Romania...

Pagina 2 din 4
«   1   2   3   4   »

SORIN28

Expert member
3805 mesaje

Re: Romania...

scris pe 6 iul 2005 09:06 de SORIN28

Stii sigur ca esti roman daca:

* tot ce maninci are gust de ceapa si usturoi
* incerci sa reciclezi ambalajele de la flori, hirtia de la cadouri si , bineinteles, folia de aluminiu
* stai linga cele mai mari doua valize din aeroport
* ajungi la petreceri cu una - doua ore intirziere si ti se pare normal
* copiii tai au porecle care suna departe de numele lor real
* dupa ce mergi la cineva in vizita, la plecare mai stai o ora in fata usii la povesti
* parintii tai nu arunca niciodata nimic si daca reusesti sa arunci ceva la gunoi apare in mod misterios inapoi.
* ai perdele de dantela
* ai fata de masa din macrame
* ai covoare care acopera fiecare centimetru din casa ta
* ai sau ai avut covoare pe pereti
* mama ta iti spune ca esti slab chiar daca ai 110 kg
* ai draperii macar la o usa din casa
* mama ta recicleaza pahare de plastic, farfurii din carton si pungile de la sandwichuri spalindu-le
* ai fata de masa din vinyl pe masa din bucatarie
* folosesti sacosele primite la cumparaturi pe post de pungi de gunoi
* raftul tau din bucatarie este plin de borcane de gem, varietati de recipiente de plastic si sticla
* parintii te striga cu diminutive de animale cind ii enervezi
* mama ta spala rufe la 40 C la masina
* cind gatesti nu folosesti ustensile de cintarit
* nu poti pleca in calatorii decit daca te conduc macar 5 persoane la autobuz, tren sau aeroport
* suni interurban numai dupa ora 8 PM
* parintii te suna si intreaba daca ai mincat, chiar daca e miezul noptii
* parintii tai nu realizeaza ca tehnologia s-a imbunatati si atunci cind suna in strainatate inca urla la telefon
* ai cuverturi uzate pe canapea doar ca sa nu se murdareasca tapiteria
* nu cunosti mai mult de jumatate din invitatii de la nunta ta... pentru ca parintii i-au invitat
* ai vazut pamintul din interiorul unui WC din tren, in mers.
* copilul tau poarta caciulita si 3 pulovere in septembrie desi sint 25 de grade afara
* porti palton din septembrie pina in mai
* daca vezi pe cineva in pantaloni scurti in decembrie zici ca e nebun, desi sint 20 grade afara
* cind vin in vizita rudele din provincie stai cu ochii pe televizor (butelie)
* te gindesti ca daca bei lapte si maninci fructe (in special prune) te ajuta sa gasesti toaleta mai repede
* crezi ca "urda", "mamaliga" "parizer" " telemea" " zacusca" sint feluri internationale de mincare
* cind vin straini la tine in vizita te distrezi dindu-le cea mai tare tuica din casa ... si cind reusesc sa bea un pahar le mai torni...
* cind ai musafiri si ii intrebi daca servesc ceva si ei spun ca "NU" la tine inseamna ca "DA"


In afara de faptul ca tot ce ai scris este o prostie in forma crasa, totul e bine



Radio Greu de difuzat

http://radio-host.ro:8012/
sus

SORIN28

Expert member
3805 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Romania...

scris pe 6 iul 2005 09:28 de SORIN28


NU AM INTELES UN LUCRU;
CARE p*** MEA E LEGATURA DINTRE SEX SI POSTUL RESPECTIV?

Doar p... ta este legatura dintre post si sex



Radio Greu de difuzat

http://radio-host.ro:8012/
sus

SORIN28

Expert member
3805 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Romani

scris pe 6 iul 2005 09:33 de SORIN28

AM FOST IN ROMANIA!
Am vazut rauri de kitshcolata!

Ai vazut pe naiba, tu nu stii sa te vezi in oglinda si crezi ca ai vazut o natiune



Radio Greu de difuzat

http://radio-host.ro:8012/
sus

SORIN28

Expert member
3805 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Romani

scris pe 6 iul 2005 09:40 de SORIN28

AM FOST IN ROMANIA!
Am vazut rauri de kitshcolata!Bleaks!
Now I am back to civilization! It feels sooooo good!

Ma repet, tu nu esti in stare sa te recunosti in oglinda, ce te face sa crezi ca ai vazut Romania ?! Esti doar o pramatie care a uitat de unde a plecat si tipurile astea de oameni ii dispretuiesc cel mai mult. Esti doar o carpa cu care strainii se sterg la .....Zici ca ai fost in tara ?! Unde ai fost ?! Ce ai vazut ?! N-ai vazut nimic, ai stat ascuns, ca un sobolan, in casa. Garantez ca atunci cand se intuneca intrai in casa si plangeai in bratele mamei ca ti-e frica. Habar n-ai ce vorbesti, pacat ca nu stii sa folosesti ceea ce ai invatat. ESTI O PANARAMA



Radio Greu de difuzat

http://radio-host.ro:8012/
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

: Re: Re: Re: Re: Romani

scris pe 6 iul 2005 16:41 de ExoticDream


Ma repet, tu nu esti in stare sa te recunosti in oglinda, ce te face sa crezi ca ai vazut Romania ?! Esti doar o pramatie care a uitat de unde a plecat si tipurile astea de oameni ii dispretuiesc cel mai mult. Esti doar o carpa cu care strainii se sterg la .....Zici ca ai fost in tara ?! Unde ai fost ?! Ce ai vazut ?! N-ai vazut nimic, ai stat ascuns, ca un sobolan, in casa. Garantez ca atunci cand se intuneca intrai in casa si plangeai in bratele mamei ca ti-e frica. Habar n-ai ce vorbesti, pacat ca nu stii sa folosesti ceea ce ai invatat. ESTI O PANARAMA


Inca putin si calci pe beculetul rosu! Te avertizez, ai pasit deja in zona periculoasa a calomniei, romani traind in Romania sau aiurea, nu avem nevoie de false razboaie intre noi, let's stick to the subject fara sa ne insultam unii pe altii, OK? Libertatea cuvantului nu implica si calomnia.




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

SORIN28

Expert member
3805 mesaje

Re: : Re: Re: Re: Re: Romani

scris pe 6 iul 2005 18:19 de SORIN28



Inca putin si calci pe beculetul rosu! Te avertizez, ai pasit deja in zona periculoasa a calomniei, romani traind in Romania sau aiurea, nu avem nevoie de false razboaie intre noi, let's stick to the subject fara sa ne insultam unii pe altii, OK? Libertatea cuvantului nu implica si calomnia.


Daca tie iti suna a calomnie sau a insulta e problema ta. Parerea mea(care mi-o pastrez) este ca nu poti zice ca ai vazut o societate cand stai inchis in casa si te uiti la tv. Si nu mai fi asa acida ca a revenit "seful", nu da bine la C.V.



Radio Greu de difuzat

http://radio-host.ro:8012/
sus

nemesis

Expert member
2038 mesaje

Re: Re: : Re: Re: Re: Re: Romani

scris pe 6 iul 2005 18:27 de nemesis


Parerea mea(care mi-o pastrez)


Parerea mea (PE care mi-o pastrez) - vru Sorin sa spuna. Nu-i asa dragul meu... "roman din Romania"?

Din acelasi ciclu:
"Ciocolata Heidi, gustul care nu l-ai incercat!" (vezi ultima fraza de pe pachetele de trei)

In alta ordine de idei, ExoticDream are dreptate.



Why am I frank with you? Because we, my friend, face an evolutionary gap here...

Din ciclul: "Prostia-i mai mare decat fosta Uniune Sovietica", astazi va prezentam: Si ar fi trebuit atunci sa se gandeasca la faptul ca un intelectual nu face amor pe cuptor. Nicolae I. Nicolae, consilier al presedintelui Academiei Romane
sus

SORIN28

Expert member
3805 mesaje

Re: Re: Re: : Re: Re: Re: Re: Romani

scris pe 6 iul 2005 18:30 de SORIN28



Parerea mea (PE care mi-o pastrez) - vru Sorin sa spuna. Nu-i asa dragul meu... "roman din Romania"?

Din acelasi ciclu:
"Ciocolata Heidi, gustul care nu l-ai incercat!" (vezi ultima fraza de pe pachetele de trei)

In alta ordine de idei, ExoticDream are dreptate.

Nu "blondo", am scris exact cum am vrut



Radio Greu de difuzat

http://radio-host.ro:8012/
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Romania...

scris pe 7 iul 2005 15:26 de ExoticDream




AM FOST IN ROMANIA!
Am vazut rauri de kitshcolata!

Bleaks!
Now I am back to civilization! It feels sooooo good!


Mi-era teama ca ai fost in orasul de ciocolata, ala fiind, zice-se, unul numit Hershey, aflat in Pennsylvania! Stiind cat de mult indragesti tara tuturor fagaduintelor, nu ma mira senzatia de "bleaks" si "kitsch"!

P.S. Am auzit ca orasul de ciocolata are drept corespondent un oras de carbune pe plaiurile mioritice. Asemanarile se opresc la faptul ca amandoua sunt orase monoindustriale (la noi fiind modern orice are prefixul "poli" - polivalent, poligam, politehnist.....) si eventual la senzatia de kitsch!

It feels soooooo bitter!!!



"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Romania...

scris pe 10 iul 2005 00:00 de ExoticDream

Welcome to Romania!!!

Sate amarate se zbat sub ape, scorpionii rosii apara libertatea planetei impregnate cu fum londonez, guvernul demisioneaza, dinozaurii se pregatesc sa mituiasca iarasi taranii si pensionarii, la bac se cumpara note mai rau ca pe vremea impuscatului!!!

We are what we are, Romanians never change!!!




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

Taqua

Veteran member
500 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Romani

scris pe 13 iul 2005 23:59 de Taqua


D'aia sunteti un popor de idioti, de primitivi. Ah, inca ceva: n-o sa-mi tin gura inhisa, chiar daca dai tu bani pe lumanari.
"S-auzim numai de MINE", primitivule!



AM FOST IN ROMANIA!
Am vazut rauri de kitshcolata!

Bleaks!
Now I am back to civilization! It feels sooooo good!


Stii la ce ma gandeam observandu-ti atitudinea?
Trebuie sa fie al naibii de frustrant pentru tine ca in certificatul de nastere, buletin, pasaport etc. in dreptul nationalitatii sa apara mereu ROMAN si sa nu poti face absolut nimic sa schimbi asta.
Mai pe ROMANESTE, te-ai nascut si vei muri tot roman...



Sunt femeie, dar ma tratez.
sus

nemesis

Expert member
2038 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ro

scris pe 14 iul 2005 03:21 de nemesis





Stii la ce ma gandeam observandu-ti atitudinea?
Trebuie sa fie al naibii de frustrant pentru tine ca in certificatul de nastere, buletin, pasaport etc. in dreptul nationalitatii sa apara mereu ROMAN si sa nu poti face absolut nimic sa schimbi asta.
Mai pe ROMANESTE, te-ai nascut si vei muri tot roman...


Eheee, draga mea, deocamdata am "Permis de rezidenta" in alta tara, iar doi ani si ceva imi schimb cetatenia... Am inceput deja demersurile in acest sens; de 8 luni. Asa ca... nu o sa mai scrie "Roman"! Hi, hi!
Buletinul se anuleaza, cartificatul de nastere se preschimba, pasaportul la fel...

Groet,
nemesis

P.S. Nu ti-a trecut supariciu'? Incerc cu un trifoi?



Why am I frank with you? Because we, my friend, face an evolutionary gap here...

Din ciclul: "Prostia-i mai mare decat fosta Uniune Sovietica", astazi va prezentam: Si ar fi trebuit atunci sa se gandeasca la faptul ca un intelectual nu face amor pe cuptor. Nicolae I. Nicolae, consilier al presedintelui Academiei Romane
sus

nemesis

Expert member
2038 mesaje

Re: Re: Re: Re: : Re: Re: Re: Re: Romani

scris pe 14 iul 2005 03:25 de nemesis


Nu "blondo", am scris exact cum am vrut


Mda... si marmota... Cum era chestia aia?
"Si marmota citea de pe ciocolata Heidi" ???

Right! Te si credem!
Domn' S-s-s-so-sssooorin, anal-fabetu'!



Why am I frank with you? Because we, my friend, face an evolutionary gap here...

Din ciclul: "Prostia-i mai mare decat fosta Uniune Sovietica", astazi va prezentam: Si ar fi trebuit atunci sa se gandeasca la faptul ca un intelectual nu face amor pe cuptor. Nicolae I. Nicolae, consilier al presedintelui Academiei Romane
sus

Taqua

Veteran member
500 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re

scris pe 14 iul 2005 13:04 de Taqua



Eheee, draga mea, deocamdata am "Permis de rezidenta" in alta tara, iar doi ani si ceva imi schimb cetatenia... Am inceput deja demersurile in acest sens; de 8 luni. Asa ca... nu o sa mai scrie "Roman"! Hi, hi!
Buletinul se anuleaza, cartificatul de nastere se preschimba, pasaportul la fel...


Groet,
nemesis

P.S. Nu ti-a trecut supariciu'? Incerc cu un trifoi?



Gresesti, dragul meu...nu vorbeam de cetatenie, ci de nationalitate.
Supariciul? N-am fost niciodata suparata, ci dezamagita...dar de unde sa stii tu asta?



Sunt femeie, dar ma tratez.
sus

ExoticDream

Expert member
15906 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re

scris pe 14 iul 2005 13:24 de ExoticDream



N-am fost niciodata suparata, ci dezamagita...


Supararea este o flacara rasarita brusc la aruncarea unei picaturi de benzina pe jar aproape stins, dezamagirea insa poate arde mocnit (si dureros) multa vreme....




"Nu inteleg cum pot exista oameni indiferenti in aceasta lume, cum pot exista suflete care nu se chinuiesc, inimi care nu cred, simtiri care nu vibreaza, lacrimi care nu plang..."(E.Cioran)

"Nimeni pe lumea asta, barbat sau femeie, nu merita lacrimile tale. Iar cel care le merita nu te va face sa plangi..." (G.G.Marquez)
sus

nemesis

Expert member
2038 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re

scris pe 14 iul 2005 13:34 de nemesis


Gresesti, dragul meu...nu vorbeam de cetatenie, ci de nationalitate.


NATIONALITATE:
1. Apartenenta a unei persoane la o anumit? natiune; cetatenia
2. Insusirile specifice unei natiuni (i.e. caracterul national)
3. Apartenenta la un anumit stat.

Va multumim!



Why am I frank with you? Because we, my friend, face an evolutionary gap here...

Din ciclul: "Prostia-i mai mare decat fosta Uniune Sovietica", astazi va prezentam: Si ar fi trebuit atunci sa se gandeasca la faptul ca un intelectual nu face amor pe cuptor. Nicolae I. Nicolae, consilier al presedintelui Academiei Romane
sus

nemesis

Expert member
2038 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re

scris pe 14 iul 2005 13:39 de nemesis


Gresesti, dragul meu...nu vorbeam de cetatenie, ci de nationalitate.


...si nu era cetatenia dreptul juridic de apartenenta, a unui cetatean, la un anumit stat??? Corios ca nu faci diferenta! Sunt termeni de specialitate... a ta, nu a mea!



Why am I frank with you? Because we, my friend, face an evolutionary gap here...

Din ciclul: "Prostia-i mai mare decat fosta Uniune Sovietica", astazi va prezentam: Si ar fi trebuit atunci sa se gandeasca la faptul ca un intelectual nu face amor pe cuptor. Nicolae I. Nicolae, consilier al presedintelui Academiei Romane
sus

Taqua

Veteran member
500 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re

scris pe 14 iul 2005 19:38 de Taqua



...si nu era cetatenia dreptul juridic de apartenenta, a unui cetatean, la un anumit stat??? Corios ca nu faci diferenta! Sunt termeni de specialitate... a ta, nu a mea!



Mah, pe tine te mananca in fund rau...
Vrei sa ma apuc acum sa iti povestesc elemente de teoria dreptului, elemente de drept constitutional si civil??
Nu am sa fac asta, te intreb insa doar atat...
Cum iti explici ca o persoana poate avea una, doua cetatenii sau poate fi apatrid, pe cand nationalitatea lui este una singura si moare cu ea de gat???







Sunt femeie, dar ma tratez.
sus

nemesis

Expert member
2038 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re

scris pe 15 iul 2005 00:00 de nemesis




Mah, pe tine te mananca in fund rau...
Vrei sa ma apuc acum sa iti povestesc elemente de teoria dreptului, elemente de drept constitutional si civil??
Nu am sa fac asta, te intreb insa doar atat...
Cum iti explici ca o persoana poate avea una, doua cetatenii sau poate fi apatrid, pe cand nationalitatea lui este una singura si moare cu ea de gat???






Daca esti in stare sa descalcesti problema nationalitatii, din constitutia romaniei... Tot respectul! Dar... te avertizez ca au mai incercat si altii... (Not me!)

Pana atunci: Nationalitate = cetatenie! Ca peste tot in lume!

Lectii de drept? HA!
Go on! Feel free to do so...



Why am I frank with you? Because we, my friend, face an evolutionary gap here...

Din ciclul: "Prostia-i mai mare decat fosta Uniune Sovietica", astazi va prezentam: Si ar fi trebuit atunci sa se gandeasca la faptul ca un intelectual nu face amor pe cuptor. Nicolae I. Nicolae, consilier al presedintelui Academiei Romane
sus

nemesis

Expert member
2038 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re

scris pe 15 iul 2005 00:02 de nemesis


Cum iti explici ca o persoana poate avea una, doua cetatenii sau poate fi apatrid, pe cand nationalitatea lui este una singura si moare cu ea de gat???


"...si scap eu pana la urma de herghelie..."



Why am I frank with you? Because we, my friend, face an evolutionary gap here...

Din ciclul: "Prostia-i mai mare decat fosta Uniune Sovietica", astazi va prezentam: Si ar fi trebuit atunci sa se gandeasca la faptul ca un intelectual nu face amor pe cuptor. Nicolae I. Nicolae, consilier al presedintelui Academiei Romane
sus

nemesis

Expert member
2038 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re

scris pe 15 iul 2005 08:19 de nemesis


Mah, pe tine te mananca in fund rau...
Vrei sa ma apuc acum sa iti povestesc elemente de teoria dreptului, elemente de drept constitutional si civil??
Nu am sa fac asta, te intreb insa doar atat...
Cum iti explici ca o persoana poate avea una, doua cetatenii sau poate fi apatrid, pe cand nationalitatea lui este una singura si moare cu ea de gat???


Explicatie:
Am o pozitie constant anti-identitara, tocmai pentru ca acest "nationalism genetic"-asumat, de care pomenesti tu, nu face decat sa recupereze in maniera postmoderna, nationalismul etnic si rasist - chiar nationalismul etic, as spune. Pozitia ta este un fel de pseudomorfoza a unei conceptii extremiste, o pseudomorfoza perfect asignata intr-un cadru anti-modernist. Identitatea asta a ta, asumata chipurile, in mod gregar-genetic, este o metamorfoza a unor pozitii iluministe, nociva insusi conceptelor de evolutie individuala si de identitate individuala - la forma ei strict personala. Forma ei iluminista, frizeaza prin fatalitatea un sistem de valori si conceptii existentiale de tip sartrian, o invaluire a strictetii social-democrate intr-un sistem aparent.
In aceste conditii, ma vad nevoit sa refuz idiosincratic o astfel de pozitie, din bratele mult mai largi ale unei conceptii simple, individual asumate, care poate conduce spre libertatea existentiala sartriana, atat de abil manevrata in jocul de oglinzi si umbre al sistemului expus de tine.




Why am I frank with you? Because we, my friend, face an evolutionary gap here...

Din ciclul: "Prostia-i mai mare decat fosta Uniune Sovietica", astazi va prezentam: Si ar fi trebuit atunci sa se gandeasca la faptul ca un intelectual nu face amor pe cuptor. Nicolae I. Nicolae, consilier al presedintelui Academiei Romane
sus

nemesis

Expert member
2038 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re

scris pe 15 iul 2005 08:23 de nemesis



Forma ei iluminista, frizeaza prin fatalitatea un sistem de valori


ERATA:
"Forma ei iluminista, frizeaza prin fatalitatea sa, un sistem de valori[...]"



Why am I frank with you? Because we, my friend, face an evolutionary gap here...

Din ciclul: "Prostia-i mai mare decat fosta Uniune Sovietica", astazi va prezentam: Si ar fi trebuit atunci sa se gandeasca la faptul ca un intelectual nu face amor pe cuptor. Nicolae I. Nicolae, consilier al presedintelui Academiei Romane
sus

valentine

Expert member
6465 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re

scris pe 15 iul 2005 10:31 de valentine



Eheee, draga mea, deocamdata am "Permis de rezidenta" in alta tara, iar doi ani si ceva imi schimb cetatenia... Am inceput deja demersurile in acest sens; de 8 luni. Asa ca... nu o sa mai scrie "Roman"! Hi, hi!
Buletinul se anuleaza, cartificatul de nastere se preschimba, pasaportul la fel...

Groet,
nemesis

P.S. Nu ti-a trecut supariciu'? Incerc cu un trifoi?



Te rezolvam eu in 2 saptamani cu 200 euro...te faceam de natie eschimos daca vroiai...da eh, daca nu ai spus mai devreme....
sus

Taqua

Veteran member
500 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re

scris pe 15 iul 2005 21:01 de Taqua



Explicatie:
Am o pozitie constant anti-identitara, tocmai pentru ca acest "nationalism genetic"-asumat, de care pomenesti tu, nu face decat sa recupereze in maniera postmoderna, nationalismul etnic si rasist - chiar nationalismul etic, as spune. Pozitia ta este un fel de pseudomorfoza a unei conceptii extremiste, o pseudomorfoza perfect asignata intr-un cadru anti-modernist. Identitatea asta a ta, asumata chipurile, in mod gregar-genetic, este o metamorfoza a unor pozitii iluministe, nociva insusi conceptelor de evolutie individuala si de identitate individuala - la forma ei strict personala. Forma ei iluminista, frizeaza prin fatalitatea un sistem de valori si conceptii existentiale de tip sartrian, o invaluire a strictetii social-democrate intr-un sistem aparent.
In aceste conditii, ma vad nevoit sa refuz idiosincratic o astfel de pozitie, din bratele mult mai largi ale unei conceptii simple, individual asumate, care poate conduce spre libertatea existentiala sartriana, atat de abil manevrata in jocul de oglinzi si umbre al sistemului expus de tine.



Ajung la concluzia ca tie iti face mult prea multa placere in a te auzi vorbind pentru a considera din punctul meu de vedere ca mai exista vreo motivatie reala de a mai polemiza cu tine.
Te pierzi in detalii si nu vezi esentialul.
Imi torni intr-un limbaj abstract si exagerat o simpla idee cum ca te consideri liber sa iti alegi singur identitatea, pe cand eu, propriu-zis, vorbeam de faptul ca in actele tale, ca vrei sau nu, in dreptul nationalitatii..este trecuta mentiunea "ROMANA". Chiar nu intelegi diferenta sau nu vrei sa o intelegi?



Sunt femeie, dar ma tratez.
sus

nemesis

Expert member
2038 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re

scris pe 16 iul 2005 10:40 de nemesis



Ajung la concluzia ca tie iti face mult prea multa placere in a te auzi vorbind pentru a considera din punctul meu de vedere ca mai exista vreo motivatie reala de a mai polemiza cu tine.
Te pierzi in detalii si nu vezi esentialul.
Imi torni intr-un limbaj abstract si exagerat o simpla idee cum ca te consideri liber sa iti alegi singur identitatea, pe cand eu, propriu-zis, vorbeam de faptul ca in actele tale, ca vrei sau nu, in dreptul nationalitatii..este trecuta mentiunea "ROMANA". Chiar nu intelegi diferenta sau nu vrei sa o intelegi?


Daca tu nu ma intelegi, asta nu inseamna ca mie-mi "face mult prea multa placere in a" ma auzi vorbind... Este normal ca in cazul in care nu pricepi, sa spui ca vorbitorului (scriitorului) ii place sa se auda vorbind (scriind).

Ca proba a faptului ca nu ai priceput nimic - din ceea ce am vrut sa-ti comunic -, datorita limbajului prea elevat si al ideilor mult prea departe de tine, sa comparam urmatoarele fragmente:

"Te pierzi in detalii si nu vezi esentialul. Imi torni intr-un limbaj abstract si exagerat o simpla idee cum ca te consideri liber sa iti alegi singur identitatea, [...]"

...iar eu care incepeam cu:

"Am o pozitie constant anti-identitara[...]"

Ideea nu ara atat de simpla! Implica o diferenta esentiala intre multiplele idei de sorginte a identitatii... dar la ce bun alte explicatii???

Of, of! Mai, mai!




Why am I frank with you? Because we, my friend, face an evolutionary gap here...

Din ciclul: "Prostia-i mai mare decat fosta Uniune Sovietica", astazi va prezentam: Si ar fi trebuit atunci sa se gandeasca la faptul ca un intelectual nu face amor pe cuptor. Nicolae I. Nicolae, consilier al presedintelui Academiei Romane
sus

nemesis

Expert member
2038 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re

scris pe 16 iul 2005 10:48 de nemesis



[...]eu, propriu-zis, vorbeam de faptul ca in actele tale, ca vrei sau nu, in dreptul nationalitatii..este trecuta mentiunea "ROMANA". Chiar nu intelegi diferenta sau nu vrei sa o intelegi?


Nu exista o diferenta! Esti batuta in cap!!!???
Trebuia sa stii asta din facultate - sau din cultura generala!!!

Iti citez din actualul pasaport:
"Cetatenia/Nationality/Nationalite"
ROMANA

Diferenta este de natura etimologica. Cuvintele sunt sinonime, dar cu origini diferite! Duhhh!

...si uite asa nu o sa mor cu eticheta "roman", de gat!




Why am I frank with you? Because we, my friend, face an evolutionary gap here...

Din ciclul: "Prostia-i mai mare decat fosta Uniune Sovietica", astazi va prezentam: Si ar fi trebuit atunci sa se gandeasca la faptul ca un intelectual nu face amor pe cuptor. Nicolae I. Nicolae, consilier al presedintelui Academiei Romane
sus

Taqua

Veteran member
500 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re

scris pe 17 iul 2005 02:03 de Taqua



Nu exista o diferenta! Esti batuta in cap!!!???
Trebuia sa stii asta din facultate - sau din cultura generala!!!

Iti citez din actualul pasaport:
"Cetatenia/Nationality/Nationalite"
ROMANA
...si uite asa nu o sa mor cu eticheta "roman", de gat!



Q.E.D.

Batuta-n cap sau nu, te-am cam facut...sa ne dezvalui ce scrie in pasaportul tau in dreptul cetateniei/nationalitatii: ROMAN.

Cum spuneai? "Voi romanii sunteti"... Cum era?




Sunt femeie, dar ma tratez.
sus

Taqua

Veteran member
500 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re

scris pe 17 iul 2005 02:31 de Taqua

1. Eu inca traiesc in Romania si inca nu am probleme in a deslusi anumite sensuri ale cuvintelor. Daca "anti-identitara" se refera la refuzul de a accepta identitatile impuse de societate (vezi cetatenia), atunci asta inseamna ca te consideri liber sa iti asumi o identitate convenabila tie...

2. Pt. "cultura ta generala", TOCMAI pt ca am urmat o facultate de profil, eu pot face diferenta (fina)intre "cetatenie" si "nationalitate".
Ce faci tu acum e la fel de nepotrivit cum ar putea fi sa te contrazic intr-o problema de amanunt referitoare la un subiect din fizica.

3. Nationality/nationalite sunt traduceri ale "cetateniei" in engleza/franceza. Eu nu vorbeam (de) limbi straine.



Sunt femeie, dar ma tratez.
sus

nemesis

Expert member
2038 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re

scris pe 17 iul 2005 03:23 de nemesis



Q.E.D.

Batuta-n cap sau nu, te-am cam facut...sa ne dezvalui ce scrie in pasaportul tau in dreptul cetateniei/nationalitatii: ROMAN.

Cum spuneai? "Voi romanii sunteti"... Cum era?



Pentru moment... scrie, dar nu pentru mult timp! ...dar nu asta era ideea, draga mea. Ah, ce-o sa te faci tu cand o sa ai o speta? Uiti ce trebuie sa demonstrezi?
Ideea era ca nu o sa mai scrie "roman", decat in capul unor juristi (n.n. Taqua). "Contra-argumentul" tau nu a fost probat, so... no Q.E.D. for you! It's Q.E.D. for me...
"Ideea este" ca te-am lasat repetenta la drept cu un document banal... (La orice forma de drept!) Degeaba spui tu ca poti face "o fina" diferenta intre cele doua (cica!) notiuni. Pana cand nu argumentezi - asa, ca sa vada tot poporul diferenta, domnisoara jurist - vorbesti de cai verzi pe pereti si de cursuri fantomatice care te-au invatat (cica!) sa faci deosebirea (n.n. "fina" intre doua notiuni identice!

Argumentul tau:
Ieri am vazut un OZN...

Demonstratia:
"Pt. ca spun (sau presupun) eu!"

Concluzia:
Q.E.D. (cica!)




Why am I frank with you? Because we, my friend, face an evolutionary gap here...

Din ciclul: "Prostia-i mai mare decat fosta Uniune Sovietica", astazi va prezentam: Si ar fi trebuit atunci sa se gandeasca la faptul ca un intelectual nu face amor pe cuptor. Nicolae I. Nicolae, consilier al presedintelui Academiei Romane
sus

nemesis

Expert member
2038 mesaje

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re

scris pe 17 iul 2005 03:32 de nemesis

1. Eu inca traiesc in Romania si inca nu am probleme in a deslusi anumite sensuri ale cuvintelor. Daca "anti-identitara" se refera la refuzul de a accepta identitatile impuse de societate (vezi cetatenia), atunci asta inseamna ca te consideri liber sa iti asumi o identitate convenabila tie...

2. Pt. "cultura ta generala", TOCMAI pt ca am urmat o facultate de profil, eu pot face diferenta (fina)intre "cetatenie" si "nationalitate".
Ce faci tu acum e la fel de nepotrivit cum ar putea fi sa te contrazic intr-o problema de amanunt referitoare la un subiect din fizica.

3. Nationality/nationalite sunt traduceri ale "cetateniei" in engleza/franceza. Eu nu vorbeam (de) limbi straine.



Cu tine... polemica are valente de: "Halitul tevilor de la baie"!



Why am I frank with you? Because we, my friend, face an evolutionary gap here...

Din ciclul: "Prostia-i mai mare decat fosta Uniune Sovietica", astazi va prezentam: Si ar fi trebuit atunci sa se gandeasca la faptul ca un intelectual nu face amor pe cuptor. Nicolae I. Nicolae, consilier al presedintelui Academiei Romane
sus
Pagina 2 din 4
«   1   2   3   4   »


loading...


Ai probleme sexuale si nu ai la cine sa apelezi? Sunt Doina Panait, consilierul seXpert.ro, si iti stau la dispozitie!

spune-mi problema ta!
seXpert.ro iti pune la dispozitie o baza de date completa despre dragoste, sex, viata sexuala, sanatate si probleme sexuale!

vezi lista de articole!
 
Citeste manualele
originale Sexpert.ro
         

DragosteAdolescentaSeductieViata sexualaFamilieSanatate / probleme Cautare 
    Nu esti logat!

Login | Nu ai cont? Creeaza cont nou
 
    Ai o problema? Noi avem raspunsul

Citeste sfaturile consilierului!
MARIREA PENISULUI

Membri on-line:

43 vizitatori si 0 membri sunt online:


Vezi toti membrii online
Cauta membri
Despre noi:

seXpert.ro este un produs HTD.

Despre seXpert.ro

Adauga site-ul la favorite

Termeni si conditii de utilizare

Harta site-ului
Parteneri / publicitate:

seXpert.ro va recomanda:

EroticToys - Magazin sex shop

Singur.ro - Gaseste-ti jumatatea!


site-ul tau aici!
copyright © 2002-2024 seXpert.ro v.4.0   |   Toate drepturile rezervate