Suflet pereche...

Pagina 1 din 4
1   2   3   4   »

INOkE

Guest

Suflet pereche...

scris pe 3 apr 2004 15:42 de INOkE

EU doar vreau sa stiu cati cred in lumea asta ca mai exista un suflet pereche...nu-i nimic legat de sex....odata am crezut si eu,dar acum ...nu stiu c s cred
sus

tina

Guest

Re: Suflet pereche...

scris pe 3 apr 2004 17:00 de tina

EU doar vreau sa stiu cati cred in lumea asta ca mai exista un suflet pereche...nu-i nimic legat de sex....odata am crezut si eu,dar acum ...nu stiu c s cred

Exista suflet pereche si eu l-am gasit pe al meu
sus

soul

Guest

Re: Suflet pereche...

scris pe 3 apr 2004 22:35 de soul

EU doar vreau sa stiu cati cred in lumea asta ca mai exista un suflet pereche...nu-i nimic legat de sex....odata am crezut si eu,dar acum ...nu stiu c s cred

vezi ca mai sunt n subiecte de acest gen cauta si tu .
sus

Aluka

Veteran member
339 mesaje

Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 3 apr 2004 22:42 de Aluka


Exista suflet pereche si eu l-am gasit pe al meu



sus

danuta2409

Veteran member
168 mesaje

Re: Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 4 apr 2004 02:55 de danuta2409







mmmm... ce zambaretz esti... te face tina sa zambesti??? bravo, e f bine...

auzi, da' sper ca ati postat de pe acelasi calculator... sper...





niciodata nu e prea tarziu... pentru nimic...
xxx, danuta
sus

Aluka

Veteran member
339 mesaje

Re: Re: Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 4 apr 2004 11:25 de Aluka

auzi, da' sper ca ati postat de pe acelasi calculator... sper...





Chiar din acelasi cuget si simtiri...
sus

Infector

Expert member
1846 mesaje

Re: Suflet pereche...

scris pe 4 apr 2004 22:40 de Infector

EU doar vreau sa stiu cati cred in lumea asta ca mai exista un suflet pereche...nu-i nimic legat de sex....odata am crezut si eu,dar acum ...nu stiu c s cred


Astea sunt povesti bah!

Viata este doar o insiruire de coincidente.



S.N.O.W.B.O.A.R.D. D.U.D.E.
sus

levi82

Veteran member
363 mesaje

Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 5 apr 2004 00:57 de levi82



Astea sunt povesti bah!

Viata este doar o insiruire de coincidente.


Cruntul adevar asta este. Dar speranta moare ultima, si pana exista speranta vom continua sa ne cautam sufletul pereche. Unii au norocul de a gasi ceva foarte asemanator, altii isi traiesc viata cautand in zadar, suferind de multiple deceptii.



Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta.
sus

sabba

Expert member
1435 mesaje

Re: Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 5 apr 2004 21:01 de sabba



Cruntul adevar asta este. Dar speranta moare ultima, si pana exista speranta vom continua sa ne cautam sufletul pereche. Unii au norocul de a gasi ceva foarte asemanator, altii isi traiesc viata cautand in zadar, suferind de multiple deceptii.


Si atunci de ce sa cauti cai verzi pe pereti?
Eu niciodata n-am cautat, dar intotdeauna am gasit (nu suflete pereche, e adevarat)!



Cand totul este pierdut, tot ce-ti ramane e viitorul!
sus

YLoveCamelia

Expert member
721 mesaje

Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 6 apr 2004 00:37 de YLoveCamelia



Astea sunt povesti bah!

Viata este doar o insiruire de coincidente.


ba ce profund esti.
incearca te rog sa subzisti in vastul tau spectru .



_________________________
nu cred ca intelegi
sus

Quankhi

Junior member
39 mesaje

Re: Suflet pereche...

scris pe 6 apr 2004 00:50 de Quankhi

EU doar vreau sa stiu cati cred in lumea asta ca mai exista un suflet pereche...nu-i nimic legat de sex....odata am crezut si eu,dar acum ...nu stiu c s cred


Raspunsul la o astfel de intrebare n ai sa l gasesti aici...nici unul dintre noi nu stie cu adevarat daca exista sau nu suflete pereche...poate unii l am gasit, poate unii il cauta inca...iti recomand sa cauti ceva documentatie despre legile Karmice si filozofia tantrica...s ar putea sa te lamureasca o asrfel de lucrare...cert este ca, dupa parerea mea, ar trebui sa cauti in continuare...



Death is not the end...is just the beginning of a new life!
sus

INOkE

Guest

Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 6 apr 2004 10:31 de INOkE



Raspunsul la o astfel de intrebare n ai sa l gasesti aici...nici unul dintre noi nu stie cu adevarat daca exista sau nu suflete pereche...poate unii l am gasit, poate unii il cauta inca...iti recomand sa cauti ceva documentatie despre legile Karmice si filozofia tantrica...s ar putea sa te lamureasca o asrfel de lucrare...cert este ca, dupa parerea mea, ar trebui sa cauti in continuare...


INOkE
Adev. e ca n-am de gand sa-l caut(si nici nu se cauta, pur si simplu il int.) pt. ca am ajuns la concluzia ca sufletul pereche ori nu exista, ori cel pe care il numesti asa, TU INSATI "faci" sa fie suflet pereche. Cred ca inainte sa spunem ca ne-am gasit sufletul pereche ar trebui sa ne intrebam daca suntem dispusi sa facem absolut orice pt. cel din fata noastra...asta este o iubire adevarata...si infim de putini sunt cei care sunt asa...
sus

INOkE

Guest

Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 6 apr 2004 10:32 de INOkE



Astea sunt povesti bah!

Viata este doar o insiruire de coincidente.


INOkE
......veri posibal...
sus

Karvi

Junior member
12 mesaje

Re: Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 16 apr 2004 15:43 de Karvi

INOkE Adev. e ca n-am de gand sa-l caut(si nici nu se cauta, pur si simplu il int.) pt. ca am ajuns la concluzia ca sufletul pereche ori nu exista, ori cel pe care il numesti asa, TU INSATI "faci" sa fie suflet pereche. Cred ca inainte sa spunem ca ne-am gasit sufletul pereche ar trebui sa ne intrebam daca suntem dispusi sa facem absolut orice pt. cel din fata noastra...asta este o iubire adevarata...si infim de putini sunt cei care sunt asa...

Da, de cautat nu prea ai cum sa-l cauti... aceasta unire iti este daruita! Exista suflet pereche... chiar daca nu-l gasesti nu-ti pierde speranta...



Ce este mai demn de a ingrijora, a pierde sau a capata?
sus

sabba

Expert member
1435 mesaje

Re: Re: Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 16 apr 2004 17:14 de sabba


Da, de cautat nu prea ai cum sa-l cauti... aceasta unire iti este daruita! Exista suflet pereche... chiar daca nu-l gasesti nu-ti pierde speranta...


Si ce intelegi tu prin suflet pereche?



Cand totul este pierdut, tot ce-ti ramane e viitorul!
sus

ANIA

Newbie
2 mesaje

EXISTA...

scris pe 16 apr 2004 21:46 de ANIA

(>CAUTA NU ASTEPTA SA VINE SUFLETUL PERECHE LA T INE.IL VEI GASI SAU TE VA GASI.ITI PROMITFII DESTEAPTA SI SIGURA IN CEEA CE FACINU SE POATE SA NU REUSESTI!FRUNTEA SUS.CAT DESPRE SEX PE PARCURSUL REL NU MAI CONTEAZA ATAT CA LA INCEPUT.DACA SE PASTREAZA IUBIREA,INCREDEREA,INTELEGEREA E OK.NORMAL SI DRAGOSTE TB SA FACETI!AI INCREDERE IN TINE!!!


Ania
sus

Karvi

Junior member
12 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 16 apr 2004 22:17 de Karvi

Si ce intelegi tu prin suflet pereche?

Acea fiinta care te completeaza in intregime... atita timp cit nu atingi maturitatea sentimentala nu ai cum s-o intilnesti.



Ce este mai demn de a ingrijora, a pierde sau a capata?
sus

Aluka

Veteran member
339 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 16 apr 2004 22:25 de Aluka


Acea fiinta care te completeaza in intregime... atita timp cit nu atingi maturitatea sentimentala nu ai cum s-o intilnesti.



Gresit din start!Maturitatea sentimentala nu o atingi niciodata!
Cat despre complementaritate da-mi voie sa rad si sa-ti spun ca habar n-ai!
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 4 mai 2004 20:39 de ExoticDream




Gresit din start!Maturitatea sentimentala nu o atingi niciodata!
Cat despre complementaritate da-mi voie sa rad si sa-ti spun ca habar n-ai!


Cata dreptate ai...Uneori ma uluieste lipsa de maturitate sentimentala a celor din jurul meu! Ca cineva este imatur si nu-si poate defini niste principii dupa care sa se ghideze e treaba sa proprie si persoanala, dar cand acel cineva se joaca cu sufletul altcuiva si o face in mod constient, atunci asta se numeste CRIMA. Din pacate, in astfel de cazuri, imaturul isi strange jucariile si pleaca mai departe fara macar sa invete ceva din ceea ce s-a intamplat, iar cel ranit sufera fara nici o vina ( decat poate aceea ca a crezut in existenta sufletului-pereche in cel care tocmai a plecat ) .

Pe vremuri credeam in sufletul-pereche, dar pe masura ce sunt martora la atatea situatii nefericite mi-am pierdut increderea aproape total. Pana la urma tot la compromisuri ajungem.... speram noi nu prea mari!

Oameni buni: nu mai spuneti TE IUBESC daca nu o simtiti! Cel mai pervers lucru pe care-l puteti face este sa amagiti un suflet cu cuvinte goale!



"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

Infector

Expert member
1846 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 4 mai 2004 21:47 de Infector



Cata dreptate ai...Uneori ma uluieste lipsa de maturitate sentimentala a celor din jurul meu! Ca cineva este imatur si nu-si poate defini niste principii dupa care sa se ghideze e treaba sa proprie si persoanala, dar cand acel cineva se joaca cu sufletul altcuiva si o face in mod constient, atunci asta se numeste CRIMA. Din pacate, in astfel de cazuri, imaturul isi strange jucariile si pleaca mai departe fara macar sa invete ceva din ceea ce s-a intamplat, iar cel ranit sufera fara nici o vina ( decat poate aceea ca a crezut in existenta sufletului-pereche in cel care tocmai a plecat ) .

Pe vremuri credeam in sufletul-pereche, dar pe masura ce sunt martora la atatea situatii nefericite mi-am pierdut increderea aproape total. Pana la urma tot la compromisuri ajungem.... speram noi nu prea mari!

Oameni buni: nu mai spuneti TE IUBESC daca nu o simtiti! Cel mai pervers lucru pe care-l puteti face este sa amagiti un suflet cu cuvinte goale!


Cum am mai spus : viatza este doar o insiruire de coincidentze si situatii ...



S.N.O.W.B.O.A.R.D. D.U.D.E.
sus

alexandra

Guest

Re: Suflet pereche...

scris pe 4 mai 2004 22:19 de alexandra

EU doar vreau sa stiu cati cred in lumea asta ca mai exista un suflet pereche...nu-i nimic legat de sex....odata am crezut si eu,dar acum ...nu stiu c s cred


am citit ce ati scris voi pe aici si m-am gandit sa va spun si povestea mea ....in primul rand,eu cred in acest "suflet pereche" pe care il visam cu toti....acum am 17 ani si sunt cls a 11...la inceputul clasei a 9,m-am indragostit de un baiat de aceasi varsta cu mine....am inceput sa iesim in oras,chestii de-asta si incetul cu incetul,acea joaca de copii s-a transformat intr-o relatzie serioasa.....desi eram inca destul de "mici" ,in sensul ca eram destul de imaturi amndoi,si credeam in dragoste.....a fost prima mea iubire si nu o sa il uit niciodata....poate nu credetzi in chestii de genul "era totul pentru mine" dar eu asta simtzeam,eram inebunita dupa el....sentimentul era reciproc asa ca am trait niste momente de neuitat impreuna.....ne petreceam tot timpul impreuna,aveam foarte multe lucruri in comun,gandeam exact la fel,vroiam sa zicem aceleasi chestii in acelasi timp...cu alte cuvinte ,era sufletul meu pereche....asa simtzeam amandoi si ne simtzeam norocosi ca ne-am intalnit...toata dragostea asta imensa si oarba a durat 1 an jumatate .....s-a intamplat ceva si acel norisor pe care eram s-a prabusit...el se simtzea prea "legat" de mine....a incercat sa se mai detaseze,sa iasa mai mult cu prietenii lui,sa ne vedem mai rar,pana cand intr-o zi chiar a iesit in oras cu o alta tipa....dupa ce am aflat de toate lucrurile astea am fost atat de dezamagita incat nu imi mai doream sa traiesc (aici v-am scris doar o parte din toata relatzia noatra,mi-ar trebui romane intregi sa zic tot)....el se purta din ce in ce mai rece cu mine ,ii ziceam "te iubesc" si imi raspundea "stiu"...ii ziceam ca "daca te mai comporti asa o sa ne despartzim" si zicea "nici tu nu crezi ce spui,nu ai sa faci asta pt ca ma iubesti".....ma distrugea pur si simplu psihic,nu eram pregatita sa accept realitatea,ca el nu mai este cel care era .....poate si pt ca am cresut amandoi..nu stiu.....intr-un final am luat decizia sa ne despartzim....pt ca el se purta tot mai ciudat,si nu numai cu mine,cu toata lumea....el nu vroia sa ne desp,zicea ca doar trece printr-o perioada mai grea....dar ne-am despartit...asta a fost in luna mai...apoi au urmat zile de chin,nopti nedormite,o multime de intrebari la care nu cunosteam raspunsul...in vara (chiar vara trecuta) ,cand reusisem cu greu sa trec peste despartirea de el (desi inca il iubeam foarteeeeeeee mult,era inca "iubitzelul meu" ,--cum ii ziceam eu inainte --in sufletul meu).....am mers la mare .......cu prietenii....si ghici peste cine dau acolo.....peste el...era de 2 zile tot cu prietenii...nu mi-a venit sa cred,nu il vazusem de atata timp....am inceput sa simt aceasi fiorii dinainte cand il vedeam si eram cu el......in prima zi de stat la mare,ne-am si impacat....poate nu ar fi trebuit,poate am gresit deoarece el se jucase cu sentimentele mele,dar il iubeam din tot sufletul si nu puteam sa stau departe de el ....au urmat niste zile de neuitat ,ne-am intors acasa si am ramas impreuna pana acum 2 luni...la putin timp dupa ce am implinit 2 ani (in februarie am facut 2 ani) s-a intamplat ceva.....l-am cunoscut intamplator pe un tip....el era prietenul unei amice de-ale mele.....ea tocmai trecuse printr-o deceptzie in dragoste si era clar ca primul baiat cu care va fi dupa desp de fostul,va suferi......ea si tipul asta au stat maxim 2 sapt impreuna...timp suficient ca sa il cunosc si eu...ea s-a despartit de el,iar el nu suferea prea mult pt ca fiind mai mare(are 20 de ani) stiia ca fata respectiva vrea doar asa,o joaca...nu o relatzie stabila cu el....apoi,am inceput sa ne vedem sub diferite pretexte (mi-a promis ca imi aduce ceva pt comp,eu i-am dus apoi altceva si tot asa) si am inceput sa stam de vorba si sa ne cunoastem mai bine....am descpoerit ca avem in comun TOTUL.....nu ne venea sa crredem......facem aceleasi lucruri,ne plac aceleasi lucruri,ne displac aceleasi lucruri,gandim exact la fel,in acelasi timp,avem acelasi caracter,si cele mai nesemnificative lucruri le faceam la fel,absolut totul.....incetul cu incetul....eu am inceput sa devin tot mai rece cu baiatul cu care eram de 2 ani si pe care l-am iubit atat de mult si sa ma gandesc tot la celalalt.....era o atractzie foarte mare intr-e noi dar nici unul nu avea curaj sa recunoasca...mai ales ca el stia de situatzia cu prietenul meu,si nu vroia sa se bage....pana cand intr-o zi cand ne-am intalnit mi-a spus ca singurul lucru pe care l-ar regreta in viatza asta e ca nu m-a sarutat macar odata ,daca maine ar fi sa moara.....apoi ne-am lasat amandoi dusi de val si ne-am sarutat...simteam ca plutesc,era o senzatie extraordinara..in momentul imediat urmator m-am gandit la prietenul meu...si nu stiam ce sa fac......nu stiam ce decizie o sa iau in final...intre timp,prietenul meu si-a dat seama ca ceva nu e in regula ,ca nu mai sunt la fel.....m-am indragostit de celalalt si el de mine......eu am hotarat acum 3 sapt sa ma desp de fostul si de 1 sapt sunt cu EL...

ce credetzi despre ce v-am povestit?cred ca abia acum mi-am gasit "sufletul pereche" ....totusi,incerc sa gasesc o explicatzie logica...cum s-a putut intanpla asa ceva cand eu il iubeam pe ex-ul....
sus

Swann

Junior member
29 mesaje

Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 5 mai 2004 02:10 de Swann


am descpoerit ca avem in comun TOTUL.....facem aceleasi lucruri,ne plac aceleasi lucruri,ne displac aceleasi lucruri,gandim exact la fel,in acelasi timp,avem acelasi caracter,si cele mai nesemnificative lucruri le faceam la fel,absolut totul.....


Ce plictisitoare ar fi o relatie ca asta pentru mine.

" I can't be with someone like me.. I hate myself!! If anything I need to get the exact opposite of me....It's too much. .It's too Much. I can't take it ...I can't take it!!!" (Jerry Seinfeld)
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 5 mai 2004 18:23 de ExoticDream



am citit ce ati scris voi pe aici si m-am gandit sa va spun si povestea mea ....in primul rand,eu cred in acest "suflet pereche" pe care il visam cu toti....acum am 17 ani si sunt cls a 11...la inceputul clasei a 9,m-am indragostit de un baiat de aceasi varsta cu mine....am inceput sa iesim in oras,chestii de-asta si incetul cu incetul,acea joaca de copii s-a transformat intr-o relatzie serioasa.....desi eram inca destul de "mici" ,in sensul ca eram destul de imaturi amndoi,si credeam in dragoste.....a fost prima mea iubire si nu o sa il uit niciodata....poate nu credetzi in chestii de genul "era totul pentru mine" dar eu asta simtzeam,eram inebunita dupa el....sentimentul era reciproc asa ca am trait niste momente de neuitat impreuna.....ne petreceam tot timpul impreuna,aveam foarte multe lucruri in comun,gandeam exact la fel,vroiam sa zicem aceleasi chestii in acelasi timp...cu alte cuvinte ,era sufletul meu pereche....asa simtzeam amandoi si ne simtzeam norocosi ca ne-am intalnit...toata dragostea asta imensa si oarba a durat 1 an jumatate .....s-a intamplat ceva si acel norisor pe care eram s-a prabusit...el se simtzea prea "legat" de mine....a incercat sa se mai detaseze,sa iasa mai mult cu prietenii lui,sa ne vedem mai rar,pana cand intr-o zi chiar a iesit in oras cu o alta tipa....dupa ce am aflat de toate lucrurile astea am fost atat de dezamagita incat nu imi mai doream sa traiesc (aici v-am scris doar o parte din toata relatzia noatra,mi-ar trebui romane intregi sa zic tot)....el se purta din ce in ce mai rece cu mine ,ii ziceam "te iubesc" si imi raspundea "stiu"...ii ziceam ca "daca te mai comporti asa o sa ne despartzim" si zicea "nici tu nu crezi ce spui,nu ai sa faci asta pt ca ma iubesti".....ma distrugea pur si simplu psihic,nu eram pregatita sa accept realitatea,ca el nu mai este cel care era .....poate si pt ca am cresut amandoi..nu stiu.....intr-un final am luat decizia sa ne despartzim....pt ca el se purta tot mai ciudat,si nu numai cu mine,cu toata lumea....el nu vroia sa ne desp,zicea ca doar trece printr-o perioada mai grea....dar ne-am despartit...asta a fost in luna mai...apoi au urmat zile de chin,nopti nedormite,o multime de intrebari la care nu cunosteam raspunsul...in vara (chiar vara trecuta) ,cand reusisem cu greu sa trec peste despartirea de el (desi inca il iubeam foarteeeeeeee mult,era inca "iubitzelul meu" ,--cum ii ziceam eu inainte --in sufletul meu).....am mers la mare .......cu prietenii....si ghici peste cine dau acolo.....peste el...era de 2 zile tot cu prietenii...nu mi-a venit sa cred,nu il vazusem de atata timp....am inceput sa simt aceasi fiorii dinainte cand il vedeam si eram cu el......in prima zi de stat la mare,ne-am si impacat....poate nu ar fi trebuit,poate am gresit deoarece el se jucase cu sentimentele mele,dar il iubeam din tot sufletul si nu puteam sa stau departe de el ....au urmat niste zile de neuitat ,ne-am intors acasa si am ramas impreuna pana acum 2 luni...la putin timp dupa ce am implinit 2 ani (in februarie am facut 2 ani) s-a intamplat ceva.....l-am cunoscut intamplator pe un tip....el era prietenul unei amice de-ale mele.....ea tocmai trecuse printr-o deceptzie in dragoste si era clar ca primul baiat cu care va fi dupa desp de fostul,va suferi......ea si tipul asta au stat maxim 2 sapt impreuna...timp suficient ca sa il cunosc si eu...ea s-a despartit de el,iar el nu suferea prea mult pt ca fiind mai mare(are 20 de ani) stiia ca fata respectiva vrea doar asa,o joaca...nu o relatzie stabila cu el....apoi,am inceput sa ne vedem sub diferite pretexte (mi-a promis ca imi aduce ceva pt comp,eu i-am dus apoi altceva si tot asa) si am inceput sa stam de vorba si sa ne cunoastem mai bine....am descpoerit ca avem in comun TOTUL.....nu ne venea sa crredem......facem aceleasi lucruri,ne plac aceleasi lucruri,ne displac aceleasi lucruri,gandim exact la fel,in acelasi timp,avem acelasi caracter,si cele mai nesemnificative lucruri le faceam la fel,absolut totul.....incetul cu incetul....eu am inceput sa devin tot mai rece cu baiatul cu care eram de 2 ani si pe care l-am iubit atat de mult si sa ma gandesc tot la celalalt.....era o atractzie foarte mare intr-e noi dar nici unul nu avea curaj sa recunoasca...mai ales ca el stia de situatzia cu prietenul meu,si nu vroia sa se bage....pana cand intr-o zi cand ne-am intalnit mi-a spus ca singurul lucru pe care l-ar regreta in viatza asta e ca nu m-a sarutat macar odata ,daca maine ar fi sa moara.....apoi ne-am lasat amandoi dusi de val si ne-am sarutat...simteam ca plutesc,era o senzatie extraordinara..in momentul imediat urmator m-am gandit la prietenul meu...si nu stiam ce sa fac......nu stiam ce decizie o sa iau in final...intre timp,prietenul meu si-a dat seama ca ceva nu e in regula ,ca nu mai sunt la fel.....m-am indragostit de celalalt si el de mine......eu am hotarat acum 3 sapt sa ma desp de fostul si de 1 sapt sunt cu EL...

ce credetzi despre ce v-am povestit?cred ca abia acum mi-am gasit "sufletul pereche" ....totusi,incerc sa gasesc o explicatzie logica...cum s-a putut intanpla asa ceva cand eu il iubeam pe ex-ul....


E ciudat sa-ti gasesti de 2 ori la rand sufletul-pereche....oamenii nu se aseamana atat de mult...lasa-ma sa mai reflectez si-ti spun!



"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

alexandra

Guest

Re: Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 5 mai 2004 18:47 de alexandra



E ciudat sa-ti gasesti de 2 ori la rand sufletul-pereche....oamenii nu se aseamana atat de mult...lasa-ma sa mai reflectez si-ti spun!


chiar as vrea parerea voastra pt ca in momentul asta sunt foarte confuza si totul mi-e tulbure in minte...da,intradevar e ciudat sa iti gasesti de 2 ori sufletul pereche....ar trebui sa fie numai unul....cateodata ma gandesc ca daca ex-ul ar fi fost cu adevarat sufletul meu pereche nu m-ar fi facut sa sufar anul trecut...nu stiu ce sa mai cred dar il iubesc mult pe actualul si totusi aceasi fiori pe care il simtzeam cu ex-ul nu ii mai simt.....atunci parca era altfel....nu stiu ce sa mai cred si nici ce mi se intampla...
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 5 mai 2004 18:55 de ExoticDream



chiar as vrea parerea voastra pt ca in momentul asta sunt foarte confuza si totul mi-e tulbure in minte...da,intradevar e ciudat sa iti gasesti de 2 ori sufletul pereche....ar trebui sa fie numai unul....cateodata ma gandesc ca daca ex-ul ar fi fost cu adevarat sufletul meu pereche nu m-ar fi facut sa sufar anul trecut...nu stiu ce sa mai cred dar il iubesc mult pe actualul si totusi aceasi fiori pe care il simtzeam cu ex-ul nu ii mai simt.....atunci parca era altfel....nu stiu ce sa mai cred si nici ce mi se intampla...


Ex-ul a fost prima ta iubire, poate de aceea ai simtit acei fiori speciali...Totusi te-a facut sa suferi si intr-un colt al sufletului ti-e greu sa treci peste asta...suferinta din dragoste macina sufletul...mai ales daca vina o poarta celalalt si tu nu ai gresit cu nimic. Mai lasa-ma pana maine sa ma mai gandesc, OK?



"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

alexandra

Guest

Re: Re: Re: Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 5 mai 2004 19:00 de alexandra

ok,mersi mult pt sfaturi.....cred ca ai dreptate..
sus

FireSoul

Expert member
751 mesaje

Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 5 mai 2004 19:07 de FireSoul



am citit ce ati scris voi pe aici si m-am gandit sa va spun si povestea mea ....in primul rand,eu cred in acest "suflet pereche" pe care il visam cu toti....acum am 17 ani si sunt cls a 11...la inceputul clasei a 9,m-am indragostit de un baiat de aceasi varsta cu mine....am inceput sa iesim in oras,chestii de-asta si incetul cu incetul,acea joaca de copii s-a transformat intr-o relatzie serioasa.....desi eram inca destul de "mici" ,in sensul ca eram destul de imaturi amndoi,si credeam in dragoste.....a fost prima mea iubire si nu o sa il uit niciodata....poate nu credetzi in chestii de genul "era totul pentru mine" dar eu asta simtzeam,eram inebunita dupa el....sentimentul era reciproc asa ca am trait niste momente de neuitat impreuna.....ne petreceam tot timpul impreuna,aveam foarte multe lucruri in comun,gandeam exact la fel,vroiam sa zicem aceleasi chestii in acelasi timp...cu alte cuvinte ,era sufletul meu pereche....asa simtzeam amandoi si ne simtzeam norocosi ca ne-am intalnit...toata dragostea asta imensa si oarba a durat 1 an jumatate .....s-a intamplat ceva si acel norisor pe care eram s-a prabusit...el se simtzea prea "legat" de mine....a incercat sa se mai detaseze,sa iasa mai mult cu prietenii lui,sa ne vedem mai rar,pana cand intr-o zi chiar a iesit in oras cu o alta tipa....dupa ce am aflat de toate lucrurile astea am fost atat de dezamagita incat nu imi mai doream sa traiesc (aici v-am scris doar o parte din toata relatzia noatra,mi-ar trebui romane intregi sa zic tot)....el se purta din ce in ce mai rece cu mine ,ii ziceam "te iubesc" si imi raspundea "stiu"...ii ziceam ca "daca te mai comporti asa o sa ne despartzim" si zicea "nici tu nu crezi ce spui,nu ai sa faci asta pt ca ma iubesti".....ma distrugea pur si simplu psihic,nu eram pregatita sa accept realitatea,ca el nu mai este cel care era .....poate si pt ca am cresut amandoi..nu stiu.....intr-un final am luat decizia sa ne despartzim....pt ca el se purta tot mai ciudat,si nu numai cu mine,cu toata lumea....el nu vroia sa ne desp,zicea ca doar trece printr-o perioada mai grea....dar ne-am despartit...asta a fost in luna mai...apoi au urmat zile de chin,nopti nedormite,o multime de intrebari la care nu cunosteam raspunsul...in vara (chiar vara trecuta) ,cand reusisem cu greu sa trec peste despartirea de el (desi inca il iubeam foarteeeeeeee mult,era inca "iubitzelul meu" ,--cum ii ziceam eu inainte --in sufletul meu).....am mers la mare .......cu prietenii....si ghici peste cine dau acolo.....peste el...era de 2 zile tot cu prietenii...nu mi-a venit sa cred,nu il vazusem de atata timp....am inceput sa simt aceasi fiorii dinainte cand il vedeam si eram cu el......in prima zi de stat la mare,ne-am si impacat....poate nu ar fi trebuit,poate am gresit deoarece el se jucase cu sentimentele mele,dar il iubeam din tot sufletul si nu puteam sa stau departe de el ....au urmat niste zile de neuitat ,ne-am intors acasa si am ramas impreuna pana acum 2 luni...la putin timp dupa ce am implinit 2 ani (in februarie am facut 2 ani) s-a intamplat ceva.....l-am cunoscut intamplator pe un tip....el era prietenul unei amice de-ale mele.....ea tocmai trecuse printr-o deceptzie in dragoste si era clar ca primul baiat cu care va fi dupa desp de fostul,va suferi......ea si tipul asta au stat maxim 2 sapt impreuna...timp suficient ca sa il cunosc si eu...ea s-a despartit de el,iar el nu suferea prea mult pt ca fiind mai mare(are 20 de ani) stiia ca fata respectiva vrea doar asa,o joaca...nu o relatzie stabila cu el....apoi,am inceput sa ne vedem sub diferite pretexte (mi-a promis ca imi aduce ceva pt comp,eu i-am dus apoi altceva si tot asa) si am inceput sa stam de vorba si sa ne cunoastem mai bine....am descpoerit ca avem in comun TOTUL.....nu ne venea sa crredem......facem aceleasi lucruri,ne plac aceleasi lucruri,ne displac aceleasi lucruri,gandim exact la fel,in acelasi timp,avem acelasi caracter,si cele mai nesemnificative lucruri le faceam la fel,absolut totul.....incetul cu incetul....eu am inceput sa devin tot mai rece cu baiatul cu care eram de 2 ani si pe care l-am iubit atat de mult si sa ma gandesc tot la celalalt.....era o atractzie foarte mare intr-e noi dar nici unul nu avea curaj sa recunoasca...mai ales ca el stia de situatzia cu prietenul meu,si nu vroia sa se bage....pana cand intr-o zi cand ne-am intalnit mi-a spus ca singurul lucru pe care l-ar regreta in viatza asta e ca nu m-a sarutat macar odata ,daca maine ar fi sa moara.....apoi ne-am lasat amandoi dusi de val si ne-am sarutat...simteam ca plutesc,era o senzatie extraordinara..in momentul imediat urmator m-am gandit la prietenul meu...si nu stiam ce sa fac......nu stiam ce decizie o sa iau in final...intre timp,prietenul meu si-a dat seama ca ceva nu e in regula ,ca nu mai sunt la fel.....m-am indragostit de celalalt si el de mine......eu am hotarat acum 3 sapt sa ma desp de fostul si de 1 sapt sunt cu EL...

ce credetzi despre ce v-am povestit?cred ca abia acum mi-am gasit "sufletul pereche" ....totusi,incerc sa gasesc o explicatzie logica...cum s-a putut intanpla asa ceva cand eu il iubeam pe ex-ul....

Doar tu poti sti pe cine iubesti cu adrvarat...shi sufletul pereche e doar 1...fiecare om are shi 1 "suflet frate" pe care deseori il confunda cu sufletul pereche...



Save water! drink beer!!!
sus

Alinutzzza

Veteran member
298 mesaje

Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 6 mai 2004 09:34 de Alinutzzza



am citit ce ati scris voi pe aici si m-am gandit sa va spun si povestea mea ....in primul rand,eu cred in acest "suflet pereche" pe care il visam cu toti....acum am 17 ani si sunt cls a 11...la inceputul clasei a 9,m-am indragostit de un baiat de aceasi varsta cu mine....am inceput sa iesim in oras,chestii de-asta si incetul cu incetul,acea joaca de copii s-a transformat intr-o relatzie serioasa.....desi eram inca destul de "mici" ,in sensul ca eram destul de imaturi amndoi,si credeam in dragoste.....a fost prima mea iubire si nu o sa il uit niciodata....poate nu credetzi in chestii de genul "era totul pentru mine" dar eu asta simtzeam,eram inebunita dupa el....sentimentul era reciproc asa ca am trait niste momente de neuitat impreuna.....ne petreceam tot timpul impreuna,aveam foarte multe lucruri in comun,gandeam exact la fel,vroiam sa zicem aceleasi chestii in acelasi timp...cu alte cuvinte ,era sufletul meu pereche....asa simtzeam amandoi si ne simtzeam norocosi ca ne-am intalnit...toata dragostea asta imensa si oarba a durat 1 an jumatate .....s-a intamplat ceva si acel norisor pe care eram s-a prabusit...el se simtzea prea "legat" de mine....a incercat sa se mai detaseze,sa iasa mai mult cu prietenii lui,sa ne vedem mai rar,pana cand intr-o zi chiar a iesit in oras cu o alta tipa....dupa ce am aflat de toate lucrurile astea am fost atat de dezamagita incat nu imi mai doream sa traiesc (aici v-am scris doar o parte din toata relatzia noatra,mi-ar trebui romane intregi sa zic tot)....el se purta din ce in ce mai rece cu mine ,ii ziceam "te iubesc" si imi raspundea "stiu"...ii ziceam ca "daca te mai comporti asa o sa ne despartzim" si zicea "nici tu nu crezi ce spui,nu ai sa faci asta pt ca ma iubesti".....ma distrugea pur si simplu psihic,nu eram pregatita sa accept realitatea,ca el nu mai este cel care era .....poate si pt ca am cresut amandoi..nu stiu.....intr-un final am luat decizia sa ne despartzim....pt ca el se purta tot mai ciudat,si nu numai cu mine,cu toata lumea....el nu vroia sa ne desp,zicea ca doar trece printr-o perioada mai grea....dar ne-am despartit...asta a fost in luna mai...apoi au urmat zile de chin,nopti nedormite,o multime de intrebari la care nu cunosteam raspunsul...in vara (chiar vara trecuta) ,cand reusisem cu greu sa trec peste despartirea de el (desi inca il iubeam foarteeeeeeee mult,era inca "iubitzelul meu" ,--cum ii ziceam eu inainte --in sufletul meu).....am mers la mare .......cu prietenii....si ghici peste cine dau acolo.....peste el...era de 2 zile tot cu prietenii...nu mi-a venit sa cred,nu il vazusem de atata timp....am inceput sa simt aceasi fiorii dinainte cand il vedeam si eram cu el......in prima zi de stat la mare,ne-am si impacat....poate nu ar fi trebuit,poate am gresit deoarece el se jucase cu sentimentele mele,dar il iubeam din tot sufletul si nu puteam sa stau departe de el ....au urmat niste zile de neuitat ,ne-am intors acasa si am ramas impreuna pana acum 2 luni...la putin timp dupa ce am implinit 2 ani (in februarie am facut 2 ani) s-a intamplat ceva.....l-am cunoscut intamplator pe un tip....el era prietenul unei amice de-ale mele.....ea tocmai trecuse printr-o deceptzie in dragoste si era clar ca primul baiat cu care va fi dupa desp de fostul,va suferi......ea si tipul asta au stat maxim 2 sapt impreuna...timp suficient ca sa il cunosc si eu...ea s-a despartit de el,iar el nu suferea prea mult pt ca fiind mai mare(are 20 de ani) stiia ca fata respectiva vrea doar asa,o joaca...nu o relatzie stabila cu el....apoi,am inceput sa ne vedem sub diferite pretexte (mi-a promis ca imi aduce ceva pt comp,eu i-am dus apoi altceva si tot asa) si am inceput sa stam de vorba si sa ne cunoastem mai bine....am descpoerit ca avem in comun TOTUL.....nu ne venea sa crredem......facem aceleasi lucruri,ne plac aceleasi lucruri,ne displac aceleasi lucruri,gandim exact la fel,in acelasi timp,avem acelasi caracter,si cele mai nesemnificative lucruri le faceam la fel,absolut totul.....incetul cu incetul....eu am inceput sa devin tot mai rece cu baiatul cu care eram de 2 ani si pe care l-am iubit atat de mult si sa ma gandesc tot la celalalt.....era o atractzie foarte mare intr-e noi dar nici unul nu avea curaj sa recunoasca...mai ales ca el stia de situatzia cu prietenul meu,si nu vroia sa se bage....pana cand intr-o zi cand ne-am intalnit mi-a spus ca singurul lucru pe care l-ar regreta in viatza asta e ca nu m-a sarutat macar odata ,daca maine ar fi sa moara.....apoi ne-am lasat amandoi dusi de val si ne-am sarutat...simteam ca plutesc,era o senzatie extraordinara..in momentul imediat urmator m-am gandit la prietenul meu...si nu stiam ce sa fac......nu stiam ce decizie o sa iau in final...intre timp,prietenul meu si-a dat seama ca ceva nu e in regula ,ca nu mai sunt la fel.....m-am indragostit de celalalt si el de mine......eu am hotarat acum 3 sapt sa ma desp de fostul si de 1 sapt sunt cu EL...

ce credetzi despre ce v-am povestit?cred ca abia acum mi-am gasit "sufletul pereche" ....totusi,incerc sa gasesc o explicatzie logica...cum s-a putut intanpla asa ceva cand eu il iubeam pe ex-ul....


povestea ta este fooooarte asemanatoare cu a mea. te inteleg 100% cand zici ca esti foarte tulburata de faptul ca in inima ta isi au loc doua persoane. ca tu ai crezut ca primul este sufletul tau pereche.......stii, am avut si eu un prieten, prima mea dragoste pe care il iubeam si eu asa, nebuneste, nu mai vedeam nimic in fata ochilor, decat pe el, era totul pentru mine, eram totul pentru el, eram amandoi pe aceeasi lungime de unda,chiar incepeam (doamne, ce rad acum) sa ne facem planuri de nunta, chiar ne-am si CASATORIT (intr-un fel nereligios, era ca o joaca de a noastra cu substrat serios), ne gandeam ce sa facem mai incolo, toata lumea era a noastra, i-am jurat iubire vesnica,bla,bla,bla.....si fiorii aceia pe care i-ai simtit tu ii simteam si eu, este ceva special, care te "apucau" de fiecare data cand il vezi, si simti ca parca ceva se topeste in tine, iti ia foc sufletul.......eu am stat cu el aproape un an. da, il iubeam sincer.....era "sufletul meu pereche"....dar prin toamna, nu stiu ce s-a intamplat cu mine......nu l-am inselat, nu am flirtat cu altcineva cum a facut fostul tau prieten....nu stiu...ceva s-a intamplat. si pasiunea de dinainte scadea din ce in ce mai mult.parca eram un pic...plictisita cand ne intalneam. si acel sentiment, acel fior parca "hiberna" in mine. inca mai ziceam ca e sufletul meu pereche...dar aveam o plictiseala, nu stiu, ceva in mine care ma departa in ce in ce mai mult de el...i-am spus asta. i-am spus in fata, ca nu mai simt la fel, ca parca nu il mai iubesc,si cu toate ca vedeam cum suferea in fata mea, m-am despartit de el.
ma vad cu el in fiecare zi, dar nici macar nu ne adresam un cuvant. si asta pt ca eu acum sunt cu alt baiat, pe care chiar simt ca il iubesc, desi mult timp nu am vrut sa accept acest sentiment.....dar asa-zisul personaj rau din toata povestea asta sunt eu (nu baiatul,ex-ul tau), si din din toate lucrurile prin caream trecut am acumulat multa experienta de viata si in capul meu nu mai zboara fluturii de dinainte. ce am simtit pentru primul meu prieten va ramane intr-un colt din inima mea, dar parca m-i se intampla iarasi ceva cu cel cu care sunt acum.......si cu toate astea, nu vreau sa mai fac aceleasi greseli, cu toate ca sunt o persoana care se lasa in voia simtirilor, nu a logicii. eu nu mai vreau sa mai cred ca existasuflet pereche. mi-am zis ca mai bine numa mai gandesc laasta. sa analizez, sa ma gandesc, sa caut prin propriile sentimente..nu are pur si simplu rost. eu zic sa te lasi pur si simplu dusa de val si iti spun SIGUR ca atunci cand sufletul tau pereche va fi langa tine, iti vei da seama. lasa timpul sa treaca de la sine cu toate bucuriile si neplacerile lui. si nu gandi astfel, ca daca fostul te-a facut sa suferi, asta inseamna ca nu e sufletul tau pereche....oricine trece prin durere, suferinta si despartiri...sufletul pereche nu trebuie privit prin prisma fericirii absolute, niciodata nu ve gasi asa ceva. si cum se intampla si la tine, ciudat este ca si la mine se intampla adelasi lcru cu actualul meu prieten...parca el repeta fidel unele lucruri din relatia trecuta. insa nu mai vreau sa ma gandesc la asta, nu imi mai pun sare pe rana fara rost, las totul in voia sortii......si traiesc fiecare clipa alaturi de el intr-un fel unic. il iubesc si parca ne-am nascut unul pentru altul. e o tampenie, uneori mai am parca niste ramasite de sentimente pentru fostul, parca uneori mai simt acel foc...dar nuam ce face. a fost alegerea mea sa fac ceea ce am facut, suport consecintele atunci cand el se uita uneori cu o privirede neiertat la mine, dar nu las NIMIC sa intervina in relatia mea cu actualul meu prieten. te inteleg foarte bine ceea ce simti tu acum, si chiar nu ai ce face, decat sa lasi sa treaca timpul. peste un timp vei intelege poate mai bine cursul vietii.....



caut lumina
sus

alexandra

Guest

Re: Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 6 mai 2004 20:39 de alexandra

iti multumesc mult ca mi-ai raspuns Alinutzzza...ma bucur ca ma intzelegi....pt ca o parte din prietenele mele ma condamna pt ca m-am desp de fostul si ca acum sunt cu altcineva spunand ca l-am facut sa sufere fara sa merite....dar relatzia mea cu ex-ul se racise cu mult timp inainte sa il cunosc pe actualul.....si in plus,in trecut se purtase si el cu mine f urat,nu stiu ce fata s-ar mai fi intors la el daca v-as povesti mai multe detalii.....si chestia aia care ma deranja cel mai mult,ca ii ziceam te iubesc si de multe ori imi raspundea "stiu"...chiar daac pare un lucru minor pe mine ma deranja mult...cat despre actualul,simt ceva foarte special pt el,si el pt mine....suntem ca 2 magnetzi,nu putem sta departe unul de celalalt,nu mi s-a mai intamplat cu nimeni,nici macar cu ex-ul, sa ma intzeleg din priviri.......stie exact ce gandesc si ce vreau....sper sa imi treaca si fazele astea de neliniste...
sus

jaden

Junior member
17 mesaje

Re: Re: Re: Re: Suflet pereche...

scris pe 6 mai 2004 22:45 de jaden



chiar as vrea parerea voastra pt ca in momentul asta sunt foarte confuza si totul mi-e tulbure in minte...da,intradevar e ciudat sa iti gasesti de 2 ori sufletul pereche....ar trebui sa fie numai unul....cateodata ma gandesc ca daca ex-ul ar fi fost cu adevarat sufletul meu pereche nu m-ar fi facut sa sufar anul trecut...nu stiu ce sa mai cred dar il iubesc mult pe actualul si totusi aceasi fiori pe care il simtzeam cu ex-ul nu ii mai simt.....atunci parca era altfel....nu stiu ce sa mai cred si nici ce mi se intampla...


nu pot sa-ti definesc prea bine notiunea de 'suflet pereche'(nu cred in asa ceva), insa sigur nu se rezuma la o persoana care nu te face niciodata sa suferi...oamenii gresesc... constient, voit, nevoit, din ignoranta... oamenii gresesc, toti, la un moment dat, mai mult sau mai putin..depinde de ei, cum stiu sa-si repare greseala, depinde de tine, si de cum percepi greseala, in ce maniera te afecteaza, in ce maniera poti sa treci peste raul respectiv... a iubi nu inseamna a adora o persoana ideala, fara defecte, fara gresheli... inseamna sa poti sa treci peste greshelile si defectele persoanei respective, si sa constientizezi niste calitati care-i compenseaza defectele...
cred ca ar trebui sa stai o vreme departe de amandoi, shi asha, vei realiza de care ti-e mai dor, pe care l-ai vrea langa tine... incearca sa te gandeshti ce-ti place la fiecare, cum te face sa te simti fiecare... lasa in urma amintirile, sunt alt capitol..acela s-a incheiat, frumos sau nu...poti sa incepi o continuare a ceea ce a fost, sau ceva nou. Nu amesteca lucrurile. Gandeshte-te ce simti in momentul acesta, nu la viitor...lucrurile decurg de la sine, in timp.



Life's worth living ... it just has to be!
sus
Pagina 1 din 4
1   2   3   4   »


loading...


Ai probleme sexuale si nu ai la cine sa apelezi? Sunt Doina Panait, consilierul seXpert.ro, si iti stau la dispozitie!

spune-mi problema ta!
seXpert.ro iti pune la dispozitie o baza de date completa despre dragoste, sex, viata sexuala, sanatate si probleme sexuale!

vezi lista de articole!
 
Citeste manualele
originale Sexpert.ro
         

DragosteAdolescentaSeductieViata sexualaFamilieSanatate / probleme Cautare 
    Nu esti logat!

Login | Nu ai cont? Creeaza cont nou
 
    Ai o problema? Noi avem raspunsul

Citeste sfaturile consilierului!
MARIREA PENISULUI

Membri on-line:

4 vizitatori si 0 membri sunt online:


Vezi toti membrii online
Cauta membri
Despre noi:

seXpert.ro este un produs HTD.

Despre seXpert.ro

Adauga site-ul la favorite

Termeni si conditii de utilizare

Harta site-ului
Parteneri / publicitate:

seXpert.ro va recomanda:

EroticToys - Magazin sex shop

Singur.ro - Gaseste-ti jumatatea!


site-ul tau aici!
copyright © 2002-2024 seXpert.ro v.4.0   |   Toate drepturile rezervate