re: Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 12 apr 2010 14:10 de kudica5000

M-am despartit de prietenul meu in urma cu o luna.Am fost certati,dar acum cica suntei prieteni buni.Tot insista,zicea ca de ce sa fim certati si sa ne uram..vorbim despre orice.. el acum s-a impacat cu fosta de cateva zile,si mi-a zis ca ii este foarte draga.Dar problema e ca o insala, cu mine,normal nu trebuie sa se afle,nici mie nu mi-ar conveni.Dar tot imi face propuneri sa intretinem relatii sexuale si de astea.Si cand am fost cu el am intretinut. Eu inca mai tin la el, si stiu ca sunt cam prostuta pentru ca eu as face orice cand tin la o persoana. Normal ca si mie mi-ar conveni sa-l am iar langa mine,dar nu ca amanta.Ne sarutam,vorbim,ne intelegem bine.Nu stiu ce sa fac,i-am zis si lui daca are prietena sa caute la ea,nu la mine si mi-a zis ca nu ii da. Cam asa sta treaba. Nu stiu ce sa fac.Si eu mi-as dori sa fiu iar cu el,sa intretinem relatii dar nu asa stiind ca el e cu fosta pe care o urasc foarte mult.Am fost 2 luni jumate impreuna,ne-am despartit dintr-o prostie de a mea,dar asta nu mai conteaza. Daca vreti mai multe detalii intrebatii-ma. Eu acum sunt intr-o mare dilema.De obicei iesim la tigara,si stam ore sa povestim si tot face propuneri.Chiar nu stiu ce sa fac.Sunt foarte confuza.Nu stiu cum sau ce sa-i zic,pentru ca sa o lase daca vrea sa fie cu mine,dar tine la ea..Si stiu ca e greu pentru mine si ca ar trebui sa-l las dar nu pot,sunt incapatanata.Ce sa-i spun cand imi mai face propuneri, vreau sa vorbim despre treaba asta dar chiar nu stiu cum sa abordez subiectul.
Astept sfaturile voastra.
sus

McLove

Expert member
3587 mesaje

Re: Re: Re: Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 12 apr 2010 17:30 de McLove

M-am despartit de prietenul meu in urma cu o luna.Am fost certati,dar acum cica suntei prieteni buni.Tot insista,zicea ca de ce sa fim certati si sa ne uram..vorbim despre orice.. el acum s-a impacat cu fosta de cateva zile,si mi-a zis ca ii este foarte draga.Dar problema e ca o insala, cu mine,normal nu trebuie sa se afle,nici mie nu mi-ar conveni.Dar tot imi face propuneri sa intretinem relatii sexuale si de astea.Si cand am fost cu el am intretinut. Eu inca mai tin la el, si stiu ca sunt cam prostuta pentru ca eu as face orice cand tin la o persoana. Normal ca si mie mi-ar conveni sa-l am iar langa mine,dar nu ca amanta.Ne sarutam,vorbim,ne intelegem bine.Nu stiu ce sa fac,i-am zis si lui daca are prietena sa caute la ea,nu la mine si mi-a zis ca nu ii da. Cam asa sta treaba. Nu stiu ce sa fac.Si eu mi-as dori sa fiu iar cu el,sa intretinem relatii dar nu asa stiind ca el e cu fosta pe care o urasc foarte mult.Am fost 2 luni jumate impreuna,ne-am despartit dintr-o prostie de a mea,dar asta nu mai conteaza. Daca vreti mai multe detalii intrebatii-ma. Eu acum sunt intr-o mare dilema.De obicei iesim la tigara,si stam ore sa povestim si tot face propuneri.Chiar nu stiu ce sa fac.Sunt foarte confuza.Nu stiu cum sau ce sa-i zic,pentru ca sa o lase daca vrea sa fie cu mine,dar tine la ea..Si stiu ca e greu pentru mine si ca ar trebui sa-l las dar nu pot,sunt incapatanata.Ce sa-i spun cand imi mai face propuneri, vreau sa vorbim despre treaba asta dar chiar nu stiu cum sa abordez subiectul.
Astept sfaturile voastra.

Eu de ce nu am noroc de proaste ca tine?

Sunt blestemat!!!



Cei ce se tem de prafuri, iarbă şi seringi să reţină
Droguri tari ţi se injectează prin timpan şi retină.
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Re: Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 13 apr 2010 00:49 de ExoticDream

Chiar nu stiu ce sa fac.Sunt foarte confuza.Nu stiu cum sau ce sa-i zic,pentru ca sa o lase daca vrea sa fie cu mine,dar tine la ea..Si stiu ca e greu pentru mine si ca ar trebui sa-l las dar nu pot,sunt incapatanata.Ce sa-i spun cand imi mai face propuneri, vreau sa vorbim despre treaba asta dar chiar nu stiu cum sa abordez subiectul.


Intr-adevar ar trebui sa il lasi... Daca ar fi tinut din tot sufletul la tine, ar fi ales sa rupa cealalta relatie, insa mi se pare ca ii place sa joace pe doua fronturi, sa va imbine ca sa obtina tot ceea ce il intereseaza. Iti pierzi aiurea timpul, stand agatata de un barbat care nu te vrea decat ca jucarie din cand in cand si care nu are nici macar maturitatea de a discuta deschis aceasta situatie, dar'mite sa mai ia si o decizie!

Daca tot stati ore in sir de vorba, provoaca-l la discutia pe acest subiect, este aproape evident ca se va eschiva pentru ca probabil nu are un raspuns, cred ca va continua sa profite si de tine, si de prietena lui, pana cand una din voi sau amandoua il veti lasa balta! Ar merita sa i se intample asta!

Pune piciorul in prag, este pacat sa pierzi cei mai frumosi ani ca amanta a unui ins care nu te respecta!




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

inna

Guest

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prietenie dupa despart

scris pe 14 mai 2010 17:44 de inna

tocmai am terminat si eu o relatie de 4 luni..chiar daca nu a fost lunga relatia il iubesc enorm.imi este greu sa trec peste tot..dar sincer chiar imi doresc sa ramanem amici...au fost multe clipe frumoase ...dc sa nu mai vb ? daca nu a fost sa fie o relatie frumoasa de iubire ,poate va fi o relatie frumoasa de prietenie ..oameni suntem.eu chiar i-am trimis un sms ii care ii spuneam parerea mea ..dar el nici un semn ...cu toate k el a fost cel vinovat...
sus

RazvanRadu

Guest

Re: Prietenie dupa despartire?

scris pe 18 iun 2010 11:55 de RazvanRadu

sa zicem ca ati avut o relatie lunga cu o anumita persoana , cam 3-4 ani , daca v-ati desparti considerati ca intre voi ar putea ramane o relatie frumoada de prietenie?sau dimpotriva ati rupe orice legatura cu pers candva iubita?
Daca in acea relatie s implica si sentimente, si banuiesc k nupa 3-4 ani sunt, nu cred k poate exista prietenie... nush e alceva dar prietenie, amicitie in nici un caz
sus

k

Senior member
144 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prietenie dupa despart

scris pe 22 iun 2010 01:57 de k

Eu inebunesc cand aud" dar putem ramane amici" explodezzzzzz.
sus

k

Senior member
144 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prietenie dupa des

scris pe 22 iun 2010 02:00 de k

dupa 4 luni merge sa ramai amici, adica e mai usor de trecut. dar cand e vorba de un an, doi, trei,patru, deja e cam...ar scartai si amicitia. depinde acum, totusi dupa cateva luni nu vad ce sa nu ramai amic/a
. pt inna:P
sus

Kaya

Junior member
36 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prietenie dupa

scris pe 28 iun 2010 02:35 de Kaya

dupa 4 luni merge sa ramai amici, adica e mai usor de trecut. dar cand e vorba de un an, doi, trei,patru, deja e cam...ar scartai si amicitia. depinde acum, totusi dupa cateva luni nu vad ce sa nu ramai amic/a
. pt inna:P


am avut o prietena cu care am stat vreo 3 ani iar dupa despartire am intreupt total legatura. dupa cativa ani de la intamplare mi`am amintit de ea si i`am trimis un mail ne`am intalnit.. si de atunci suntem prieteni. chiar prieteni f buni. nici eu nu sunt de acord cu amicitiile dupa relatii, dar acest caz a fost o exceptie mai demult o iubeam iar acum o iubesc ca pe o prietena.
sus
Pagina 2 din 2
«   1   2


loading...


Ai probleme sexuale si nu ai la cine sa apelezi? Sunt Doina Panait, consilierul seXpert.ro, si iti stau la dispozitie!

spune-mi problema ta!
seXpert.ro iti pune la dispozitie o baza de date completa despre dragoste, sex, viata sexuala, sanatate si probleme sexuale!

vezi lista de articole!
 
Citeste manualele
originale Sexpert.ro
         

DragosteAdolescentaSeductieViata sexualaFamilieSanatate / probleme Cautare 
    Nu esti logat!

Login | Nu ai cont? Creeaza cont nou
 
    Ai o problema? Noi avem raspunsul

Citeste sfaturile consilierului!
MARIREA PENISULUI

Membri on-line:

30 vizitatori si 0 membri sunt online:


Vezi toti membrii online
Cauta membri
Despre noi:

seXpert.ro este un produs HTD.

Despre seXpert.ro

Adauga site-ul la favorite

Termeni si conditii de utilizare

Harta site-ului
Parteneri / publicitate:

seXpert.ro va recomanda:

EroticToys - Magazin sex shop

Singur.ro - Gaseste-ti jumatatea!


site-ul tau aici!
copyright © 2002-2024 seXpert.ro v.4.0   |   Toate drepturile rezervate